آموزش اینترنت

آموزش تورنت از صفر تا صد با سه درس ویدئویی

اگر قبل از عصر روی کار آمدن سایت ‌های پخش آنلاین از اینترنت استفاده می‌ کرده اید، احتمالا کم و بیش با تورنت‌ ها آشنا هستید. ممکن است قبلا برای دانلود یک فیلم، آلبوم موسیقی یا بازی ویدیویی از یک سایت تورنت بازدید کرده باشید یا شنیده باشید که افرادی از آن استفاده می کنند. این مقاله هم به این موضوع می پردازد که تورنت چیست و چه طور کار می کند.

تورنت چیست؟

تورنت یا Torrent، فایلی است که از طریق یک شبکه اشتراک گذاری غیرمتمرکز و همتا به همتا (P2P) به اشتراک گذاشته می شود. به اشتراک گذاری فایل P2P به کاربران اجازه می دهد تا فایل ها را بدون آپلود در سرور مبادله کنند.

این اصطلاح همچنین ممکن است به پسوند نام فایل یا ابرداده اشاره داشته باشد که به ردیاب ‌ها یا همان برنامه ‌هایی که انتقال تورنت ‌ها را هماهنگ می‌ کنند، می ‌گوید فایل ‌های تورنت را از کجا دریافت کنند.

تورنتینگ چیست؟

تورنتینگ یا تورنت کردن فرآیند آپلود یا دانلود اجزای سازنده ای است که یک فایل تورنت را از چندین شبکه همتا یا کامپیوتر به هم وصل می کند. ماهیت اشتراکی تورنت، این فرایند را سریع تر از آپلود یا دانلود یک فایل بزرگ در سرور مرکزی می کند. چرا؟

تورنت به سرعت سرور مرکزی بستگی ندارد. تا اندازه ای یک فایل بزرگ را به اجزای قابل مدیریت تر، به ویژه بیت های کوچک تر، برای نقل و انتقال با چندین کامپیوتر تقسیم می کند. هر چه تعداد همتاهای موجود برای انتقال فایل بیشتر باشد، تورنت سریع تر می شود.

تورنتینگ چه طور عمل می کند؟

تورنت به یک سرور متمرکز برای ذخیره فایل ها وابسته نیست. در اصل بیت ‌هایی از داده‌ های فایل‌ های بزرگ خاصی در کامپیوتر ‌های درگیر (همتایان) در یک شبکه (گروه) ذخیره می ‌شوند تا فرآیند اشتراک ‌گذاری فایل را تسهیل کنند.

یک پروتکل ارتباطی P2P مثل BitTorrent فایل ‌ها را به قطعات کوچک تقسیم می ‌کند و از طریق یک کلاینت تورنت (برنامه جداگانه ‌ای که تمام اطلاعات فایل با فرمت torrent. را می‌ خواند و کاربران را برای تبادل داده وصل می ‌کند) از آپلود کننده (seeder) به دانلود کننده (leechers) منتقل می ‌کند.

باید بلد باشید: دانلود از تورنت با 7 روش موثر (آپدیت 2022)

سیستم نظارت و تعادل که در ادامه توضیح داده شده است، حاکم می شود تا فرآیند تورنت را تا حدودی بی خطا کند:

  • یک فایل تورنت (.torrent) حاوی اطلاعاتی است که به کاربران می گوید که کدام کامپیوتر ها بخشی از فرآیند به اشتراک گذاری فایل هستند. همچنین ممکن است جزئیاتی در مورد فایل ها و پوشه هایی که کاربر دانلود می کند، ارائه بدهد.
  • کلاینت تورنت به یک ردیاب متصل می شود که آدرس های IP دستگاه ها را به صورت گروهی نگه می دارد. ردیاب آدرس‌های IP را به همه کلاینت ‌های تورنت ارسال می ‌کند تا اطمینان حاصل شود که همه همتایان متصل هستند.
  • کلاینت تورنت دانلود را شروع می کند. هنگامی که بیت های کافی از داده را دریافت کرد، شروع به آپلود فایل به مصلحت سایر کاربران هم می کند.

بیت تورنت چیست؟

ما در ابتدای مقاله به بیت تورنت اشاره کردیم، اما بیایید ببینیم دقیقا به چه چیزی بیت تورنت می گویند؟

BitTorrent یک پروتکل اشتراک گذاری P2P است، به این معنا که همه کلاینت تورنت ها از آن برای فعال کردن آپلود، اشتراک گذاری و دانلود فایل های تورنت استفاده می کنند. این برنامه توسط برام کوهن در آوریل 2001 طراحی شد. برام این عنوان را روی اولین کلاینت تورنت گذاشت که در 2 ژوئیه 2001 در دسترس عموم قرار گرفت.

در حال حاضر بیت تورنت (کلاینت) با بیش از 2 میلیارد کاربر تا به امروز، محبوب ترین کلاینت تورنت در در سراسر جهان است.

آیا استفاده از بیت تورنت غیر قانونی است؟

استفاده از بیت تورنت غیرقانونی نیست. در واقع، چندین شرکت قانونی از جمله نتفلیکس، متا، گوگل، توییتر و لاینزگیت از آن استفاده می کنند.

قانون نانوشته در مورد بیت تورنت اینست؛ تا زمانی که فایل ‌هایی که به‌ طور غیرقانونی به دست آورده ‌اید یا از طریق BitTorrent مالک شان نشده اید را به اشتراک نمی‌ گذارید، کارتان غیرقانونی نیست.

کارایی های مثبت تورنت چیست؟

با این که سایت ‌های تورنت به مرکزی برای دزدان و متجاوزان دیجیتالی تبدیل شده ‌اند، اما می‌ توانند برای همگام ‌سازی بخش های بزرگ فایل و به اشتراک‌ گذاری فایل های رسانه‌ ای که مجوز دسترسی به آن ها را دارید، مفید باشند.

غول‌ های رسانه ‌های اجتماعی مثل فیسبوک و توییتر در واقع از پروتکل مشابهی برای آپلود فایل‌ های بزرگ در سرورهای شان برای صرفه جویی در پهنای باند استفاده می ‌کنند.

یک کلاینت تورنت هم ممکن است برای اجرای آپدیت های نرم‌ افزاری در نظر گرفته شود، مثل مورد Starcraft. برخی از سازمان ‌های دولتی هم از تورنت ‌ها برای به اشتراک گذاشتن تصاویر و اسناد بزرگ برای عموم استفاده می‌ کنند که در غیر این صورت ممکن است به سرورهای شان فشار وارد شود.

یک بار برای همیشه یاد بگیر: 80 اصطلاح رایج تکنولوژی که باید بدانید

آیا تورنتینگ غیرقانونی است؟

جواب کوتاه این است، نه. اقدام به اشتراک گذاری فایل ها از طریق سایت های تورنت به خودی خود غیر قانونی نیست. فقط زمانی غیر قانونی می شود که کاربر مطالبی که حق چاپ دارند را از طریق یک کلاینت تورنت یا وب سایت دانلود یا آپلود کند.

آیا فایل های تورنت از نظر دانلود ایمن هستند؟

به طور کلی، دانلود اکثر تورنت ها نسبتا ایمن هستند، به شرطی که بدانید مربوط به کجا هستند. علاوه بر این، عوامل مخربی که تلاش می‌کنند ابرداده‌های تورنت را تغییر بدهند، فایل مربوطه اش را واقعا خراب و تعبیرش را بی فایده می کنند.

با این حال، فایل ‌های تورنت آلوده به بدافزار هم بسیار زیاد هستند و بیشتر در قالب نسخه ‌های غیرقانونی قسمت ‌های سریال های تلویزیونی عرضه می شوند. کاربران تورنت همچنین باید مراقب فایل‌های اجرایی (.exe) یا دسته ‌ای (.bat) باشند، زیرا این فایل‌ها معمولا با اسکریپت ‌هایی همراه هستند که بدافزار را در کامپیوتر‌ ها نصب می ‌کنند.

ردیاب تورنت چیست؟

ردیاب تورنت سروری است که به کاربران کمک می ‌کند تا با نظارت بر اینکه کدام ماشین ‌های همتا فایل ‌های خاص را نگه می‌ دارند، سریع ‌تر با همتایان دیگر ارتباط برقرار کنند. این برنامه مثل Tinder و سایر برنامه های دوستیابی که کاربران را بر اساس اولویت هایی که وارد می کنند به هم ربط می دهد، کار می کند.

وقتی دو نفر تصمیم می‌ گیرند حضوری یکدیگر را ملاقات کنند یا از طریق پلتفرم دیگری با هم ارتباط برقرار کنند، می ‌توانند بدون Tinder این کار را انجام بدهند.

به طور مشابه، هنگامی که یک کاربر تورنت یک فایل خاص را درخواست می کند، ردیاب تورنت او را به دستگاه همتای مناسب متصل می کند. بعد از شروع دانلودP2P ، اتصال به ردیاب دیگر ضروری نیست.

۱۰ روش دانلود فیلم از سایت های مختلف

تفاوت بین ردیاب خصوصی و عمومی چیست؟

ردیاب عمومی چیست؟

یک ردیاب عمومی، همانطور که از نامش پیدا است، برای هر کسی باز است و معمولا پایگاه کاربری بزرگی دارد. هر شخصی می ‌تواند یک فایل به اشتراک گذاشته شده را از چنین سایتی دانلود کند، حتی اگر کاربر ثبت نام نشده یا تا به حال در سایت ردیاب لاگین نکرده باشد.

ردیاب خصوصی چیست؟

از سوی دیگر، ردیاب ‌های خصوصی فقط می ‌توانند توسط کاربران ثبت نام‌ شده ‌ای که از نظر قابل اعتماد بودن بررسی شده‌اند ( به این معنی که سارقان آنلاین نیستند یا مطالب دارای حق چاپ را به اشتراک نمی ‌گذارند ) قبل از عضویت، قابل دسترسی هستند.

بین این دو چه فرقی هست؟

با توجه به تفاوت بین پایگاه کاربری ردیاب عمومی و خصوصی، دانلود از ردیاب های عمومی ممکن است کندتر باشد، به خصوص اگر یک فایل محبوب به طور همزمان توسط بسیاری از کاربران دانلود شود.

همچنین از آن جایی که ردیاب های خصوصی کاربران کم تری دارند، ممکن است اعضای آن ملزم به آپلود فایل بیشتر از کاربران ردیاب عمومی باشند.

جدول زیر تفاوت های این دو را خلاصه می کند:

ویژگی ها ردیاب عمومی ردیاب خصوصی
دسترسی برای همه قابل دسترس است. فقط برای اعضا در دسترس است.
پایگاه کاربری بزرگ کوچک
لاگین شدن لازم نیست. لازم است.
گزینش لازم نیست. لازم است.
سرعت دانلود ممکن است کند باشد. سریع
آپلود کردن لازم نیست. لازم است.

Seedbox چیست؟

Seedbox یک سرور اختصاصی است که در یک مرکز داده با سرعت بالا پیدا می شود. این جعبه یک آدرس IP عمومی دارد، بنابراین هر کسی می‌تواند فایل‌های تورنت را در هر زمان و از هر مکان تا زمانی که به اینترنت متصل است، دانلود کند.

همه سایت ‌هایی که میزبان فایل ‌های تورنت هستند، اگر بخواهند سرعت آپلود و دانلود ردیاب ‌ها چه عمومی و چه خصوصی را افزایش بدهند، از seedbox استفاده می ‌کنند. یک Seedbox معمولا سرعتی بین 10 تا 100 مگابیت در ثانیه ارائه می دهد. کاربران می توانند هزینه اشتراک این جعبه را به صورت ماهانه یا سالانه پرداخت کنند.

روش ساده برای دانلود فیلم و عکس از اینستاگرام در گوشی

نحوه استفاده از تورنت

در ادامه به شیوه گام به گام استفاده از تورنت می پردازیم.

مرحله 1: انتخاب و دانلود یک کلاینت تورنت

قبل از شروع به اشتراک گذاری یا دانلود فایل ها، باید یک کلاینت تورنت را انتخاب و نصب کنید. با دقت انتخاب کنید، زیرا نرم افزار های تبلیغاتی مزاحمی ارائه می شوند که می توانند مشکلاتی را برای کامپیوتر یا دستگاه تان ایجاد کنند. بهتر است مستقیما از وب سایت کلاینت دانلود کنید تا بتوانید از دانلود بدافزار از سایت های شخص ثالث پیشگیری کنید. با این که کلاینت های رایگانی برای دانلود وجود دارند، اما اگر می خواهید امنیت تان خدشه دار نشود، به سراغ یک کلاینت خوب بروید.

مرحله 2 : نصب یک سایت ردیاب

هنگامی که یک کلاینت تورنت را نصب کردید، باید یک سایت ردیاب هم که حاوی لیستی از فایل های تورنت است را دانلود کنید. آن ها فقط یک منبع برای فایل های تورنت هستند و محتوایی روی سرورهای شان ندارند.

دو نوع سایت ردیاب وجود دارد. یکی سایت ردیاب عمومی است که برای همه کاربران قابل دسترسی است. سایت دیگر هم سایت ردیاب خصوصی است که شامل وب سایت های تورنت تخصصی است که میزبان فایل های منحصر به فردی هستند . ثبت نام در سایت ردیاب خصوصی اغلب انحصاری و فقط با دعوت است. همچنین از کاربران خواسته می شود که بعد از هر بار دانلود، تورنت ‌ها را ذخیره کنند.

مرحله 3 : جستجوی محتوا برای دانلود

در مرحله بعد، می توانید محتوایی که می خواهید دانلود کنید را جستجو کنید. معمولا در نتایج جستجو چندین فایل ظاهر می شود، آن هایی را انتخاب کنید که کاربران Seeder بیشتری دارند تا دانلود شما سریع تر انجام شود. قبل از دانلود، بررسی کنید که آیا می توانید فایل را اجرا کنید یا خیر.

مرحله 4 : دانلود محتوا

وقتی متوجه شدید که فایل با برنامه های نصب شده تان سازگار است یا خیر، می توانید دانلود محتوا را شروع کنید. شما می توانید چندین فایل را دانلود کنید، اما بهتر است که فایل های قابل دانلودتان را اولویت بندی کنید.

۲۰ نرم افزار که بلافاصله بعد از نصب ویندوز باید روی سیستم نصب کنید

ویدیوی معرفی و آموزش تورنت

 

 

در ادامه بخوانید: 5 تا از بهترين سرويس هاي كاهش پينگ (ايران)

 

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا