آموزش ترفندهای کامپیوتری

۳ تااز بهترین راه های بازیابی اطلاعات هارد کامپیوتر یا لپ تاپ (آموزش تصویری)

wind

ممکن است برای خیلی از شما پیش آمده باشد که اطلاعاتی که خیلی برای شما ارزشمند بوده اند در اثر یک اشتباه یا یک اتفاق تماماً از بین رفته باشند. روشهای مختلفی برای بازیابی اطلاعات از دست رفته وجود دارد که بعضی با کمک نرم افزار ها و برخی بدون نیاز به نرم افزار صورت می گیرد. ما در این مقاله قصد داریم روشهای بازیابی اطلاعات کامپیوتر و یا لپ تاب را بدون نیاز به نرم افزار برای شما آموزش دهیم و در پایان مطلب نیز چند نرم افزار برای بازیابی اطلاعات ناپدید شده به شما دوستان معرفی خواهیم کرد.

بازیابی فایل های پاک شده بدون نیاز به نرم افزار :

روش اول : اتصال هارد قدیمی به کامپیوتر یا لپ تاپ دیگر (Windows, Linux):

بازیابی اطلاعات

۱-  یک کیت آداپتور هارد دیسک لپ تاپ تهیه کنید. این کیت به شما اجازه می دهد تا هارد لپ تاپ را مستقیما به یک کامپیوتر دسکتاپ متصل کنید. کامپیوترهای مختلف مدل های مختلف هارد استفاده می کنند. برای اطمینان ویژگی های لپ تاپ قدیمی را قبل از خرید بررسی کنید.

بازیابی اطلاعات۱

۲- یک کامپیوتر سالم که با کامپیوتر قدیمی سازگاری دارد، تهیه کنید. بهتر است که از یک کامپیوتر با سیستم عامل ویندوز برای بازیابی هارد کامپیوتری با سیستم عامل ویندوز استفاده کنید. اگر سیستم عامل لینوکس است باید هر دو کامپیوتر دارای سیستم عامل لینوکس استفاده کنند. مطمئن شوید که کامپیوتر دسکتاپ فضای کافی برای بازیابی فایل هایی که می خواهید از کامپیوتر قدیمی انتقال دهید، دارد. روش دیگر، می توانید هارد  اکسترنال دوم را مستقیما به کامپیوتر دوم متصل کرده و از کامپیوتر دوم به عنوان سیستم انتقال برای فایل ها استفاده کنید. یک کامپیوتر دارای سیستم عامل لینوکس می تواند فایل های کامپیوتر دارای سیستم عامل ویندوز را بخواند ( اما برعکس آن امکان پذیر نیست) مگر اینکه به زبان برنامه لینوس آشنا باشید. 

بازیابی اطلاعات۲

۳- هارد را از لپ تاپ آسیب دیده خارج کنیدلپ تاپ را خاموش کرده و از برق بکشید و باتری آن را خارج کنید. آن را برگردانید و بخش های مختلف را که از لپ تاپ باز شده و جدا می شوند، را ببینید. مدل لپ تاپ را در اینترنت جستجو کنید تا از محل دقیق هارد مطلع شوید. محل هارد در لپ تاپ ها متفاوت است. هارد لپ تاپ از نظر شکل و اندازه بسیار شبیه یک فلاپی ۳٫۵ اینچی است. پوشش هارد را باز کنید و هارد را خارج کنید. بعضی از آنها به سمت بالا خارج می شوند و بعضی ار آنها را باید به سمت جلو کشیده و خارج کرد. اگر لپ تاپ شما، هارد IDE دارد، توجه داشته باشید که یک آداپتور قابل جدا شدن در محل رابط وجود دارد. به راحتی آداپتور را بکشید بنابراین هارد به درستی به مادربورد متصل خواهد شد

بازیابی اطلاعات۳

۴- کامپیوتر دسکتاپ را خاموش کرده و از منبع برق خارج کنید و کیس را باز کنید. از کیت آداپتور برای اتصال مستقیم هارد قدیمی به مادربورد استفاده کنید.

بازیابی اطلاعات۴

۵-  با استفاده از آداپتور هارد قدیمی را به کامپیوتر سالم متصل کنید. اگر یک هارد IDE دارید، قبل از اتصال آن به ریبون IDE، آن را در حالت “slave” تنظیم کنید. این تنظیمات از طریق برداشتن پوشش پلاستیکی که روی پین های خاص و یا مجموعه ای از پین ها (با نام مستعار “jumpers”) روی رابط هارد قرار دارند، انجام می شود. این کار باعث می شود که کامپیوتر دسکتاپ ساالم با هارد “master” خود بالا بیاید نه هارد لپ تاپ آسیب دیده.

بازیابی اطلاعات۵

۶- در این مرحله کامپیوتر دسکتاپ را طوری تنظیم کنید که هارد جدید را شناسایی کند. کامپیوتر دسکتاپ را به منبع برق متصل کرده، آن را روشن  کنید و با BIOS آن را باز کنید. به StandardCMOSSettings و یا IDE Config  بروید در آنجا چهار تنظیمات برایmaster و slave خواهید داشت. چهار فیلد را برای تشخیص خودکار هارد جدید تغییر دهید.

بازیابی اطلاعات۷

۷- کامپیوتر را خارج کرده و دوباره آن را بوت کنید. دسکتاپ حالا باید هارد جدید را شناسایی کند.بازیابی اطلاعات۷

۸- در مرحله بعد ابتدا باید هارد جدید را باز کنید. اگر از سیستم عامل ویندوز استفاده کردید، به My Computer زفته و هارد جدید را هارد جدید را جستجو کنید.در سیستم عامل لینوکس، هارد مستقیما وارد dev می شود. اگر هارد قابل خواندن نبود، احتمال دارد که هاردی که در لپ تاپ آسیب دیده وجود داشت (نه نرم افزار کامپیوتر شما) ، خراب شده باشد  که در این صورت به یک متخصص حرفه ای نیاز دارید.

بازیابی اطلاعات۸

۹- جستجو کرده و فایل های قدیمی را نجات دهید. آنها را به یک کامپیوتر سالم دیگر و یا هارد اکسترنال دیگر، انتقال دهید. اگر فایل های بزرگی دارید، باید دقت داشته باشید که انتقال آنها ممکن است زمان بر است.

بازیابی اطلاعات۹

۱۰- دسکتاپ را خاموش و آن را از مبنع برق جدا کنید تا هارد غیرفعال شود. از آنجا که هارد از لحاظ فیزیکی سالم و  آسیب ندیده است، اگر سیستم عامل را د رلپ تاپ قدیمی نصب کنبد، ممکن است در آن به خوبی کار کند.

با این آموزش سرعت لپتاب خود را آموزش دهید : ۳ راه ساده و تضمین شده برای افزایش سرعت کامپیوتر و لبتاب ویندوزی

روش دوم :تبدیل هارد قدیمی به هارد اکسترنال ( Windows, Mac, Linux) :

ابتدا یک باکس هارد اکسترنال تهیه کنید و آن را در نزدیکی لپ تاپ قرار دهید. این وسیله ارتباط بین لپ تاپ با چند کامپیوتر را به وسیله ی پورت USB فراهم می کند. با این وسیله ، هارد لپ تاپ شما تبدیل به یک هارد اکسترنال میشود. در خریداری این وسیله دقت کنید و ابتدا مطمئن شوید که باکس هارد یا enclosure ، مطابق با سایز لپ تاپ شما است.

بازیابی اطلاعات هارد۱

در مرحله ی بعدی یک کامپیوتر دیگر که فعال است و فضای خالی برای ریکاوری اطلاعات شما را دارد ، در نظر بگیرید. دقت کنید اگر سیستم عامل لپ تاپ  شما ویندوز است ، از ویندوز استفاده کنید ، اگر مک است ، کامپیوتر جانبی مک باشد و…

بازیابی اطلاعات هارد۲

دقت داشته باشید که کاربران مک نیز می توانند اطلاعات هارد دیسک ویندوز را در صورتی که درایور جانبی نداشته باشند بخوانند.

بازیابی اطلاعات هارد۳

در این مرحله باید هارد درایو لپ تاپ سوخته و یا معیوب را خارج کنید. برای این کار ابتدا لپ تاپ را خاموش کنید ، باتری را خارج کنید و سپس آن را پشت و رو کنید. همان طور که میبینید در سطح زیرین لپ تاپ شما بخش های متعددی وجود دارد. دقت کنید که در همه ی لپ تاپ ها ، محل قرارگیری هارد یکسان است و فضایی بین ۳ تا ۵ اینچ را اشغال می کند. پیچ های سطح پشتی را باز کنید و هارد را خارج کنید.

بازیابی اطلاعات هارد۴

صفحه اتصال محفظه ی دیسک را خارج کنید و آن را وارد رابط هارد کنید. برای خارج سازی ، به پیچ ها و پین های سطح زیری هارد درایو دقت کنید.

بازیابی اطلاعات هارد۵

هارد درایو را وارد باکس هارد یا enclosure کنید.

بازیابی اطلاعات هارد۶

هارد اکسترنال نهایی را با استفاده از کابل USB به کامپیوتر مقصد متصل کنید. دقت داشته باشید که کامپیوتر روشن باشد. بعد از اتصال ، پیغامی ظاهر می شود که نشانگر هارد متصل شده است. در صورتی که این پیام را مشاهده نکردید ، با رفتن به بخش Computer به دنبال درایو جدید متصل شده بگردید.

بازیابی اطلاعات هارد۷

در این مرحله باید فایل های خود را جست وجو کنید. می توانید اطلاعات را وارد کامپیوتر جدید کنید و یا آن را در هارداکسترنال دیگری کپی و پیست کنید.بازیابی اطلاعات هارد۸

وقتی عملیات انقال را انجام دادید، ویندوز را ببندید و بدانید که از با نصب سیستم عامل جدید و در صورتی که از نظر فیزیکی کامپیوتر تعمیر شود، می توانید مجدد از آن استفاده کنید.

بازیابی اطلاعات هارد۹

در آخر ، با راست کلیک روی آیکن مربوط به درایو ، گزینه Eject را انتخاب کرده و آن را خارج کنید.

بازیابی اطلاعات هارد۱۰

مطلب مهم !!! : با این ۷ روش، خیلی ساده از هک شدن کامپیوتر خود جلوگیری کنیم؟

روش سوم : دسترسی به فایل های هارد درایو با استفاده از کامپیوتر دیگر :

این روش تنها در کامپیوتر های مک قابل استفاده است. مراحل کار بدین نحو است که ابتدا یک کابل FireWire تهیه کنید.

بازیابی اطلاعات هارد معیوب

سپس یک کامپیوتر فعال مک را در نظر بگیرید و از فضای خالی موجود در آن اطمینان حاصل کنید یا این که با اتصال هارد اکسترنال، از کامپیوتر موجود به عنوان یک رابط برای انتقال فایل ها استفاده کنید.

بازیابی اطلاعات هارد معیوب۱

در مرحله ی بعدی با استفاده از فایر وایر ، لپ تاپ را به کامپیوتر دیگر متصل کنید.بازیابی اطلاعات هارد معیوب۲

با روشن کردن کامپیوتر ، دکمه ی T را نگه دارید تا آیکن مربوط به FireWire  ظاهر شود. این کار Target Mode یا حالت هدف را فعال می کند و سبب می شود که دسترسی به اطلاعات سیستم دیگر ، ممکن شود.

بازیابی اطلاعات هارد معیوب۳

با انجام مرحله ی قبل، می توانید فایل های جست وجو کنید. اگر موفق نشدید که فایل ها را ببینید، آسیب به لپ تاپ و هارد شما، فیزیکی است و باید از متخصصین در این زمینه کمک بخواهید.

بازیابی اطلاعات هارد معیوب۴

در این مرحله باید فایل ها را کپی و پیست نمایید.

بازیابی اطلاعات هارد معیوب۵

بعد از اتمام ، ویندوز را خاموش کنید. در نهایت شما قادر خواهید بود که سیستم عامل را مجددا نصب کنید.

بازیابی اطلاعات هارد معیوب۶

نهایتا روی فایل راست کلیک کنید و Eject را انتخاب کنید.

بازیابی اطلاعات هارد معیوب۷

معرفی چند نرم افزار برای بازیابی اطلاعات لپ تاپ :

۱- نرم افزار Easy Recovery :

-easyrecovery

نرم افزار Easy Recovery امکانات خوبی برای بازیابی اطلاعات دارد. اگر یک ویروس، یک اشتباه، یا یک کاربر نابلد باعث شده است تا اطلاعات و فایل های مهم شما پاک شود، به کمک این نرم افزار می توانید براحتی اطلاعات خود را برگردانید. اطلاعات شما از هر نوعی که باشد(عکس، موسیقی، فیلم، اسناد اداری و … ) این نرم افزار میتواند سطح درایو های کامپیوتر شما را اسکن کرده و هر نوع اطلاعات پاک شده ای که امکان بازیابی دارد را برگرداند. همچنین این نرم افزار قادر به بازیابی اطلاعات از هارد دیسک، کارت حافظه، فلش مموری، هارد اکسترنال و همچنین دوربین دیجیتال و موبایل می باشد.

۲- نرم افزار  iCore Data Recovery :

icare12

این برنامه یک نرم افزار حرفه ای برای بازیابی اطلاعات است که اطلاعات حذف شده و یا فرمت شده از هارد, مموری کارت, کارت های SSD و یا فلش های USB را بازیابی می کند. همچنین این قابلیت را دارد که فایل ها را از پارتیشن های معیوب که به دلایلی مانند بدسکتوری و یا حمله های ویروسی غیر قابل دسترس شده اند بازیابی کند.

۳- نرم افزار PC-3000 :

PC-3000 یک مجموعه ابزار سخت افزاری نرم افزاری جهت تعمیر هارد و بازیابی اطلاعات از انواع ذخیره سازها میباشد و قابلیت بازیابی اطلاعات هارد و مموری ها و سرورها و تلفن های هوشمند را دارد. PC-3000 ساخت شرکت ACE Lab لیدر و پیشگام صنعت بازیابی اطلاعات در دنیا می باشد.

کاربران گرامی از اینکه تا آخر این پست با ما بودید از شما سپاسگذاریم. لطفاً هرگونه سؤالی در زمینه این مطلب برایتان پیش آمده آنرا در بخش نظرات مطرح نمایید تا به آن پاسخ داده شود.

pc-internet
wind

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا