آموزش ترفندهای کامپیوتری

چطور دو مانیتور را به یک لپتاب وصل کنیم؟ (ساده ترین راه)

همه می دانیم که استفاده از چند مانیتور عملکرد کاریمان را بهتر می کند، مخصوصا زمانی که داریم از لپ تاپ استفاده می کنیم. اما چطور می توانیم چند تا مانیتور را به لپ تاپ وصل کنیم؟ جای درستی آمده اید. در اینجا می خواهیم یک روش ساده برای وصل کردن دو مانیتور به لپ تاپ را نشان دهیم.

  1. کارهایی که قبل از شروع باید انجام دهید.
  2. روش اتصال دو مانیتور به هم
  3. نکته اضافی: اگر نتوانید ببینید که کدام مانیتورها متصل شده اند.

توجه: در این جا دستورالعمل هایی برای اتصال دو مانیتور به لپ تاپ نشان داده شده که از این دستورالعمل ها می توانید برای کامپیوترهای رومیزی و Pc هم استفاده کنید.

کارهایی که قبل از شروع باید انجام دهید.

اکثر ویندوزهای لپ تاپ امروزه حداقل از دو مانیتور پیشتیبانی می کنند، اما باید مطمئن شوید که لپ تاپ شما قابلیت اتصال دو مانیتور را دارد و این موضوع به سیستم عامل ویندوزتان، کارت گرافیک و درایوهایتان بستگی دارد.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

ویندوزهای XP، ۷، ۸ و ۱۰ همه شان از چند مانیتور پشتیبانی می کنند و فقط کافی است کارت گرافیک و پورت های روی لپ تاپتان را بررسی کنید.

۱- کارت گرافیک را بررسی کنید.

اول از همه باید بررسی کنید که آیا کارت گرافیک شما از چند مانیتور پشتیبانی می کند یا خیر. معمولا تمام کارت گرافیک ها حداقل از دو خروجی پشتیبانی می کنند، اما باید به قسمت وب سایت تولیدکننده بروید و مشخصات کارت گرافیک خود را بررسی کنید و ببینید که آیا از دو مانیتور پشتیبانی می کند یا خیر.

برای مثال، اگر از کارت گرافیک NVIDIA GeForce استفاده می کنید، می توانید در وب سایت رسمی آن را پیدا کنید، بر روی کارت گرافیکتان کلیک کنید و مشخصاتش را بررسی کنید و بعد متوجه می شوید که آیا از چند مانیتور پشتیبانی می کند یا خیر.

C:\Users\Haniyeh\Desktop\img_5a0583f400ba9.png

اگر متوجه شدید که از چند مانیتور پشتیبانی نمی کند، قبل از اینکه فرآیند را ادامه دهید، لازم است که یک کارت گرافیک مناسب را خریداری کنید و نصب کنید. (برای مثال GeForce RTX 2080)

۲- بررسی پورت های موجود بر روی لپ تاپ

بعد از اینکه کارت گرافیکتان را بررسی کردید نیاز است که پورت های روی لپ تاپتان را بررسی کنید. معمولا یک کامپیوتر یا لپ تاپ باید هر یک از این ۴ پورت را داشته باشد:

  • پورت نمایش می تواند به عنوان رابطی باشد که صدا و تصویر را با کیفیت بالایی عرضه می کند.
  • رابط دیجیتالی بصری معمولا با پلاستیک سفید کدگذاری می شود.
  • آرایه گرافیکی ویدیویی معمولا با برچسب و پلاستیک آبی کدگذاری می شود.
  • رابطه چند رسانه ای با کیفیت بالا می تواند به تمامی دستگاه هایی ویدیویی وصل شود و صدا را از طریق کابل انتقال دهد.

می توانید این پورت ها را در کنار یا پشت لپ تاپتان ببینید. علاوه بر پورت هایی که بر روی لپ تاپتان وجود دارد خود مانیتور هم باید چنین پورت هایی را داشته باشد. اگر خود مانیتور چنین درگاه هایی را داشته باشد، دیگر در هزینه و زمانتان صرفه جویی می شود. در غیراین صورت باید یک آداپتور اضافی مثل آداپتور DVI به HTML بخرید.

اگر پورت های روی لپ تاپ و مانیتورتان با هم مطابقت نداشته باشند.

اگر پورت های روی لپ تاپتان مشابه با رابط کابل های مانیتورتان نبود، ناامید نشوید. راه حلی برای این موضوع وجود دارد! می توانید یکی از روش های زیر را امتحان کنید:

  • از آداپتور استفاده کنید. برای مثال آداپتور تبدیل HDMI به DVI. این آداپتور زمانی برای شما کار می کند که برای لپ تاپ و مانیتورتان دو پورت مختلف داشته باشید.
  • از یک سوییچ اسپلیتر، مثل اسپلیتر نمایشگر که دو درگاه HDMI دارد استفاده کنید. این دستگاه در زمانی برای شما کار می کند که تنها یک درگاه اچ دی ام آی بر روی لپ تاپتان داشته باشید در صورتی که شما به دو پورت نیاز دارید.
  • از یک ایستگاه بار انداز استفاده کنید و این مورد در هر شرایطی برای شما کار می کند.

روش اتصال دو مانیتور به یکدیگر

اگر همه چیز آماده است پس می توانید دو مانیتور را به لپ تاپتان متصل کنید. فقط دقت کنید مانیتورها را در زمانی که لپ تاپتان روشن است وصل کنید. در بسیاری از موارد، خود ویندوز مانیتور جدید را شناسایی می کند.

برای مثال، بر روی لپ تاپم پورت های VGA و HDMI را دارم و مانیتورهای اضافی نیز خود کابل های VGA و HDMI را دارند.

۱-کابل اولین مانیتور اضافی را به درگاه ویدیویی مناسب بر روی لپ تاپتان وصل کنید. بنابراین من کابل VGA از اولین مانیتور را به پورت VGA در لپ تاپ وصل می کنم.

۲- کابل دومین مانیتور اضافی را به درگاه درست لپ تاپتان وصل کنید. بنابراین کابل HDMI از مانیتور دومی را به پورت HDMI بر روی لپ تاپ وصل می کنم.

۳- در فضای خالی دسکتاپ لپ تاپتان راست کلیک کنید، اگر ویندوز ۱۰ استفاده می کنید بر روی تنظیمات نمایشگر کلیک کنید.

C:\Users\Haniyeh\Desktop\img_5a042b3cd3e4d.png

https://images.drivereasy.com/wp-content/uploads/2017/11/img_5a05812dd67b8.png اگر از ویندوزهای ۸/ ۷ استفاده می کنید بر روی Screen Resolution کلیک کنید.

۴- در حالت نمایشگر متوجه می شوید که ۳ شماره نشان داده شده است. به طور کلی نمایشگر ۱ همان مانیتور لپ تاپتان است و نمایشگر ۲ و ۳ مانیتورهای اضافی هستند.

https://images.drivereasy.com/wp-content/uploads/2017/11/img_5a0575de7e50c.jpg ۵- بر روی نمایش ۲ کلیک کنید و Extend desktop to this display را در قسمت Multiple displays انتخاب کنید و بر روی Apply کلیک کنید.

 

۶- بر روی نمایشگر ۳ کلیک کنید و در قسمت Multiple displays بر روی Extend desktop to this display بگذارید و بر روی Apply کلیک کنید.

C:\Users\Haniyeh\Desktop\img_5a0430137ccc3.jpg

۷- بر روی OK کلیک کنید تا تنظیمات تمام شود و اکنون در لپ تاپتان می توانید از سه مانیتور استفاده کنید.

نکات: می توانید بر روی هر کدام از نمایشگرها کلیک کنید تا تنظیماتشان را دست بزنید. همچنین می توانید اندازه نمونه ها، رزولوشن تصویر و جهت تصویر را تغییر دهید.

نکته اضافی: اگر نفهمیدید که کدام مانیتورها متصل شده اند؟

گاهی اوقات مانیتورهای اضافی توسط لپ تاپ شما شناسایی نمی شوند. این موضوع می تواند به دلیل اتصال نادرست، مانیتور یا کابل معیوب اتفاق بیفتد. مطمئن شوید که تمامی کابل ها به درستی متصل شده اند و با یک مانیتور دیگر و همچنین کابل دیگر امتحان کنید.

اگر باز هم کار نکرد، به دلیل این است که درایو کارت گرافیک شما نمی تواند از نمایش چند مانیتور پشتیبانی کند. نیاز است که درایو شما به روزرسانی شود. برای به روزرسانی درایوها دو روش وجود دارد: یک روش به صورت دستی و دیگری به صورت اتوماتیک.

روش دستی – می توانید با جستجوی درایو مناسب در وب سایت تولیدکننده، آن درایوی را که با سیستم عامل ویندوز شما هم خوانی دارد را پیدا کنید و آن را در کامیپوتر خودتان نصب کنید. این موضوع به مهارت های کامیپوتری و زمان نیاز دارد.

روش اتوماتیک – اگر زمان یا حوصله به روزرسانی درایو به صورت دستی را ندارید، می توانید با Driver Easy به صورت اتوماتیک این کار را انجام دهید. نسخه رایگانش می تواند شناسایی شود و با چند کلیک درایورهای قدیمی شما به روز شود.

می توانید درایورهای خودتان را با استفاده از نسخه رایگان و پولی Driver Easy به صورت اتوماتیک به روزرسانی کنید. اما با استفاده از نسخه پولی این نرم افزار تنها به ۲ کلیک نیاز دارید.

۱- نرم افزار Driver Easy را دانلود و نصب کنید.

https://images.drivereasy.com/wp-content/uploads/2017/05/img_591d3de19d22e.png ۲- نرم افزار Driver Easy را اجرا کنید و سپس بر روی دکمه Scan now کلیک کنید. آنگاه این نرم افزار کامیپوتر شما را اسکن می کند و مشکل درایورهای شما را شناسایی می کند.

۳- بر روی دکمه ی به روزرسانی در کنار پرچم دستگاه کلیک کنید تا به صورت اتوماتیک درایورهای مناسب را دانلود کند و خودش درایور مورد نظر را در کامپیوترتان نصب کند.

https://images.drivereasy.com/wp-content/uploads/2017/05/img_591d6835e1617.jpg

این ها دستورالعمل های ساده برای اتصال دو مانیتور اضافی برای لپ تاپتان هستند. اگر سوالی دارید سوال خود را در قسمت زیر بنویسید.

میلاد حیدری

سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا