آموزش اینترنت

نحوه رفع مشکل دانلود نکردن یا کار نکردن دانلود منجر کامپیوتر به سادگی

اصل عمل دانلود سرعت بالا و بدون مشکل آن است تا رضایت کاربر حاصل شود. دانلود منیجرهای مختلفی برای سیستم عاملهای موجود تولید شده تا افراد با استفاده از آنها دانلود بدون نقص و بدون وقفه را تجربه کنند. اما چنانچه به هر دلیلی با مشکل و خطا هنگام دانلود فالهایتان مواجه شدید نحوه رفع مشکل دانلود منجر کامپیوتر را در این مطلب بخوانید تا با روش دانلود سریع و بدون وقفه فایل هایتان در کمترین زمان ممکن آشنا شوید.

مقدمه:

IDM مخفف عبارت Internet Download Manager به معنای مدیریت دانلود می باشد. این نرم افزار کم حجم قابلیت های مختلفی دارد که شما میتوانید از این نرم افزار به مدت ۳۰ روز به صورت کاملا رایگان استفاده نمایید تا در صورت رضایت از عملکرد آن اقدام به خریداری نسخه کامل کنید. اینترنت دانلود منیجر با امکانات بسیار خود، ما را مجبور می کند تا از آن استفاده کنیم، یکی از خصوصیات برجسته این نرم افزار ویژگی جدول دانلود هاست Scheduler که اجازه می دهد تا در آن واحد چندین فایل را با هم دانلود کنیم به طوری که وقتی فایل اول تمام می شود به طور خودکار فایل دوم شروع به دانلود شدن می کند و همین طور به ترتیب… و در آخر هم اتوماتیک بسته می شود.

نکته مهم قبل از هر چیز: اگر در کرک دانلود منجر مشکلی دارید یا دانلود منجر شما به علت لایسنس از کار افتاده است یا مشکل اتمام تاریخ دانلود منجر و … کافی ست نسخه جدید را از اینجا دانلود کنید و طبق گفته های داخل فایل آن را گام به گام کرک کنید.

رفع مشکل اینترنت دانلود منیجر(IDM):

حتماً بخوانید: ۳ تا از جدیدترین و بهترین نرم افزارهای مدیریت دانلود کامپیوتر کدامند؟

نرم افزاری است که تمامی دانلودهای شما را به صورت کاملا خودکار و بدون نیاز به نظارت انجام میدهد. برای مثال شما میتوانید در طول روز لینکهای دانلود خود را به نرم افزار اضافه کنید و آن را تنظیم نمایید تا شب هنگام (برای مثال ساعت ۱۲ شب) شروع به دانلود آنها کند و بعد از اتمام دانلودها کامپیوتر شما را خاموش نماید. یا برای مثال هنگامی که روی یک لینک فایل صوتی کلیک میکنید، به جای اینکه شاهد افت سرعت باشید و مدتها صبر کنید تا دانلود شما به پایان برسد و مسیر هر فایلی که میخواهید دانلود کنید را به صورت دستی مشخص نمایید، IDM میتواند بدون هیچگونه دخالت و نیاز به نظارت، فایل شما را بدون افت سرعت دانلود کرده و آن را در مسیری که قبلا برای فایلهای صوتی مشخص کرده اید ذخیره کند.

دلایل دانلود نشدن فایلها:

بعد از نصب برنامه IDM نیاز به کار خاصی نیست! فقط کافی است روی لینک دانلود کلیک نمایید در این زمان اینترنت دانلود منیجر پیغام شروع دانلود را نمایش میدهد و با انتخاب شروع دانلود، دانلود آغاز می شود. در بعضی از موارد امکان دارد روی لینک دانلود کلیک نمایید اما اینترنت دانلود منیجر پیغامی ندهد و دانلود از طریق مرورگر شروع شود، در این زمان احتما اینکه دانلود منیجر هنگام بالا آمدن ویندوز به صورت خودکار اجرا نشده باشد زیاد است. شما می توانید با یک دابل کلیک کردن بروی آیکن نرم افزار اینترنت دانلود منیجر آن را مجدد فعال نمایید. عمده ترین دلایلی که باعث بروز خطا هنگام دانلود می شوند عبارتند از:

 1. ممکن است این مشکل به خاطر قدیمی بودن برنامه اینترنت دانلود منیجر باشد، پس اولین کاری که باید کرد این است که نسخه قدیمی را حذف و نسخه جدید را نصب کنید.
 2. شاید به خاطر تعارضی باشد که بین این برنامه و آنتی ویروس یا فایروال پیش آمده، در حالی که برنامه اینترنت دانلود منیجر به طور مستقیم به اینترنت متصل است اما آنتی ویروس یا فایروال مانع تکمیل فرایند دانلود شده ، حالا به هر دلیل امنیتی که باشد و یا اصلا از روی اشتباه ، بنابراین باید همیشه اینترنت دانلود منیجر را با run as admiistrator باز کنید تا مجوزها را به برنامه داده باشید. اگر مشکل رفع نشد ، آنتی ویروس یا فایروال را حذف و غیر فعال کنید سپس امتحان کرده ببینید آیا مشکل از آنتی ویروس بوده ، اگر چنین بود از آنتی ویروس دیگری استفاده کنید.
 3. شاید این مشکل به خاطر درگیر شدن یک نرم افزاری با برنامه دانلود منیجر باشد بنابراین اگر هر برنامه ایی غیر از دانلود منیجر روی کامپیوتر دارید که برای دانلود از آن استفاده می کنید، حذف کرده و دوباره امتحان کنید.
 4. گاهی ممکن است این مشکل به خاطر روشن بودن فیلترشکن و پروکسی باشد ، پس آن را خاموش کرده و دوباره امتحان کنید.
 5. شاید به خاطر کرکی باشد که برای برنامه دانلود منیجر استفاده می کنید ، چون هنگام اتصال برنامه به اینترنت چه بسا به شرکت وصل می شود و به همین دلیل این مشکل پیش می آید.
 6. ممکن است به خاطر سرور دانلودی باشد که استفاده شده به طور مثال شما قبل از تعطیلی رپیدشیر مثلا می خواستید از این سایت دانلود کنید و این مشکل پیش می آمد ، لذا باید سرورهای دیگر را امتحان کرد.
 7. شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که مراحل دانلود روی ۹۹ درصد ثابت می ماند و تنها چند کیلوبایتی مانده تا تمام شود، در چنین حالتی شاید دانلود را متوقف کنید و دوباره کلید شروع را بزنید تا دانلود تکمیل شود اما میبینید که فرقی نکرد و حتی سرعت دانلود صفر شده، برای رفع این مشکل مودم را خاموش و روشن کنید سپس برنامه IDM را به طور کامل از طریق آیکون موجود در کنار ساعت ببندید سپس بار دیگر برنامه را باز کرده و دانلود را تکمیل کنید.

۱- حل مشکل کار نکردن IDM در مرورگرها:

ممکن است IDM شما در یک مرورگر خاص کار نکند. برای رفع این مشکل ابتدا به تنظیمات IDM بروید سپس به تب عمومی بروید و تیک کنار گزینه ی مربوط به مرورگر خود را بزنید. اگر مرورگر شما در این لیست وجود ندارد گزینه اضافه نمودن مرورگر را انتخاب کنید.

حل مشکل دانلود منیجر

حالا محل نصب مرورگر خود را پیدا کنید و فایل اجرایی (exe) آن را انتخاب کنید.

۲- حل مشکل دانلود نشدن بعضی فرمت فایل ها توسط IDM:

IDM یک لیست از فرمت فایل ها دارد و فقط آن فایل ها را دانلود می کند! و هر فرمتی که در این لیست نباشد توسط IDM دانلود نمی شود، مثلا فرمت های EXE یا APK در این لیست نیستند پس زمانی که شما می خواهید این فایل ها را دانلود کنید، آن ها توسط مرورگر شما دانلود می شوند نه توسط IDM.

دانلود منیجر
برای رفع این مشکل IDM را باز کنید و گزینه تنظیمات را انتخاب کنید.

دانلود منیجر1
حالا به تب نوع فایل بروید، در اینجا در بالاترین کادر، لیستی از فرمت های مختلفی را می بینید که IDM آن ها را دانلود می کند، در اینجا شما می توانید فرمت های مورد نظر خود را بنویسید تا آن ها نیز توسط IDM دانلود شوند.

همچنین بخوانید: ۳ تا از قوی ترین و سریعترین دانلود منیجر های اندروید کدامند؟ بهمراه لینک دانلود

۳- دانلود فایلها فقط با IDM:

۱) روی لینک کلیک راست کنید و Download with IDM را انتخاب کنید.

۱حل مشکل دانلود منیجر

اگر این گزینه در منوی راست کلیک مرورگر شما وجود ندارد به تنظیمات IDM بروید و از تب عمومی اولین گزینه ویرایش را انتخاب کنید. در پنجره باز شده در هر دو تب تیک گزینه دانلود توسط IDM را بزنید.

۲۱حل مشکل دانلود منیجر

۴- رفع مشکل غیر فعال شدن دانلود منیجر در مرورگرهای مختلف:

ممکن است به دلیل بروزرسانی مرورگر و تغییرات در تنظیمات ممکن است IDM به درستی کار نکند که در ادامه می آموزید که چگونه این مشکل را برطرف کنید. اگر مشکل IDM مربوط به برورسانی مرورگر باشد باید وارد قسمت Add-ns شده و ببینید افزونه با رنگ قرمز نمایش داده نشده باشد. بعضی مواقع هم افزونه غیر فعال شده که باید آن را Enable کنید. همانند تصویر زیر:

۱__غیر_فعال_شدن_دانلود_منیجر_در_مرورگرهای_مختلف ۲__غیر_فعال_شدن_دانلود_منیجر_در_مرورگرهای_مختلف

بعد از بررسی این موضوع باید چک کنید که اینترنت دانلود منیجر شما آخرین ورژن باشد. باید اینترنت دانلود منیجر را بروز رسانی کنید و موضوع را چک کنید. بعد از بروزرسانی بر روی آیکون اینترنت دانلود منیجر (نرم افزار نصب شده روی کامپیوتر) دابل کلیک کنید تا اجرا شود. بر روی منوی تنظیمات یا همان Options کلیک کنید.
در همان سربرگ General چک باکس Use Advance browser interrogation را فعال کنید. سپس در قسمت Capture download from following browser نام یکسری مرورگر نمایش داده شده که همه اونها باید فعال بشن.

۳__غیر_فعال_شدن_دانلود_منیجر_در_مرورگرهای_مختلف دقت داشته باشید که اینترنت دانلود منیجر بیشتر با فایرفاکس مشکل دارد و این موضوع هم بر می گردد به بروزرسانی های پشت سرهم فایرفاکس. نسخه اصلی افزونه را باید از طریق این لینک دانلود کنید ولی در حال حاضر افزونه برای فایرفاکس نسخه جدید در دسترسی نمی باشد و نصب نمی شود. مگر اینکه از نسخه های قبل از ۴۳ استفاده کرده باشید و بروزرسانی جدید را دریافت نکرده باشید.

۴__غیر_فعال_شدن_دانلود_منیجر_در_مرورگرهای_مختلف

در صورتیکه اینترنت دانلود منیجر نصب نشد دو اقدام پیش روی شماست:
اول نسخه نصب شده را به آخرین ورژن همراه با کرک بروز کنید. برای مرورگر هم این موضوع صدق می کند.
دوم دو گزینه نامبرده شده را فعال کرده و یک فایل را از طریق مرورگر دانلود کنید.

در صورتی که بعد از مطالعه این مطلب باز هم با دانلود فایلها از طریق IDM مشکل دارید، می توانید در بخش نظرات سؤالهایتان را از کارشناسان مربوطه ما بپرسید.

نوشته های مشابه

‫۴۲ نظرها

 1. سلام چرا همش مشکلات دانلود منیجر رو بررسی کردید من لب تابم دانلود نمی کنه قبلش هم برای دانلود از دانلود منیجر استفاده نمی کردم الان جوابم روتو نوشته شما پیدا نکردم فک کنم مربوط به تنظیمات مرورگر باشه

 2. سلام وقت بخیر یه سوالی داشتم من لپتاپم مشکلات عجیبی براش پیش اومده این مشکلات مربوط به برنامه internet download manager هستش فیلمام بعد از دانلود به صورت لگ و شطرنجی نشون داده میشن تازگیا به صورت گروهی هم که دانلود میشن صبح که بیدار میشم میبینم idm بسته شده و هیچ فیلمی دانلود نشده خیلی پرسجو کردم ولی کسی نتونست کمکم کمه خواستم بپرسم با عوض کردن ویندوز این مشکلاتش حل میشه یا راه حل دیگه ای وجود داره ؟

  1. سلام. این مشکلی ربطی به ویندوز نداره و ممکنه کرک دانلود منجرتون مشکل داشته باشه. یک بار بطور کامل (همراه با فایلهای مخفی) حذف و مجددا نسخه ای دیگر را دانلود و نصب کنید

 3. سلام. وقتی میخوام فایلی رو با اینترنت دانلود منیجر دانلود کنم پیغام میده که، “سرور اجازه دانلود این فایل را به شما نمیدهد” . در صورتی که قبلا مشکلی برای دانلود از همون سایت نداشتم.

 4. سلام من وقتی ازدانلودمنیجراستفاده میکنم مدرسه ساعتش خیلی کم شده مثلاتونیم ساعت میبینم دو درصدشده واینکه پیغام میاد yesیاnoوقتی یکیشوانتخاب میکنم دانودمنیجرنوزولی دانلودمیکنه یعنی تو۳۰%میمونه چمدقیقه بعدسرمیزنم میبینم شده۲۹%____۲۵%____۲۴%______نمیدونم چه وضیعتیه

 5. با سلام خسته نباشید
  دوست گرامی بنده دانلود منجر و بروز کردم بعد نصب ازمن نام و سریال میخواد باید چکار کنم. باید بگم ک قبلا داده بودم برام بیرون نصب کرده بود. باتشکر

 6. ببخشید من چن بار دانلود منیجررودانلودکردم وبعدازیه مدت پیغام داده که باید خریداریش کنین اما من نمیخوام خریداریش کنم چیکار کنم این پیامو نده دیگه؟؟؟

 7. با سلام
  برای منم مشکل این دوست عزیز{مهدی روح پرور} برام پیش اومده دانلود منیجر نصب کردم وقتی میخوام دانلود کنم ازمن نام وسریال میخواد
  و اصلا دانلود نمیکنه
  با سپاس

 8. سلام
  یکی از فایل های من ۹۹ درصد دانلود شده ولی نه دانلود کامل میشه و نه میشه حذفش کرد، و بخاطر کار کردن دانلود منیجر خیلی سی پی یو و رم کار می کنه و همش فن لپ تاپ روشنه
  چطوری حذفش کنم؟

  1. سلام. رم و سی پی یو ارتباطی به دانلود منجر شما ندارد. اگر ۹۹ درصد شده کافیه که وی پی ان تون رو روشن کنید و روی دکمه ادامه دانلود کلیک کنید مشکل حل می شود

 9. سلام من دانلود منیجر رو رو لپ تاپم ندارم و الان هر کاری میکنم دانلود نمیشه اینترنتم قویه و مشکلی بابت اون ندارم میشه راهنماییم کنید ممنون

 10. با سلام و درود
  حدود یک ماه پیش آخرین نسخه دانلود منجر رو نصب کردم. برای دانلود برای مثال از p30download مشکلی ندارم. ولی الان از یک سایتی میخوام یک فایل mp4 دانلود کنم (هر چند که این پسوند در تنظیمات IDM هست) ولی با یک پیام Error مواجه میشم:
  Details:
  An error occurred while creating security connection to …..com
  آنتی ویروس رو هم غیرفعال میکنم درست نمیشه
  لطفا راهنمایی بفرمایید. سپاس

 11. سلام
  من دانلود منیجر لپ تاپ ار حذف کردم و الان در کنترل پنل دیده نمیشود ولی هر چیزی را که میخواهم دانلود کنم مجددا پیغام به روز رسانی و خرید اشتراک دانلود منیجر دیده می شود بنابراین اصلا نمیتونم چیزی نصب کنم.لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون

 12. سلام. من یه فایلی رو دارم دانلود میکنم. مشکل داره، از وسط کار مثلا ۷۰ درصد دانلود شده، دوباره از ۳۰ درصد شروع به دانلود میکنه. مدام قابلیت resum از YES به NO و بالعکس تغییر میکنه

 13. سلام
  من بعد از فعال سازی مجدد کسپراسکای در ویندوزم(۷) اولش دانلودرم که ant download manager بود کند شد و بعدشم دیگه دانلود نمی کرد و ارور میداد
  و افزونه اش هم فعال نمیشه
  و الان مشک عدم دانلود با دانلودر رو، با انواع دانلودرها من الجمله IDM دارم
  میشه این مشکل رو رفع کرد؟
  لطفا راهنمایی بفرمایید!

 14. من تازه ADMدانلود کردم بغد الان میخوام فیلم دانلود کنم دانلود نمیکنه و ارور INTERNET DOWNLOAD MANAGER HAS BEEN REGISTERED WITH A FAKE SERIAL NUMBER V رو میده.باید یکار کنم؟

 15. سلام خسنه نباشید من ناشنوام هر چی سایتی که لینک دانلود فیلم یا برنامه ها و… را دانلود کنم اما مدیریت دانلود کار نمیکند، بجاش ذخیره فایرفاکس دانلود کرده چکار کنیم؟

 16. با عرض سلام و وقت بخیر و خسته نباشید
  من وقتی که می خوام دانلود کنم دانلود منیجر پیام شروع دانلود رو میاره برام منتها حجمش رو نمیندازه و وقتی مزنم روی دانلود فقط می نویسه در حال اتصال و همینجوری میمونه چجوری حلش کنم مشکل رو در حالی که فقط توی بعضی از سایت ها این مشکل رو دارم و در اکثر موارد خوب کار می کنه مشکل رو چجوری حل بکنم؟؟؟

 17. من با گوگل کروم یا فایر فاکس برای دیدن و دانلود از یوتوب استفاده میکنم .ولی در اخر که میخوام دانلود کنم ،بعد از انتخاب کیفیت مورد نظر(هر کیفیتی)در نوار ابزار اینترنت دانلود منیجر ، صفحه دانلود رو میاره ولی جایی که باید سایز یا حجم اون ویدئو رو نشون بده تا دانلود انجام بشه .،سایز رو نمیاره و نمیتونم دانلود کنم و تهش
  لطفا راهنمایی کنید {مشکلم فقط با یوتیوب هستش}

 18. سلام خسته نباشید
  من وقتی گزینه Download with IDM رو می زنم میگه : IDM Integration Module cannot contact IDM application.
  فیلتر شکن وصل نیست ، افزونه آی دی ام فعاله ولی بازم مجبورم دستی آدرس رو وارد کنم.
  مشکل چیه؟

 19. سلام. من از یک سایت دیروز تونستم دانلود کنم ولی همون سایت رو امروز میرم چیزی دانلود نمیشه و همش خطا میده. خطاش هم اینه
  This site can’t be reached
  این مشکل مربوط به دانلود منیجر هست؟ اخه اگه سایت فیلتر بود کلا نباید باز میکرد. درصورتیکه سایت رو باز میکنه فقط لینکارو دانلود نمیکنه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 20. سلام من مدتهاست از دانلود منیجر به راحتی استفاده میکنم اما امروز فیلمی رو چندین بار گذاشتم ،، دانلود میشه اما ۳ ثانیه ی اخر خطا میزنه و میگه بخاطر محدودیت زمانی ! چطور باید این رو از بین ببرم تا مثل قبل کار کنه ؟

 21. سلام وخسته نباشید..تلگرام لب تاپم فبلافیلمهایاکلیپی یابعضی فایلهارادانلودمیکرد..اماجدیدادانلودنمیکند..همینجوری الکی میچرخد ..ممنون میشم راهنماییم کنید اینترنتم هم خوبه ..فیلترشکن هم نصبه ..مدل لب تاپم ایسرهست

 22. سلام من نمیدونم بازم چرا دانلود نمیشه لب تاپ من ویندوز ۷ هست هرچی رو که دانلود میکنم یک شکلی میاره شبیه قفل
  لطفا جوابم رو بدید

 23. سلام.دانلود منیجر من یه مدتی هست اصلا فایل ها رو قسمت بندی نمیکنه من تنظیمات رو روی ۳۲ قسمت قرار دادم ولی موقع دانلود فقط ۲ قسمت میشه که همونم یه قسمت اصلا شروع به دانلود نمیکنه چیکار باید بکنم؟

 24. سلام دانلود منیجر جدیدترین ورژن هست کرک جدید هم شده رو موزیلا و کروم هم اوکی شده بیشتر وقتها موقع استارت دانلود فایل ارور میده وکلا ۹۰درصد لینک ها دانلود نمیشند و بعد از چند دقیقه بی دلیل ارور میره و دانلود میشه بعضی وقتها هم سرعت دانلود کم میشه و دوباه متوقف میشه و ارو میده … خطا هم – سه دلیل( اینترنت فایروال-کرک – سرور )هستش… دلیل چی میتونه باشه؟؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا