آموزش مقدماتی کتیا

آموزش تصویری نصب کتیا بر روی ویندوز ۱۰ (به سادگی هر چه تمام تر)

در این پست بصورت تصویری نحوه نصب کتیا روی ویندوز ۱۰ را به شما آموزش می دهیم. نرم‌افزار کتیا (CATIA: Computer Aided Three-dimensional Interactive Application) یک نرم‌افزار تجاری CAD/CAM/CAE است که توسط شرکت فرانسوی Dassault Systèmes  توسعه یافت و توسط شرکت IBM به بازار جهانی عرضه شد. این نرم‌افزار در زبان برنامه نویسی ++C نوشته شده و سنگ بنای مدیریت چرخه تولید (PLM: Product Lifecycle Management) شرکت داسو محسوب می شود.

 چرا نرم‌افزار کتیا را برای طراحی مناسب‌تر می‌دانیم؟

در واقع نرم‌افزار کتیا از لحاظ قابلیت، اکثر نرم‌افزارهای طراحی دیگر را پوشش می‌دهد. به‌بیان‌دیگر آموزش CATiA شما را تقریباً از سایر نرم‌افزارهای طراحی بی‌نیاز می‌کند. اما مثلاً نرم‌افزار SOLIDWORKS (سالیدوکس) ضمن اینکه برای مدل‌سازی ممکن است ساده‌تر از کتیا باشد اما به هیچ وجه قابلیت‌های شگفت‌انگیز کتیا را در طراحی سطوح پیچیده ندارد. همه این عوامل در کنار محیط کاری مقبول و لذت‌بخش کتیا، می‌تواند این نرم‌افزار را به‌عنوان گزینه مناسبی برای طراحی CAD معرفی کند. برای آشنایی با نرم‌افزار کتیا و قابلیت‌های آن مطالب زیر را مطالعه کنید

نکات نصب نرم‌افزار کتیا

در صورت نصب نرم‌افزار بر روی ویندوزهای ۷، ۸٫۱ یا ۱۰، از مسیر Control Panel > User Accounts وارد قسمت Change User Account Control setting شده و لغزنده را بر روی Never notify قرار دهید.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

 • در صورت نصب نسخه قبلی نرم‌افزار، آن را به صورت کامل از روی سیستم Uninstall کنید.
 • در صورت نصب نسخه‌های مختلف نرم‌افزار کتیا، ممکن است برای هربار استفاده مجبور به فعال کردن License آن باشید.
 • تاریخ سیستم را تغییر ندهید، تاریخ حتما به روز باشد.
 • تاریخ سیستم میلادی باشد، آن را به هجری شمسی تغییر ندهید.
 • آنتی‌ویروس نصب شده بر روی سیستم را غیر فعال کنید.
 • اتصال با اینترنت را قطع کنید (ضرورت چندانی ندارد).
 • فضای خالی مناسب برای نصب نرم‌افزار را درنظر بگیرید (حدود ۱۰GB).
 • درایور کارت گرافیک سیستم خود را Update کنید.
 • در نسخه CATIA V5R21 مسیر صحیح کپی کردن فایل dll را چک کنید.

نسخه ۶۴ بیتی نرم‌افزار CATIA V5R21 بر روی ویندوزهای ۶۴ بیتی ۱ و ۱۰ فعال نمی‌شود. برای این منظور از نسخه ۳۲ بیتی نرم‌افزار استفاده کنید. در نسخه‌های بالاتر از CATIA V5R21 که نوع فعال‌سازی نرم‌افزار متفاوت است، باید در پنجره License Manager گزینه‌های DIC، ED2 و I3D غیر فعال باشند. در صورت فعال بودن این گزینه‌ها، نرم‌افزار دچار اشکالاتی نظیر نداشتن گزینه Save می‌شود.در صورت بهم ریختن نمایش اعداد محیط Sketcher کتیا، در Control Panel ویندوز وارد قسمت Region شده و فرمت را بر روی (English (United State قرار دهید. سپس بر روی گزینه Additional settings کلیک کنید تا پنجره Customize Format باز شود.

آموزش نصب نرم‌افزار CATIA V5R21

فایل setup.exe را اجرا کنید و روند نصب را مطابق تصویر  زیر ادامه دهید.

نصب کتیا V5R21

 

مسیر نصب نرم‌افزار کتیا را در قسمت Destination Folder مشخص و بر روی گزینه Next کلیک کنید (توصیه می‌شود مسیر نصب را تغییر ندهید).

نصب CATIA V5R21

پیام زیر مبنی بر ایجاد پوشه جدید برای نصب نرم‌افزار کتیا ظاهر می‌شود. بر روی Yes کلیک کنید.

نصب نرم افزار کتیا V5R21

در قسمت Environment Directory، مسیر ایجاد فایل‌های مورد نیاز برای اجرای نرم‌افزار کتیا را مشخص کنید (توصیه می‌شود مسیر را تغییر ندهید).

آموزش نصب کتیا V5R21

مجدداً پیام مربوط به ایجاد پوشه جدید ظاهر می‌شود. بر روی Yes کلیک کنید.

نحوه نصب کتیا V5R21

در پنجره بعد، می‌توانید تعیین کنید که نرم‌افزار کتیا به صورت کامل و یا به صورت سفارشی نصب شود. در صورت انتخاب گزینه Complete، نرم‌افزار کتیا به صورت کامل و با تنظیمات پیش‌فرض نصب می‌شود (توصیه می‌شود این گزینه را انتخاب کنید).

آموزش نصب CATiA v5r21

در پنجره بعد، مقادیر پیش‌فرض را پذیرفته و بر روی گزینه Next کلیک کنید (این قسمت شامل پیکربندی Orbix daemon مربوط به server و client می‌باشد).

نحوه نصب کتیا v5r21 و لایسنس کتیا

در پنجره بعد، مقدار پیش‌فرض را پذیرفته و بر روی گزینه Next کلیک کنید (این قسمت مربوط به بازه زمانی server  است و می‌توانید ۲ تا ۳۵۷۰۰ دقیقه را انتخاب نمایید).

آموزش نصب نرم‌افزار CATIA v5r21

در پنجره بعد بر روی گزینه Next کلیک کنید (این قسمت از نصب CATIA V5R21 مربوط به نصب کلاینت ENOVIA می‌باشد).

نصب کلاینت ENOVIA در کتیا v5r21

در پنجره بعد، مقادیر پیش‌فرض را پذیرفته و بر روی گزینه Next کلیک کنید (این قسمت مربوط به تعیین پورت‌های ارتباطی مورد نیاز نرم‌افزار کتیا است).

تعیین پورت‌های ارتباطی مورد نیاز نرم‌افزار کتیا v5r21

در پنجره بعد بر روی گزینه Next کلیک کنید (گزینه‌های این قسمت به ترتیب برای ایجاد آیکن نرم‌افزار کتیا بر روی دسکتاپ، shortcut نرم‌افزار کتیا در منوی Strat و administrative tools در منوی Start هستند).

ایجاد آیکن نرم‌افزار کتیا بر روی دسکتاپ

در پنجره بعد می‌توانید تعیین کنید که Documentation نرم‌افزار کتیا نیز در صورت موجود بودن، نصب شود. این کار را بعداً نیز می‌توانید انجام دهید. بنابراین بدون تغییر، بر روی گزینه Next کلیک کنید (اگر این گزینه را فعال کنید، در پایان نصب نرم‌افزار کتیا از شما درخواست CD مربوط به Documentation کتیا را می‌کند).

نصب Documentation نرم‌افزار کتیا v5r21

در پنجره بعد، لیست محصولات انتخاب شده برای نصب نمایش داده می‌شود. در صورت تأیید، بر روی گزینه Install کلیک کنید تا نصب نرم‌افزار کتیا آغاز شود.

لیست محصولات کتیا v5r21

با توجه به پیکربندی سیستم و قدرت آن، پس از چند دقیقه نرم‌افزار نصب خواهد شد.

آموزش نحوه نصب CATIA v5r21 و کرک (لایسنس) کتیا

پس از نصب، پنجره زیر ظاهر می‌شود. گزینه I want to launch CATIA V5R21 now را غیر فعال کنید تا نرم‌افزار اجرا نشود. این کار برای این است که بتوانیم کرک CATIA V5R21 را اجرا و نرم‌افزار را فعال کنیم.

نحوه نصب کتیا v5r21

نصب سفارشی نرم‌افزار CATIA V5R21

در صورتی که هنگام نصب نرم‌افزار کتیا، گزینه Custom را به جای گزینه Complete انتخاب کنید، می‌توانید نرم‌افزار کتیا را به صورت سفارشی نصب نمایید. در ادامه مراحل نصب سفارشی نرم‌افزار کتیا توضیح داده شده است.

نصب سفارشی نرم‌افزار CATIA v5r21

در این حالت می‌توانید از میان زبان‌های موجود، زبان‌های دلخواه را برای اضافه شدن به رابط کاربری نرم‌افزار کتیا انتخاب نمایید.

نحوه افزودن زبان های دلخواه به رابط کاربری نرم‌افزار کتیا v5r21

در مرحله بعد می‌توانید از میان محصولات یا پیکربندی‌های موجود برای نرم‌افزار کتیا، موارد مورد نظر را به کمک کلید Ctrl، انتخاب و به لیست اضافه نمایید. دقت کنید که حتماً باید یک مورد انتخاب شده باشد.

انتخاب محصولات کتیا هنگام نصب CATiA v5r21

در پنجره بعد می‌توانید سایر محصولات موجود مثل پلاگین نرم‌افزار ENOVIA را برای نصب همراه با نرم‌افزار کتیا انتخاب نمایید.

نصب پلاگین نرم‌افزار ENOVIA هنگان نصب کتیا v5r21

از این مرحله به بعد، روند کاملاً مشابه نصب کامل نرم‌افزار کتیا است که در بالا بیان شد.

فعال کردن نرم‌افزار CATIA V5R21 (نصب لایسنس کتیا V5R21)

فعال کردن نرم‌افزار CATIA V5R21 تنها با کپی و جایگزین کردن فایل JS0GROUP.dll در مسیر صحیح انجام می‌شود. برای این منظور فایل کرک CATIA V5R21 را اجرا کنید. با توجه به منبعی که نرم‌افزار کتیا را از آن تهیه کرده‌اید ممکن است پنجره‌ای شبیه پنجره زیر نمایش داده شود. مسیر صحیح را انتخاب کرده و بر روی گزینه install کلیک کنید.

فعال کردن نرم‌افزار CATIA v5r21

در صورتی که به هر نحوی نتوانستید لایسنس کتیا را در مسیر صحیح اجرا کنید، کافیست آن را در یک مسیر دلخواه نصب کنید تا فایل JS0GROUP.dll در آن مسیر ایجاد شود. سپس این فایل را کپی کرده و در یکی از مسیرهای زیر (با توجه به نوع ویندوز و نسخه ۳۲ یا ۶۴ بیتی) جایگزین کنید.

 • C:\Program Files\Dassault Systemes\B21\win_b64\code\bin
 • C:\Program Files (x86)\Dassault Systemes\B21\intel_a\code\bin
پیشنهاد مطالعه  تاریخچه شرکت داسو سیستم ۱۹۹۷-۱۹۸۱

پس از اجرای کرک، نرم‌افزار کتیا را اجرا کنید. با توجه به نوع ویندوز و یا نسخه ۳۲ یا ۶۴ بیتی، ممکن است با خطای زیر مواجه شوید. بر روی گزینه Ok کلیک کنید.

کرک نرم افزار کتیا v5r21

در پنجره License Manager لیست محصولات نصب شده نمایش داده می‌شود که باید گزینه‌های این لیست را فعال کنید. برای CATIA V5R21 (با توجه به نوع ویندوز و نسخه ۳۲ یا ۶۴ بیتی کتیا) فعال کردن یکی از این گزینه‌ها کفایت می‌کند. در نهایت بر روی گزینه Ok کلیک کنید.

لایسنس کتیا v5r21 در ویندوز 10

نصب Documentation نرم‌افزار CATIA V5R21 (نصب Help کتیا)

در صورتی که هنگام نصب نرم‌افزار CATIA گزینه I want to install Online Documentation را فعال کرده باشید، بعد از نصب نرم‌افزار CATIA V5R21، پنجره جدیدی باز شده و از شما درخواست تعیین مسیر Documentation را می‌کند. در این پنجره می‌توانید به کمک گزینه Browse مسیر Documentation کتیا را وارد کرده و بر روی Next کلیک کنید.

نصب Documentation نرم‌افزار CATIA v5r21

در صورتی که گزینه مذکور را فعال نکرده باشید، می‌توانید از پوشه Documentation (پوشه Help کتیا) فایل setup.exe را اجرا کنید تا پنجره زیر باز شود. در این پنجره بر روی گزینه Next کلیک کنید.

نصب هلپ نرم‌افزار CATIA v5r21

در پنجره بعدی دو گزینه وجود دارد. اگر نرم‌افزار کتیا را هنوز نصب نکرده‌اید گزینه CATIA P3 is not installed را انتخاب کنید. اما اگر نرم‌افزار قبلاً نصب شده است، گزینه CATIA P3 installed را فعال کرده و مسیر نصب نرم‌افزار CATIA V5R21را به کمک گزینه Browse مشخص کنید (این کار برای ایجاد ارتباط بین نرم‌افزار کتیا و Help آن انجام می‌شود. در صورتی که در اینجا مسیر را مشخص نکنید، بعداً از داخل خود نرم‌افزار کتیا می‌توانید این کار را انجام دهید).

آموزش نصب Documentation نرم‌افزار کتیا v5r21

در پنجره بعدی می‌توانید به کمک گزینه Browse مسیر نصب Documentation را تعیین کنید.

آموزش نصب هلپ نرم‌افزار کتیا v5r21

در پنجره بعدی می‌توانید تعیین کنید که Help برای کدام یک از محصولات کتیا نصب شود. برای نصب کامل Documentation بر روی گزینه All/Nothing کلیک و سپس گزینه Next را انتخاب کنید.

آموزش نصب help نرم‌افزار v5r21

در پنجره بعدی لیست Documentation های انتخاب شده نمایش داده می‌شود. برای نصب آن‌ها بر روی گزینه Install کلیک کنید.

آموزش نصب help نرم‌افزار کتیا v5r21

پس از پایان نصب، بر روی گزینه Finish کلیک کنید.

نصب help کتیا (catia Documentation)

دانلود pdf  در لینک زیر:

pdf-flat   CATiA-Traning-آموزش-کتیا

اگر سوالی در این زمینه دارید با ما در بخش نظرات مطرح بفرمایید.

میلاد حیدری

سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا