آموزش ترفندهای کامپیوتری

کسی از کامپیوتر من استفاده کرده است؟ (ساده ترین راه فهمیدن)

فکر میکنید هم اتاقی شما در غیاب شما از کامپیوتر شما استفاده کرده است ولی مدرکی ندارید؟ نگران این هستید که برادر کوچکتر شما در بین فایل های شما فضولی کرده باشد؟ در ادامه به شما راه حلی را خواهیم گفت تا بتوانید مستند و با کسی که در کامپیوتر ویندوز یا مک (Mac) شما استفاده کرده است رو در رو شوید.

۱-در کامپیوتر/لبتاب ویندوزی

در ویندوز میتوانید مدیریت ورود(Login) را فعال کید تا هم ورود های موفق و هم ورود های ناموفق را ثبت کند. بعد از فعال کردن آن نام کاربری و زمان ورود ثبت خواهد شد.

بعد از فعال شدن آن میتوانید اطلاعات آن را در Event Viewer ببینید تا از روشن شدن کامپیوتر تان اطلاع پیدا کنید. برای باز کردن آن بروی علامت ویندوز در سمت چپ پایین صفحه کلیک کنید و کلمه Event Viewer را در قسمت تایپ بنویسید.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

https://img.wonderhowto.com/img/44/77/63483155919371/0/check-if-someone-has-been-using-your-mac-windows-computer.w1456.jpg

بعد گزینه Windows logs را انتخاب کنید. در زبانه security تمام آنچه برای کامپیوترتان اتفاق افتاده است را خواهید دید. برای مشاهده جزئیات بیشتر روی هر رویداد دوبار کلیک کنید. هر رویدادی که از تگ ۴۶۲۴ استفاده میکنید یک ورود موفق بوده است.

۲-در کامپیوتر/لبتاب مک

بروی یک سیستم مک میتوانید این کار را با بررسی آخرین باری که کامپیوتر شما از حالت sleep فعال شده است انجام دهید. ابتدا، قسمت console را با فشردن همزمان کلید های Command + spacebar یا کلیک بروی آیکون Spotlight به منظور جستجوی آن باز کنید. کلمه wake را در قسمت جستجو بنویسید و به انتهای لیست بروید تا جدید ترین رویداد ها را ببینید.

https://img.wonderhowto.com/img/22/63/63483156704271/0/check-if-someone-has-been-using-your-mac-windows-computer.w1456.jpg

دلایل فعال شدن (wake reason) متفاوتی وجود دارد تا به شما اطلاع بدهد که چرا کامپیوتر شما از حالت sleep خارج شده است. البته میتوانید کد دستور زیر را نیز تایپ کنید:

https://img.wonderhowto.com/img/57/61/63483156903405/0/check-if-someone-has-been-using-your-mac-windows-computer.w1456.jpg

پر واضح است که این روش تنها در صورتی به کار شما می آید که کامپیوتر خود را در حالت sleep قرار داده باشید، پس همین کار را بکنید! طبیعتاً انتخاب یک رمز ورود برای کامپیوتر شخصیتان گزینه بهتری خواهد بود؛ اینگونه دیگر کسی نمیتواند تنها با خارج کردن آن از حالت sleep به آن دسترسی داشته باشد.

ترفندهای بسیار کاربردی

میلاد حیدری

سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا