آموزش ترفندهای کامپیوتری

۸ روش حل مشکل ارور Explorer has stopped working

Windows Explorer has stopped working خطایی است که از دسترسی و مدیریت فایل ها یا پوشه های رایانه یا دستگاه های ذخیره سازی خارجی جلوگیری می کند. با توجه به میزان استفاده ما از Windows Explorer، لازم است ارور Windows Explorer has stopped working را در اسرع وقت برطرف کنیم.

اگر به دلیل این خطا فایل خاصی را از دست داده اید، در صورت نیاز می توانید داده های خود را با استفاده از EaseUS Data Recovery Wizard بازیابی کنید.

Windows Explorer (explorer.exe) که در ویندوز 10 و 11 فایل اکسپلورر یا File Explorer نامیده می شود، برنامه مدیریت فایل در ویندوز است. اگر خطای Windows Explorer has stopped working در ویندوز ۷/۸/۱۰ (۳۲ یا ۶۴ بیتی) و ویندوز 11 گاها رخ داد، آرامش خود را حفظ کنید و با کمک ۸ راه حل زیر File Explorer خود را دوباره به کار بیاندازید.

۴۰ ترفند کاربردی زندگی روزمره با وسایل الکترونیکی (موبایل، اینترنت و …)

Windows Explorer شما را به سمت درایوهای دیسک سخت هدایت می کند و محتوای فایل ها را نمایش می دهد. هر زمان که پوشه ای را در سیستم عامل ویندوز باز می کنید، Windows Explorer یا File Explorer به طور خودکار راه اندازی می شود. اما ما می خواهیم آن را از میانبرهای منوی Start ، Taskbar ، My Computer ، پوشه Windows و غیره باز کنیم.

اگر هنگام کار در پوشه File Explorer، خطای Windows Explorer has stopped working را در ویندوز۷ /۸/۱۰ (۳۲ یا ۶۴ بیتی) یا ویندوز 11 دریافت کنید، نمی توانید کار روی پوشه را به طور معمول ادامه دهید. در واقع، علاوه بر این اعلان، اعلان های دیگری نیز وجود دارند که نشان می دهند ویندوز اکسپلورر متوقف شده است، از جمله:

 • Windows Installer has stopped working
 • Windows Explorer/File Explorer (Not Responding)
 • File Explorer hangs in Windows 10
 • File Explorer won’t open
 • File Explorer opens and closes immediately

همه این خطاها به این معنی هستند که File Explorer خراب شده است. اما چرا Windows File Explorer دیگر کار نمی کند؟ به طور کلی، موارد زیر ممکن است باعث خطا شوند:

 • Video driver رایانه شما قدیمی یا خراب است
 • برخی از فایل های سیستم موجود در رایانه شما از بین رفته یا خراب شده اند
 • برخی از برنامه ها یا سرویس های راه اندازی در حال اجرا با Windows Explorer مغایرت دارند
 • فایلی که می خواهید باز یا مدیریت کنید خراب است
 • رایانه شما توسط یک ویروس یا بدافزار مورد حمله قرار گرفته است

با توجه به دلایل احتمالی بالا، شما پنج راه حل برای حل مشکل Windows Explorer has stopped working دارید. علاوه بر اینها روش های عملی دیگری نیز برای حل مشکل وجود دارند.

۸ راه برای راه حل مشکل ارور Windows Explorer has stopped working در ویندوز ۱۰/۸/۷ و 11

در بیشتر موارد، کاربران، از جمله شما، وقتی با ارور Windows Explorer has stopped working مواجه می شوند متوجه علت آن نیستند. توصیه ما به شما این است که راه حل های زیر را یک به یک دنبال کنید تا مشکل را شناسایی کرده و به راحتی آن را برطرف کنید.

راه حل ۱- Video Driver را به روزرسانی کنید

Video Driver خراب یا قدیمی دلیل ثابت شده ای برای توقف کار Windows File Explorer بوده است. برای تعیین اینکه آیا مشکل از Video Driver ناشی می شود، تنها کاری که باید انجام دهید این است که آن را در رایانه خود به روز کنید.

مرحله ۱: روی This PC راست کلیک کرده و به Manage>Device Manager بروید.

مرحله ۲:Display adapters را باز کنید، روی درایور کارت گرافیک کلیک راست کرده وUpdate driver را انتخاب کنید.

Video Driver را به روزرسانی کنید

مرحله ۳: در پنجره های جدید، برای ادامه Search automatically for updated driver software را کلیک کنید.

راه حل ۲- System File Checker Tool را اجرا کنید

از آنجا که Windows Explorer has stopped working ممکن است به دلیل از بین رفتن یا خراب شدن فایل های سیستم باشد، می توانید ابزار System File Checker را که به بررسی و تعمیر فایل های سیستم کمک می کند اجرا کنید.

مرحله ۱: روی Start کلیک کنید و cmd را تایپ کنید.

مرحله ۲: روی Command Prompt کلیک راست کرده و Run as administrator را انتخاب کنید.

مرحله ۳: خطوط زیر را به ترتیب وارد کنید. (از دستور DISM برای ایجاد تصویر ویندوز برای محافظت از داده های شما استفاده می شود.)

DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth
sfc /scannow

مرحله ۴: کامپیوتر را مجدداً راه اندازی کرده و بررسی کنید که آیا مشکل همچنان ادامه دارد یا خیر.

راه حل ۳- برای بررسی مشکلات راه اندازی، رایانه خود را در حالت Safe Mode راه اندازی کنید

Safe Mode رایانه شما را تنها با درایوها و سرویس های لازم راه اندازی می کند. با این کار، عملیات ویندوز به عملکردهای اساسی محدود می شود و این می تواند به عیب یابی کمک کند. روش های مختلفی وجود دارد که می توانید برای راه اندازی رایانه در حالت Safe Mode استفاده کنید.

در اینجا ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه از تنظیمات به Safe Mode بروید. (مراحل زیر مستلزم راه اندازی مجدد رایانه هستند. بنابراین، برای مراجعه به این مقاله و تکمیل عملیات، باید آن را در دستگاه دیگری باز کنید.)

مرحله ۱: روی Start > Settings> Update & Security> Recoveryکلیک کنید.

مرحله ۲: در بخش Advanced startup، Restart now را انتخاب کنید.

مرحله ۳: سپس رایانه شما مجدداً به صفحه Choose an optionراه اندازی می شود، به Troubleshoot> Advanced options> Startup Settings> Restart بروید.

مرحله ۴٫ پس از راه اندازی مجدد رایانه، می توانید حالت safe mode را برای راه اندازی رایانه انتخاب کنید.

حالت safe mode را برای راه اندازی رایانه انتخاب کنید.

اگر Windows File Explorer در حالت safe mode کار کند، به احتمال زیاد یک مورد راه اندازی شده یا برنامه شخص ثالث باعث توقف Windows File Explorer شده است. برای شناسایی مشکل، می توانید برنامه ای را که اخیراً نصب کرده اید حذف نصب کنید یا با دنبال کردن مراحل زیر startup services را غیر فعال کنید:

مرحله ۱: Windows + R را فشار دهید و msconfig را وارد کنید.

مرحله ۲: در پنجره System Configuration ، به تب Services بروید.

مرحله ۳: Hide all Microsoft services را علامت بزنید و Disable all > Apply > OK را کلیک کنید.

System Configuration

بررسی کنید که آیا خطای Windows Explorer has stopped working هنوز وجود دارد. با این کار می توانید علت را پیدا کرده و با استفاده از راه حل مربوطه مشکل را برطرف کنید.

۵ تا از بهترین و جدیدترین نرم افزارهای تعمیر ویندوز ۷ تا ۱۰ +لینک دانلود

راه حل ۴- Always show icons, never thumbnails را فعال کنید

به دلیل خراب بودن فایل هایی که می خواهید باز کنید، Windows Explorer ممکن است دیگر کار نکند. این امر همیشه هنگامی اتفاق می افتد که بخواهید فایل های تصویری را در رایانه خود باز کنید. برای حل آن، می توانید گزینه Always show icons, never thumbnails را فعال کنید.

در ویندوز ۱۰ ویندوز ۸ و ویندوز 11:

مرحله ۱: This PC را باز کرده و به تبView بروید.

مرحله ۲: روی Options کلیک کنید و تب View را انتخاب کنید.

مرحله ۳: گزینه Always show icons, never thumbnails را علامت بزنید و Apply > OK را کلیک کنید.

Always show icons, never thumbnails را فعال کنید

در ویندوز ۷:

مرحله ۱: Computer را باز کرده و به Organize> Folder and search options بروید.

مرحله ۲: به تبView بروید و گزینه Always show icons, never thumbnails را علامت بزنید.

مرحله ۳: روی Apply > OK کلیک کنید.

راه حل ۵- مشکلات ویروسی یا مخرب را برطرف کنید

علاوه بر علل متداول، ویروس یا بدافزار نیز ممکن است باعث شود Windows Explorer شما دیگر کار نکند. برای حذف ویروس یا بدافزار احتمالی، نرم افزار آنتی ویروس را در رایانه خود اجرا کنید.

مرحله ۱: نرم افزار آنتی ویروس را روی رایانه خود نصب و اجرا کنید.

مرحله ۲: کل دیسک سخت رایانه را پاک کرده و ویروس یا بدافزار ناشناخته را حذف کنید.

مرحله ۳: فایل های که توسط نرم افزار آنتی ویروس حذف شده اند را بازیابی کنید.

نرم افزار آنتی ویروس ممکن است برخی از فایل های مهم رایانه شما را پاک کند. در این صورت، می توانید از نرم افزار رایگان بازیابی اطلاعات استفاده کنید – EaseUS Data Recovery Wizard برای بازگرداندن سریع فایل های حذف شده استفاده می شود.

 ۳ راه ساده و تضمین شده برای افزایش سرعت کامپیوتر و لبتاب ویندوزی

به کمک این نرم افزار می توانید داده های حذف شده، فرمت شده و غیرقابل دسترسی را در شرایط مختلف بازیابی کنید. عکس ها، صدا، موسیقی و ایمیل ها را از هر فضای ذخیره سازی به طور موثر، ایمن و کامل بازیابی کنید. اطلاعات را از سطل آشغال، دیسک سخت، کارت حافظه، درایو فلش، دوربین دیجیتال و دوربین فیلمبرداری بازیابی کنید.

اگر پنج روش بالا نتوانستند ارور Windows Explorer has stopped working را برطرف کنند، ناامید نشوید. روش های دیگری نیز برای کمک به شما وجود دارند.

راه حل ۶- Log را در Event Viewer پاک کنید

بسیاری از کاربران تاثیر مثبت پاک کردن Log در Event Viewer را تائید کرده اند. اگر هنوز با مشکل کار نکردن Windows Explorer روبرو هستید، ارزش امتحان کردن را دارد. (مراحل زیر در ویندوز ۱۰ انجام می شوند.)

مرحله ۱: روی Start کلیک کنید و event viewer را وارد کنید.

مرحله ۲: رویEvent Viewer راست کلیک کرده و Run as administrator را انتخاب کنید.

مرحله ۳:Windows Logs را گسترش دهید و Application را انتخاب کنید.

مرحله ۴: در بخش Actions ، Clear Log… را انتخاب کنید ، سپس برای تأیید عملکرد خود روی Clear کلیک کنید.

Log را در Event Viewer پاک کنید

راه حل ۷- حافظه رم سیستم خود را تست کنید

رم مشکل دار نیز می تواند دلیل خطایWindows Explorer has stopped working باشد. RAM کامپیوتر خود را با Windows Memory Diagnostic تست کنید.

مرحله ۱: منوی Start را باز کنید، Memory را تایپ کنید وWindows Memory Diagnostics را انتخاب کنید.

مرحله ۲: انتخاب کنید که آیا می خواهید رایانه را مجدداً راه اندازی کنید و بلافاصله ابزار را اجرا کنید یا برنامه را برای اجرای مجدد بعدی برنامه ریزی کنید.

۷ مشکل رایج در ویندوز ۱۰ به همراه راه حل ساده

مرحله ۳: Windows Memory Diagnostics پس از راه اندازی مجدد رایانه به طور خودکار اجرا می شود و به طور خودکار حافظه استاندارد را تست می کند. اگر می خواهید تست های کمتری یا بیشتری انجام دهید، F1 را فشار دهید، با استفاده از کلیدهای جهت دار بالا و پایین، Test Mix را روی Basic ، Standard یا Extended تنظیم کنید و سپس F10 را فشار دهید تا تنظیمات مورد نظر انجام شود و تست از سر گرفته شود.

مرحله ۴: وقتی تست به پایان رسید، رایانه به طور خودکار مجدداً راه اندازی می شود. با ورود به سیستم، نتایج را مشاهده خواهید کرد.

حافظه رم سیستم خود را تست کنید

راه حل ۸- سیستم را بازیابی کنید (system restore)

این کار به حل مشکل شما کمک می کند. با این حال، خطراتی خواهد داشت. توجه داشته باشید که بازیابی نسخه قبلی ویندوز مشکل را رفع خواهد کرد، اما در نتیجه آن، تمام داده های تازه اضافه شده یا برنامه های نصب شده به طور کامل حذف می شوند. بنابراین، همیشه به یاد داشته باشید که برای جلوگیری از اتلاف گسترده اطلاعات، یک نسخه از داده های مهم کپی کنید.

۶ تا از بهترین آنتی ویروس های ویندوز بدون نیاز به اینترنت و آپدیت

و اما یک روش ساده ولی بسیار موثر (احتمالا قطعی)

نرم افزار بسیار قدرتمند و کم حجمی به نام Windows repair pro وجود دارد که تمام سیستم شما را اسکن و همه ارورها، مشکلات و عیب های آن را در حدود نیم ساعت شناسایی و رفع می کند!

این نرم افزار را از اینجا دانلود و نصب کنید. (ترجیحا نسخه پرتابل را دانلود کنید که نیازی به نصب هم نداشته باشد). مطابق تصویر برنامه را باز کنید و روی گزینه All repairs کلیک کنید.

Windows repair pro

روی گزینه All repairs کلیک کنید.

حدود نیم ساعت تا یک ساعت طول می کشد تا سیستم شما را اسکن کند و نهایتا یک پیغام ریستارت ویندوز بالا می آید که گزینه Yes را باید بزنید. بعد از ریست شدن ویندوز، کامپیوتر شما بدون مشکل کار می کند!

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

‫6 دیدگاه ها

  1. سلام . ممنون از توضیحاتتون. اما این خطا گاهی بقدری گسترده است که در صدم ثانیه تکرار میشه یعنی به کاربر اجازه هیچ نوع واکنشی رو نمیده در اینحالت تصور می‌کنم مرمت ویندوز تنها راه باشه. در این زمینه نظر خاصی دارید؟ ممنون میشم پاسخ بفرمایید،

 1. سلام
  ضمن تشکر و قدردانی از دلسوزی و احساس مسئولیت بیش از اندازه جنابعالی خواستم یک سوال مطرح کنم که واقعا در گیر کرده ذهن بنده را:
  Windows Explorer در taskbar ویندزفایلهایی که قبلا باز کردم را دیگر نشان نمیدهد کلیک راست که میکنم فهرست فایلهایی که قبلا باز کردم نشان نمیدهد در صورت امکان راهنمائی کنید ممنون میشم
  از توجه شما کمال امتنان را دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا