آموزش ترفندهای کامپیوتری

مقایسه مک و ویندوز در قالب یک جدول ساده

PC به طور کلی به کامپیوتری گفته میشود که با سیستم عامل ویندوز کار میکند. همچنین کامپیوتر های سازگار با IBM نیز خوانده میشوند؛ به این معنی که ساختار آنها بر پایه ریزپردازنده (microprocessor) های IBM است. تعدادی سیستم عامل مختلف قابلیت سازگاری با PC ها را دارند. معروف ترین آنها مایکروسافت ویندوز (Microsoft Windows) میباشد. سایر سیستم عامل ها شامل انواع اونیکس (UNIX) نظیر Linux، FreeBSD و Solaris میشوند.

از طرف دیگر، مکینتاش، که به آن مک نیز گفته میشود، نام تجاری کامپیوتر های شخصی ای است که حاصل طراحی، توسعه و فروش شرکت اپل هستند. مک، تنها کامپیوتر در جهان است که قابلیت اجرای همه انواع سیستم عامل ها را از جمله MAC OS X، Windows XP و Vista را دارد. میتوان با استفاده از برنامه هایی نظیر Parallels Desktop یا VMware Fusion آنها را در کنار هم استفاده کرد.

لینوکس نیز یک گزینه عالی ست: ۲۰۰ تا از کارآمدترین دستورات لینوکس که همه کاربران باید بدانند!

مک ها و PC ها طرفداران خاص خود را داشته و هر یک دارای نقاط قوت و ضعف خاص خود است.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

جدول مقایسه

MAC

PC

چی هستن؟ فرم کوتاه شده واژه “مکینتاش” بوده و به هر کامپیوتر تولید شده در شرکت اپل اشاره دارد. مخفف “Personal Computer” یا رایانه شخصی میباشد. به هر کامپیوتری که از سیستم عامل های مبتنی بر IBM (ویندوز، لینوکس، سولاریس، FreeBSD) بهره میبرند؛ اشاره دارد.
هزینه کامپیوتر های اپل از ۴۹۹ دلار (Mac Mini desktop) شروع شده و تا ۸۹۹ دلار (Macbook Air notebook) و ۱۰۹۹ دلار (iMac all-in-one) میرود. برای استفاده خانگی، مک ها عمدتا از PC گران تر هستند. در مقایسه با مک، ویندوز و سخت افزار های مرتبط ارزان تر هستند. کامپیوتر های سازگار با ویندوز با قیمت %۴۰ ارزان تر در مقایسه با مک پیدا میشوند.
سازنده کمپانی اپل HP, Toshiba, Dell, Lenovo, Samsung, Acer, Gateway
توسعه و توزیع کمپانی اپل صد ها شرکت سازنده!
شرکت / توسعه دهنده کمپانی اپل مایکروسافت (ویندوز)، اوبونتو (لینوکس)، سان (سولاریس)
قابلیت ویژه بازی (Gaming) هرچند تا به امروز، بازی های زیادی برای پلتفرم مک طراحی نشده‌اند؛ اما، در سال های اخیر اتفاقات مثبتی روی داده است. اپ استور جاییست که کاربران میتوانند بازی‌ها را دانلود کنند. منابع کاملی برای بازی های PC وجود دارد و سخت افزار ویژه بازی نیز برای ویندوز به راحتی در دسترس است. انواع کارت های گرافیک و قابلیت ارتقاء سیستم نیز به نفع کامپیوتر های تحت ویندوز خواهد بود.
کاربری کاربران خانگی و اداری (عمدتا در بخش خلاقانه) کاربران خانگی و اداری
زبان های قابل دسترسی چند زبانه نسخه های چند زبانه موجود است که بایستی خریداری شوند.
خانواده سیستم عامل

Unix-like (BSD>Darwin>Mac)

Windows, Linux, Solaris, FreeBSD
برنامه های مشهور Photos, iMovie, GarageBand, Pages, Numbers, Keynote, Safari, Mail, Messages, FaceTime, Calendar, Contacts, App Store, iTunes, iBooks, Maps, Photo Booth, Time Machine MS Office, Internet Explorer, Media Player, Media Center, Windows Defender, SkyDrive, VLC media player, Chrome browser
آخرین سیستم عامل

MacOS Catalina (version 10.15)

Windows 10 (version 1909)
سازگاری تقریبا قابلیت باز کردن تمامی فایل های PC را داشته و میتواند به همراه PC ها در شبکه های محلی فعالیت کند. قابلیت باز کردن فرمت های .doc .exe .xls و سایرین را دارد. برای برخی فرمت‌ها نیز نرم افزار موجود است. همچنین میتواند ویندوز را روی کامپیوتر مک با سازگاری %۱۰۰ اجرا کند. قابلیت باز کردن فایل هایی که پایه‌ی مک دارند (.DMG) را ندارد؛ اما، با نصب نرم افزار ویژه این کار، شما میتوانید به خواندن و یا رایت کردن فایل های با پایه مک باشید.
قابلیت پشتیبانی از ریزپردازنده های Intel پردازنده های AMD و Intel
دسترسی در بازار مورد توجه طراحان گرافیکی، سازندگان موزیک و ویدیو، روزنامه نگاران تکنولوژی، توسعه دهندگان اپ و … میباشد. در دسترسی اقشار وسیعی قرار دارد. کاربران تجاری به دلیل سازگاری ویندوز، استفاده از سخت افزار مبتنی بر آن را ترجیح میدهند.
حملات ویروسی از آنجایی که مک ها به اندازه PCها مشهور نیستند، بدافزار های کمتری برای هدف قرار دادن آنها نوشته شده اند؛ البته، خطر نرم افزار های آسیب زننده رو به رشد است (عمدتا از طریق جاوا) با توجه به اینکه انتخاب اصلی به هنگام خرید است، اکثر ویروس نویسان سیستم های تحت ویندوز را هدف قرار میدهند؛ هر چند، لینوکس اغلب اوقات بدافزار کمتری دارد.
سیستم عامل سازگار

OS X, Windows (virtual machine/Boot Camp), Linux

Windows, Linux
اجرا از آنجایی که تمامی چرخه سخت افزار و نرم افزار تحت کنترل اپل قرار دارد؛ خیال تان از کند بودن یا ناسازگاری راحت باشد چرا که عملکرد پایداری مورد انتظار است. انواع OEM ها و یا PC هایی با طرح سفارشی ممکن است درایور های لازم برای هر نسخه از سیستم عامل‌ها را نداشته باشند که میتواند موجب کندی و ناسازگاری شود. ممکن است عملکرد مورد انتظار شما انجام نشود.
تعمیرات هر شخص آگاهی میتواند اقدام به تعمیر و ارتقاء نماید. تعمیرگاه های محلی کامپیوتر نیز میتوانند در این امر به شما کمک کنند. میتوانید از گارانتی AppleCare استفاده کنید. البته، مک های جدید سازگاری کمتری با ارتقاء دارند. هر شخص آگاهی میتواند اقدام به تعمیر و ارتقاء نماید. تعمیرگاه های محلی کامپیوتر نیز میتوانند در این امر به شما کمک کنند. OEM ها و فروشگاه قطعات گارانتی محدودی ارائه میکنند.
برنامه ها به مانند بازی ها، با توجه به بازه کاربران، انتخاب محدودی دارید. به مانند بازی ها، با توجه به بازه کاربران، گزینه های متنوعی در اختیار دارید.
احتیاط حریم شخصی نیازی به فعال سازی نداشته و میتواند هر تعداد بار که بخواهید نصب مجدد انجام دهید. ویندوز برای هر یک از بسته هایی که توزیع میکند (سیستم سفارشی یا OEM PC)، کد فعالسازی خاصی دارد. لینوکس، سولاریس و FreeBSD رایگان بوده و نیازی به آن کدها ندارد.
قابلیت شخصی سازی ندارد دارد
پیام رسانی از طریق (iMessage، Google Talk) اسکایپ، فیس‌بوک و توییتر
فرمان های صوتی دارد دارد
نقشه ها دارد دارد
مرورگر های اینترنت Safari، Chrome، Firefox Internet Explorer، Chrome، Firefox و Safari (دیگر پشتیبانی نمیشود)
فروشگاه برنامه ها (App Store) App Store مایکروسافت استور (پیش از نسخه ۸، ویندوز استور نامیده میشد.)
ابزارک ها دارد دارد
وضعیت فعالیت فعال فعال
رابط ماوس، صفحه کلید، پی‌پد و سایر ابزار های محیطی ماوس، صفحه کلید، پی‌پد و سایر ابزار های محیطی
دارای ثبت (Registry) ندارد دارد
قابلیت اورکلاک ندارد دارد، بسته به CPU و مادربورد

توضیحات بیشتر

۱-سیستم عامل ها

سیستم عامل مک- که پیشتر OS X و حالا mac OS نامیده میشود – به شکل سنتی و نسبتا پایداری در مقایسه با ویندوز بوده است. علت اصلی این مسئله آن است که اپل هم سخت افزار (کامپیوتر مک) و هم نرم‌افزار (سیستم عامل مک) را تولید میکند؛ بنابراین، کنترل بهتری روی یکپارچه سازی کل سیستم دارد. همچنین، اپل به استفاده از بهترین ابزارها در تولید کامپیوتر هایش شهرت دارد.

از آنجایی که سیستم عامل ویندوز قابلیت اجرا روی صدها نوع کامپیوتر را دارد، تنوع پیکربندی سخت افزاری با این کامپیوترها میتواند پایداری ویندوز را تحت الشعاع قرار دهد. اگر نگوییم هزاران، حداقل صدها تولید کننده کامپیوتر وجود دارند که طیف وسیعی از کیفیت سخت افزاری PC ها را به دنبال دارد.

حتما بخوانید: ۱۰ اپلیکیشن کاملاً کاربردی که هر کاربر اندروید در ایران به آنها نیاز دارد!

دلیل دیگری که موجب پایداری نسبی مک ها شده آن است که با توجه به محبوبیت بیشتری که PC ها در بازار از آن خود کرده اند، اکثر هکرها و سازندگان ویروس های رایانه‌ای، PC ها را هدف قرار میدهند. ضمن افزایش محبوبیت کامپیوتر های مک، میتوان انتظار داشت که میزان وقوع حملات هکری و ویروسی ]به آنها[ نیز افزایش یابد.

به این نکته توجه داشته باشید که شما میتوانید ویندوز را روی کامپیوتر های مک اجرا کنید؛ اما، توانایی اجرای سیستم عامل مک بر روی PC را ندارید. اپل، همچنین اقدام به انتشار نرم‌افزاری تحت عنوان Bootcamp به منظور اجرای ویندوز روی کامپیوتر های خود کرده است. از سایر برنامه های شبیه سازی نرم افزاری جهت استفاده از ویندوز روی کامپیوتر های مک میتوان Virtualbox و Parallels را نام برد.

عامل دیگری که منجر میشود کاربر تجربه بهتری با مک داشته باشد آن است که در مک، بیهوده کاری های نرم‌افزاری وجود ندارد. به عنوان مثال، هیچ گونه برنامه های شخص ثالث (Third-Party Applications) که به صورت پیشفرض روی مک نصب شده باشد نخواهید یافت. PC ها معمولا چندین برنامه شخص ثالث را همراه خود دارند. برای مثال، آنتی ویروس های McAfee یا Symantec، و یا نرم افزار خواندن یا رایت کردن DVD را میتوان نام برد.

حتما بخوانید: ۴۰ ترفند کاربردی زندگی روزمره با وسایل الکترونیکی (موبایل، اینترنت و …)

برخی از این نرم افزار ها میتوانند اثری کاملا معکوس بر امنیت و حریم شخصی کاربر داشته باشند؛ مثال بارز آن: رسوایی ابرماهی لنوو. به طرز جالبی، این ویژگی محصولات اپل در بحث مقایسه iOS با Android نیز مطرح میباشد. دستگاه های اندرویدی “Crapware” را به همراه دارند (برنامه های شخص ثالث که بسیاری از مردم از آنها استفاده نمیکنند)؛ در حالی که، آیفون ها و آیپد ها تنها حاوی نرم افزار های هستند.

۲-رابط کاربری

آشکارترین تفاوت میان مک ها و PC ها، رابط کاربری آنهاست. هر چند بسیاری از کاربران کامپیوترها بر ارجح بودن یکی بر دیگری پافشاری میکنند؛ این مسئله در نهایت به سلیقه شخصی وابسته است. از برجستگی های رابط کاربری Mac OS X میتوان به این موارد اشاره کرد: راه‌انداز (Launchpad، صفحه ای پر از آیکون برنامه ها به منظور تسهیل دسترسی به برنامه های مورد علاقه تان)، گوشه های داغ (Hot Corners، که قابلیت سفارشی شدن برای انواع حالت های نمایشی را دارد)، یک “لنگرگاه” که حاوی آیکون های برنامه های مورد علاقه شماست، حالت تمام صفحه برای برنامه ها و “فضاهایی” که به شما امکان ایجاد هر تعداد میز کار که نیاز دارید را جهت کاستن از بهم ریختگی خواهد داد.

از طرفی ویژگی های برجسته‌ی رابط کاربری ویندوز ۸ شامل این موارد میشود: رابط لمسی “مترو” که حاوی “کاشی های زنده” میباشد، جعبه های مستطیلی با اندازه قابل تغییر در صفحه که نشان دهنده‌ی یک برنامه بوده و متناسب با آخرین محتوای برنامه رفرش (Refresh) میشود. سایر برنامه هایی که از رابط “مترو” استفاده میکنند شامل برنامه های تمام صفحه نظیر برنامه های کامپیوتر-تبلت‌ها میشوند.

۳-امنیت

مک ها شهرت بیشتری در باب امنیت در مقایسه با PC های ویندوزی دارند. در دهه ۹۰ و نیمه دهه اول قرن ۲۱، ویندوز گرفتار برنامه های مزاحم تبلیغاتی، بدافزارها و ویروس هایی بود که عمدتا نتیجه‌ی دانلود نرم افزار های مخرب توسط کاربران، باز کردن پیوست ایمیل ها مشکوک و یا سایر فایل های مشکوک دانلود شده از اینترنت بودند. با توجه به اینکه مک ها سهم کمتری از بازار را به خود اختصاص میدادند؛ بنابراین، سازندگان بدافزارها و توزیع کنندگان آنها بر روی پلتفرم ویندوز متمرکز شدند.

امروزه شرایط تا این حد یک جانبه نیست. امنیت ویندوز و آنتی ویروس ویندوز مایکروسافت گام های بلندی برداشته و ویندوز را به پلفرم امنی تبدیل کردند. مک ها مشکلات امنیتی خاص خود را دارند؛ نظیر آسیب پذیری ورود ادمین که در نوامبر ۲۰۱۷ کشف شد. همچنین به دلیل محبوبیت رو به رشد پلتفرم مک، بویژه میان اهداف ارزشمندی نظیر برنامه نویسان، سازندگان بدافزارها به گونه‌ای افزایشی، مک ها را هدف خود قرار میدهند.

حتما بخوانید: ۵۰ عکس با معنی برای پروفایل اینستاگرام، فیسبوک و تلگرام شما

صرف نظر از اینکه شما از مک یا PC استفاده میکنید؛ باز کردن فایل هایی با منابع ناشناخته یا هر گونه فایل مشکوکی که از طریق ایمیل و یا اینترنت دانلود شده پیشنهاد نمیشود. در صورتی که کاربر ویندوز هستید، توصیه اکید بر عدم استفاده از آنتی ویروسی جز Microsoft’s Defender است؛ زیرا، آنها به نوبه خود، زمینه ساز آسیب پذیری امنیتی خواهند شد.

۴-موارد استفاده

کامپیوتر های مک معمولا به طرز وسیعی در بازار خلاقیت حرفه‌ای نظیر روزنامه نگاری (Journalism)، نشر رومیزی، ویرایش صوت و ویدیو استفاده میشود؛ اما، راه خود را به بخش های پژوهش های علمی و آموزشی نیز باز کرده است. مک ها همچنین در میان برنامه نویسان محبوبیت فراوانی دارد – اکثریت توسعه دهندگان وب یا اپ‌ها استفاده از مک‌ها را ترجیح میدهند.

PC ها نیز در جهت اهداف پژوهشی و ویرایش صوت و ویدیو استفاده میشوند؛ اما، در سطحی گسترده به عنوان کامپیوتر ادارات یا منازل به کار میروند. با توجه به اینکه بازی های بیشتری نیز برای پلتفرم ویندوز در دسترس میباشد؛ استفاده وسیعی در زمینه گیمینگ نیز دارند.

حتما بخوانید: امن ترین اپلیکیشن های پیام رسان دنیا به نقل از مجله معتبر Techworld

۵-سهم در بازار

سهم اپل از بازار کامپیوتر های شخصی ایالات متحده طی سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۸ سه برابر شد؛ اما، از آن زمان رشد قابل توجهی نداشته است. بر اساس IDC، حدوداً ۸٫۵ درصد را در آگوست ۲۰۰۹ به خود اختصاص داده است (منبع: آسوشیتد پرس).

در سه ماهه اول سال ۲۰۰۸، گردش جهانی PC حدود ۷۰ میلیون (افزایش نسبت به ۶۱ میلیون در سه ماهه اول ۲۰۰۷) بود؛ در حالی که، گردش جهانی مک حدود ۲٫۳ میلیون (افزایش نسبت به ۱٫۵ میلیون در سه ماهه اول ۲۰۰۷) بود. جداول مربوط به تاریخچه گردش مالی مک و PC در نشانی زیر قابل دسترسی میباشد:

http://blog.seattlepi.nwsource.com/microsoft/archives/137350.asp

سهم مک از فروش جهانی در حد فاصل جولای تا سپتامبر ۲۰۰۷، %۳٫۲ تخمین زده شده در حالی که سهم PC ها (با احتساب شرکت های بزرگ نظیر HP، Dell، Lenovo، Acer و Toshiba) مقادیری حدود %۵۶ را به خود اختصاص میداد (رجوع کنید: http://www.systemshootouts.org/mac_sales.html)

۶-قابلیت های تعاملی

PC ها و مک ها در صورت اتصال از طریق USB، FireWire یا بلوتوث (سه استاندارد صنعتی موجود در هر مک) میتوانند به اشتراک گذاری اطلاعات بپردازند.

معروف ترین برنامه، از فرمت های مشابهی برای مک و PC استفاده میکنند که جابجایی فایل ها میان دوستان و همکاران و یا انتقال فایلهای موجود در یک PC به مک را آسان میسازد.

۷-برنامه ها

برنامه های معروف مک ها شامل Ilife و Time Machine میشود؛ در حالیکه پرکاربرد ترین برنامه در PC ها، مایکروسافت آفیس میباشد. سه بازی مشهوری که برای مک طراحی شده اند؛ Mac Crack Attack، ۳D Klondike میباشند. بازی های Solitaire و Virtual Pool بر روی PC ها قرار داده شده اند.

انواع متنوعی از برنامه ها برای PC موجود است. PC ها گزینه ی بهتری در مقایسه با مک برای بازی کردن هستند؛ زیرا، اکثر بازی های سطح بالا برای PC طراحی شده اند.

۸-بازی (Gaming)

به شکل سنتی وقتی پای بازی ها میان کشیده شود، PC ها دست بالا را در برابر مک ها دارند؛ چرا که عمده منتشرکنندگان، بازی ها را برای پلتفرم PC طراحی میکنند. به همین نسبت، PC ها از پردازنده های قدرتمند تر و سریع تری بهره میبرند که در بحث گیمینگ شاخصی برای سنجش محسوب میشود. برخی از بازی های مشهوری که تنها بر روی PC در دسترس هستند شامل Age of Empires III و Crysis میباشند. بازی های Call of Duty: Modern warfare، guitar Hero III، Legends of Rock، Lego Star Wars II، Starcraft و World of Warcraft دارای هر دو نسخه ی مک و PC هستند.

۹-نرم‌افزار های سودمند

Microsoft Office، Adobe Creative Suite & Cloud برای هر دو پلتفرم ویندوز و مک در دسترس میباشد. از سایر نرم افزارهای سازگار با هر دو سیستم عامل، میتوان به OpenOffice و StarOffice اشاره کرد. مجموعه اداری iWork اپل، که شامل Pages (صفحات، پردازنده واژگان)، Numbers (اعداد، صفحه گسترده) و Keynote (برای ساخت ارائه) میباشد؛ تنها بر روی مک و پلتفرم های iOS قابلیت دسترسی دارد.

۱۰-نبرد مک و PC

مک ها به هنگام معرفی مکینتاش در اواسط دهه ۸۰، محبوبیت بسیاری کسب کردند. آنها پیشگام فناوری GUI ]رابط کاربر گرافیکی[ و ماوس بودند. مایکروسافت به واسطه ویندوز ۳٫۱ و ویندوز مشهور ۹۵، سهم بزرگی از بازار را به خود اختصاص داد. در دهه ۹۰، ویندوز رشد جهشی را تجربه کرد در حالیکه اپل در حال افول بود. پس از بازگرداندن استیو جابز به اپل، او ضمن معرفی iMac، به فروش مک را جانی تازه بخشید. در سال ۱۹۹۷، مایکروسافت %۵ سهام اپل (فاقد حق رای) را به ارزش ۱۵۰ میلیون دلار خریداری کرد.

مک های اپل همیشه طرفداران معدود اما بسیار مشتاقی داشته است. در سال ۲۰۰۷، اپل اقدام به انتشار تبلیغات های مک علیه PC، با هدف نمایش ویژگی های “خفن” مک کرد. این برنامه های تبلیغاتی در فضای مجازی، گاهی با کاراکتر سومی برای لینوکس مورد تمسخر قرار میگرفت.

حتما بخوانید: ۳ تا از امن ترین سیستم عامل های موبایل در حال حاضر کدامند؟

۱۱-قیمت

MacBook Air از ۹۹۹ دلار شروع میشود؛ در حالیکه برای MacBook Pro بایستی ۱۱۹۹ دلار به بالا (بسته به مدل) را در نظر داشت.

آخرین قیمت انواع مدل ها و ابزار ها در سایت اپل و آمازون در دسترس هستند.

در سخت افزار قابل قیاس، PC ها معمولا هزینه بسیار کمتری در مقایسه با اپل دارند. این مسئله عمدتا به این دلیل است که PC ها به وسیله سازنده های گوناگونی تولید میشوند که موجب افزایش رقابت و کاهش قیمت ها خواهد شد. گزینه های بیشماری از PC ها با قیمت های مختلف در سایت آمازون در دسترس است.

منابع

میلاد حیدری

سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. با سلام و خسته نباشید فکر کنم درسش یونیکس هست نه اونیکس و به نظرم اگه کامپیوتر دست شرکت اپل بود بیشتر تولید کننده سخت افزار باید تعطیل می کردن چون فقط مک او اس با سخت افزارهای خودش کار می کنه که سی پی یو را اینتل تولید می کنه فقط همین شرکت ایسوس، دل یا سامسونگ با اندروید، ویندوز یا اوبونتو تولید می شود اگه این سیستم عامل ها نبود اپل به این شرکت ها نرم افزار نمی داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا