به مدت محدود! اپلیکیشن "چرب زبان" با قیمت سال گذشته به فروش می رسد! (بهترین اپ آموزش زبان)

(اینجا کلیک کنید)
سایر پیام رسان ها

آموزش هشتگ گذاری در شبکه های اجتماعی+نکات و ترفندها

آیا می‌دانید چگونه از هشتگ‌ها استفاده کنید؟ در مورد اینکه کجاها از آن استفاده نکنید چطور؟ شما با هر رسانه اجتماعی که کار کنید، دانستن نحوه استفاده از هشتگ‌ها به عنوان بخشی از استراتژی رسانه‌های اجتماعی، به مشارکت بیشتر شما در این پلتفرم‌ها کمک خواهد کرد.

با این مقاله همراه ما باشید تا از بایدها و نبایدهای استفاده از هشتگ بیشتر بدانید. در این پست همچنین یاد خواهید گرفت که:

 • چگونه هشتگ‌هایی پیدا کنید که بهترین عملکرد را برای برندتان داشته باشد.
 • چرا استفاده صرف از هشتگ‌های پرطرفدار روش درستی نیست.
 • نکات اساسی استفاده از هشتگ‌ها در هر کدام از پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی موجود

هشتگ چیست؟

علامت پوند روی کیبوردتان که به آن هشتگ هم گفته می‌شود، اساسا برای علامت‌گذاری اعداد استفاده می‌شد.

این علامت اولین بار در تابستان سال ۲۰۰۷ توسط کریس مسینا به عنوان هشتگ استفاده شد. این اتفاق مربوط به زمانی بود این متخصص بازاریابی وب با ایده‌ای نو وارد توئیتر شد. به دلیل کوتاه‌نویسی این پلتفرم، او پیشنهاد داد این شرکت از نماد پوند برای گروه‌بندی توئیت‌های مرتبط با هم استفاده کند.

هشتگ برای اولین بار در این توئیت ظاهر شد:

هشتگ #

از آن به بعد استفاده از هشتگ بیشتر شد. هشتگ‌ها را می‌توان روشی برای اتصال محتوای رسانه‌های اجتماعی به یک موضوع، رویداد، تم یا گفتگوی خاص دانست. این علامت همچنین کشف پستهایی با موضوعات خاص را آسان‌تر می‌کند چون تمام محتوای رسانه‌های اجتماعی با یک هشتگ یکسان یکجا جمع می‌شوند. هشتگ‌ها فقط برای توئیتر ساخته نشده‌اند، بلکه برای سایر پلتفرم‌ها هم کارایی دارند.

اصول اولیه هشتگ‌ها

 • آنها همیشه با # شروع می‌شوند اما اگر از دکمه فاصله‌گذار، علائم نقطه‌گذاری و سمبل‌ها استفاده کنید، عمل نمی‌کند.
 • اکانتتان باید روی حالت عمومی باشد. در غیر این صورت محتوای هشتگ‌گذاری شده که نوشته‌اید برای هیچکدام از فالوئرهایتان نمایش داده نمی‌شود.
 • هنگام ساخت هشتگ، چندین کلمه را با هم و پشت سر هم ننویسید. بهترین هشتگ‌ها آنهایی هستند که مختصرند و راحت به ذهن سپرده می‌شوند.
 • از هشتگ‌های خاص و مرتبط استفاده کنید. هشتگ اگر خیلی مبهم باشد، پیدا کردنش دشوار خواهد شد و به احتمال زیاد توسط کاربران شبکه‌های اجتماعی استفاده نمی‌شود.
 • تعداد هشتگ‌هایی که به کار می‌برید را محدود کنید. همشه بیشتر به معنای بهتر نیست و در واقع ممکن است با این کار، هشتگ اسپم به نظر برسد.

چرا از هشتگ استفاده می‌کنیم؟

گذاشتن هشتگ در پست‌ها به معنای شرکت در یک گفتگو است که در پلتفرم هر رسانه اجتماعی اتفاق می‌افتد. و مهم‌تر از همه اینکه باعث می‌شود پست‌های شما در آن گفتگو قابل مشاهده شوند.

این عمل می‌تواند به تعامل بیشتر منجر شود و با لایک کردن، به اشتراک گذاشتن، نظر دادن و فالو شدن توسط فالوئرهای جدید، برندتان در شبکه‌های اجتماعی بیشتر دیده شود.

فرصتی برای ایجاد برند

ساخت یک هشتگ شناخته شده می‌تواند موثرترین روش برای معرفی کسب و کارتان باشد و منجر به برقراری ارتباط شود.

مثلا هشتگ معروف تیم رپترز، WetheNorth# در طی برد تیم در سال ۲۰۱۹ خوش درخشید. این هشتگ جذابیت جهانی دارد و یکی از هشتگ‌های پرکاربرد توسط کانادایی‌ها در نیمه اول سال ۲۰۱۹ بود.

هشتگ فرصتی برای ایجاد برند

مثال دیگر Cheerios و کمپین CheeriosHeartHuntSweepstakes‌# بود. این رقابت فالوئرها را ترغیب به خرید محصولات Cheerios می‌کرد و با انتشار عکس در شبکه‌های اجتماعی، کاربران را بیشتر با این برند آشنا می‌کرد.

hashtag

روشی برای نشان دادن حمایت از مشکلات اجتماعی

استفاده از هشتگی که به موضوعی فراتر از نام تجاری بپردازد، روشی جهت بسج کردن دیگران برای واکنش نشان دادن به یک معضل یا مسئله مهم است.

مثلا EachforEqual# و IWD2020 # در روز جهانی زن در تمام پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی از جمله لینکدین استفاده شدند.

hashtag 2

برندها همچنین می‌توانند از یک هشتگ معروف که ارتباط آنها با یک معضل اجتماعی را نشان دهد، استفاده کنند.

مثلا شرکت ارتباطات از راه دور کانادایی بل، از هشتگ معروف BellLetsTalk برای ارتقا سطح آگاهی نسبت به سلامت روانی در جامعه استفاده کرد.

hashtag4

زمینه‌سازی برای پستهای رسانه‌های اجتماعی

در توئیتر فضای زیادی برای نوشتن یک کپشن وجود ندارد. شما دقیقا ۲۸۰ کاراکتر در اختیار دارید. در اینستاگرام، فیسبوک، پینترست و لینکدین هم همیشه طولانی‌ترین کپشن‌ها بهترین نیستند. گاهی اوقات اختصار بهتر است.

استفاده از یک هشتگ می‌تواند روش ساده‌ای برای رساندن مفهوم آنچه درباره آن صحبت می‌کنید باشد، بدون اینکه لازم باشد از کاراکتر‌های خاصی استفاده کنید یا کپشنای تکراری بنویسید.

مثلا ناسا در جولای ۲۰۱۹ پنجاهمین سالگرد فرود آپولو ۱۱ روی ماه را جشن گرفت. استفاده از هشتگ Apolo50th# بخشی از کمپین دیجیتالی‌اش بود. در روز جهانی ایموجی که در جولای برگزار می‌شود هم ناسا یکی از معروف‌ترین توئیت‌هایش را اینگونه پست کرد:

hashtag 3

هشتگ ها به این توئیت خلاقانه این معنا را می‌دهند که ناسا هم سالگرد رویداد مهمش را جشن می‌گیرد و هم به نوعی در روز جهانی ایموجی شرکت می‌کند.

کمک می‌کند مخاطب هدفتان را پیدا کنید

در اینستاگرام و لینکدین، کاربران می‌توانند هشتگ‌ها و همینطور سایر کاربران را دنبال کنند. استفاده از چند هشتگ معروف می‌تواند روش دیگری برای کمک به کاربران جدید جهت یافتن نام تجاری شما باشد.

مثلا اگر از travel# در پستهای اینستاگرامتان استفاده کنید، کسانی که آن هشتگ را فالو می‌کنند پست شما را در فیدشان می‌بینند. بدر نتیجه می‌توانید از این طریق فالوئرهای جدید جذب کنید.

hashtag5

معروف‌ترین هشتگ‌ها

پرطرفدارترین هشتگ‌ها لزوما بهترین نیستند. مثلا هشتگ followme# بیش از ۵۱۵ میلیون پست در اینستاگرام را شامل می‌شود. هشتگ‌هایی که به دنبال افزایش لایک هستند، فالوئرهایتان را جذب نمی‌کنند و پستهایتان در رسانه‌های اجتماعی را معنادار نمی‌کنند.

اما هشتگ‌های محبوب را نادیده نگیرید. مثلا throwbackthursday# یا flashbackfriday# یا هر هشتگ همیشگی دیگری می‌تواند روش جالبی برای پیوستن برندتان به یک جامعه بزرگتر در رسانه اجتماعی باشد.

از مارس ۲۰۲۰ تاکنون، برخی از هشتگ‌های اینستاگرامی معروف عبارتند از:

۱-#love (1.7 میلیارد پست)

۲-#instagood (1.1 میلیارد پست)

۳-#photooftheday (763 میلیون پست)

۴-#beautiful (639 میلیون پست)

۵-#happy (564 میلیون پست)

۶-#picoftheday (551 میلیون پست)

۷-#photography (537 میلیون پست)

۸-#nature (494 میلیون پست)

۹-#instagram (439 میلیون پست)

۱۰-#food (376 میلیون پست)

البته هشتگ‌های پرطرفدار بسته به اینکه در چه پلتفرمی استفاده شوند، متفاوت هستند. در لینکدین هشتگ‌های پرطرفدار عبارتند از #leadership و #productivity.

با اینکه میلیون‌ها و شاید میلیاردها پست از هشتگ‌های پرطرفدار استفاده می‌کنند، اما این هشتگ‌ها نسبتا کلی هستند. آنها مختص یک صنعت یا موضوع خاص نیستند و چیزی زیادی از برند شما نمی‌گویند.

بنابراین از این هشتگ‌های معروف کم استفاده کنید.

چه هشتگ‌هایی کاربردی هستند: ۶ روش یافتن بهترین هشتگ‌ها

برای یافتن هشتگ‌هایی که مناسب برند، صنعت و مخاطب شما باشند، باید کمی تحقیق کنید.

۱-اینفلوئنسرهای و رقبای رسانه‌های اجتماعی را رصد کنید

با انجام یک آنالیز رقابتی در رسانه‌های اجتماعی شروع کنید. در مورد رقبایتان و هر اینفلوئنسر مرتبط با بازار برندتان، اطلاعات جمع‌آوری کنید.

به اینکه از چه هشتگ‌هایی بیشتر استفاده می‌کنند و چه تعداد هشتگی در هر پست می‌گذارند، دقت کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا یاد بگیرید که رقبایتان چطور با مخاطبان هدف مشترکتان ارتباط برقرار کرده و از کدام کلمات کلیدی استفاده می‌کنند.

۲-از Hashtagify.me استفاده کنید

Hashtagify.me به شما کمک می‌کند تا بهترین هشتگ‌های توئیتر یا اینستاگرام را برای برندتان پیدا کنید.

با این ابزار می‌توانید هر هشتگی را جستجو کرده و ببینید چقدر معروف است. مثلا اگر می‌خواهید میزان محبوبیت springtime# را بررسی کنید، در نتایج محبوبیت کلی و میزان ترند بودن ماهانه و هفتگی به شما نشان داده خواهد شد.

Hashtagify.me

می‌توانید در کپشن توئیتر یا اینستاگرام هم تایپ کنید تا به شما هشتگ پیشنهاد شود.

۳-بدانید کدام هشتگ‌ها ترند هستند

RiteTag‌ این امکان را برایتان فراهم می‌کند تا کپشن رسانه اجتماعی مورد نظرتان را در نوار متن تایپ کنید و تصویری که با کپشن شما جور است را آپلود کنید.

RiteTag هشتگ ترند را بر اساس محتوایتان پیشنهاد می‌دهد. شما بهترین هشتگ‌هایی که باعث دیده شدن فوری پستتان می‌شوند و همینطور هشتگ‌هایی که در گذر زمان منجر به دیده شدن پستتان می‌شوند را مشاهده خواهید کرد. روی Get Report کلیک کنید تا آنالیز مفصل هشتگ‌ها نمایش داده شود.

RiteTag‌

۴-ابزارهای شنیداری رسانه اجتماعی را دریافت کنید

ابزاری مثل Hootsuite به برندتان این امکان را می‌دهد تا با جستجو در استریم‌ها، کشف کنید کدام هشتگ‌ها در همه رسانه‌ها بهترین هستند. در واقع این جستجو در استریم‌ها باعث می‌شود راحت‌تر پرطرفدار و کارآمدترین هشتگ‌ها که مناسب برندتان هستند را پیدا کنید.

۵-هشتگ‌های مرتبط را پیدا کنید

اگر از قبل دید خوبی نسبت به اینکه کدام هشتگ‌ها مناسب برندتان هستند دارید، استفاده از هشتگ‌های مرتبط را فراموش نکنید. این هشتگ‌ها شاید کمی خاصتر از هشتگ‌های پرطرفداری که قبلا استفاده می‌کردید باشند و این می‌تواند به شما کمک کند با مخاطبان هدف بیشتری ارتباط برقرار کنید.

در اینستاگرام هشتگ‌های مرتبط فقط وقتی در بخش Explore اینستاگرام هستید، در زبانه‌های Top و Recent نمایش داده می‌شوند.

پیدا کردن هشتگ های مرتبط

در لینکدین می‌توانید بعد از کلیک روی یک هشتگ، پیشنهادات بیشتری برای هشتگ پیدا کنید. بعد از کلیک روی علامت سه نقطه، دکمه‌های Discover more hashtags را انتخاب کنید.

Discover more hashtags

۶-آنالیز کنید کدام هشتگ‌ها در پستهای اخیر موفق بوده‌اند

به هشتگ‌هایی که در پست‌های اخیر استفاده کرده‌اید دقت کنید. آنالیز کنید کدام پستها محبوب‌تر بوده‌اند و ببینید آیا هشتگ‌هایی که استفاده کرده‌اید ترند بوده‌اند یا خیر.

اگر متوجه شدید پست‌های پرطرفدارتان همیشه شامل همین هشتگ‌ها بوده‌اند، از همین شیوه برای پست‌های بعدی‌تان هم استفاده کنید.

چطور از هشتگ‌ها در هر رسانه‌ای استفاده کنیم؟

در این بخش، نکات ساده و خواندنی برای استفاده از هشتگ‌ها در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مختلف را در اختیارتان قرار می‌دهیم.

در توییتر

تعداد ایده‌آل هشتگ‌ها: ۱ تا ۲

در چه جاهایی از توئیتر می‌توان از هشتگ استفاده کرد: شما می‌توانید از هشتگ‌ها در هر جایی از توئیتهایتان استفاده کنید. آنها را در شروع جهت تاکید یا در وسط پستتان برای برجسته کردن یک کلمه کلیدی به کار ببرید. می‌توانید هشتگ را وقتی یک توئیت را مجددا به شخص دیگری ارسال می‌کنید یا پاسخ می‌دهید و همچنین در بیو توئیترتان هم به کار ببرید.

می‌توانید:

 • برای یافتن محتوای هشتگ، کلمه کلیدی هشتگ‌گذاری شده را در نوار جستجو توئیترتان تایپ کنید.
 • هشتگ‌های پرطرفدار را در موضوعات پرطرفدار توئیتر مشاهده کنید.

نکات مهم هشتگ‌ها:

 • از نظر فنی، می‌توانید از هر تعداد هشتگی که دوست دارید در یک توئیت ۲۸۰ کاراکتری استفاده کنید. اما توئیتر استفاده بیش از دو تا را توصیه نمی‌کند.
 • اگر یک هشتگ جدید می‌سازید، اول کمی تحقیق کنید. مطمئن شوید که قبلا استفاده نشده با شد.

در فیسبوک

تعداد ایده‌آل هشتگ‌ها: ۱ تا ۲

در چه جاهایی از فیسبوک می‌توان از هشتگ استفاده کرد: هشتگ‌ها می‌توانند در هر جایی از پست فیسبوک یا در کامنت‌ها گنجانده شوند. هشتگ‌ها همچنین برای گروه‌بندی محتوا بر اساس تم یا موضوع در گروه‌های فیسبوکی خصوصی کارآمد هستند.

می‌توانید:

 • با استفاده از نوار جستجوی فیسبوک یک هشتگ را جستجو کنید.
 • روی یک هشتگ کلیک کنید تا فید پست‌های فیسبوک که از هشتگ یکسان استفاده می‌کنند را ببینید.
 • هشتگ‌های به کار برده شده در گروه‌های فیسبوکی خصوصی را با استفاده از نوار “search this group” زیر منوی group جستجو کنید.

نکات مهم هشتگ‌ها:

 • از آنجا که پروفایل کاربران زیادی در فیسبوک، خصوصی است، یادتان باشد پیگیری نحوه تعامل کاربران با هشتگ‌های شما برای برندها چالش برانگیزتر است.
 • هشتگ‌های برندتان را رصد کنید و ببینید کدام پروفایلهای عمومی با استفاده از آدرس facebook.com/hashtag/… به گفتگوی شما ملحق می‌شوند. در پایان کلمه کلیدی مورد نظرتان را جستجو کنید.

در اینستاگرام

تعداد ایده‌آل هشتگ‌ها: ۵ تا ۱۰

در چه جاهایی از اینستاگرام می‌توان از هشتگ استفاده کرد: پس از نوشتن یک کپشن عالی در اینستاگرام، هشتگ‌ها را وارد کنید. شما همچنین می‌توانید هنگام تعامل با فالوئرهایتان در بخش کامنتها، از هشتگ‌ها استفاده کنید و می‌توانید حداکثر ۱۰ هشتگ به استوری‌های اینستاگرام اضافه کنید. همچنین می‌توانید در بیو اینستاگرام برندتان از هشتگ استفاده کنید.

می‌توانید:

 • در زبانه Tags بخش Explore اینستاگرامتان هشتگ‌ها را جستجو کنید.
 • هشتگ‌ها را فالو کنید. در این صورت هر محتوایی در فیدتان نمایش داده شود البته به شرطی که شامل هشتگی باشد که فالو می‌کنید.

نکات مهم هشتگ‌ها:

 • هشتگ‌هایتان را در اولین کامنت پست کنید تا فالوئرها بتوانند روی کپشن خوبی که نوشته‌اید تمرکز کنند.
 • با یک اکانت در اینستاگرام می‌توانید به Instagram Insights دسترسی پیدا کنید و ببینید پروفایلتان چقدر تحت تاثیر هشتگ‌ها است.

Instagram Insights

معرفی ۳۰ تا از پربازدیدترین پیج های اینستاگرام (کاملا جدید)

در یوتیوب

تعداد ایده‌آل هشتگ‌ها: ۲ تا ۳

در چه جاهایی از یوتیوب می‌توان از هشتگ استفاده کرد: چند هشتگ بهYoutube video title برندتان یا در video description اضافه کنید. روی هشتگ هایپر لینک شده کلیک کنید تا فیدی که از هشتگ یکسان استفاده می‌کند را به همراه سایر ویدئوها ببینید.

می توانید:

 • بیشتر از ۱۵ هشتگ استفاده نکنید. در غیر این صورت یوتیوب همه هشتگ‌ها را نادیده خواهد گرفت و حتی شاید محتوایتان را به خاطر رفتار اسپم‌گونه‌ای که دارد، پرچم‌گذاری کند.

نکات مهم هشتگ‌ها:

 • هشتگ‌ها در عنوان‌ها و توصیفات هایر لینک شده‌اند، بنابراین فالوئرها می‌توانند با کلیک روی هر یک از آنها، محتواهای دیگری که هشتگ یکسان دارند را ببینند.
 • اگر هشتگ‌ها را وارد بخش عنوان نکنید، سه هشتگ اول در بخش توصیفات در بالای عنوان ویدئو نمایش داده خواهند شد.

در لینکدین

تعداد ایده‌آل هشتگ‌ها: ۱ تا ۲

در چه جاهایی از لینکدین می‌توان از هشتگ استفاده کرد: از هشتگ‌ها می‌توان در هرجایی از یک مقاله یا آپدیت لینکدین بهره برد.

می توانید:

 • هشتگ‌ها را با استفاده از نوار جستجوی این پلتفرم جستجو کرد.
 • هشتگ‌های ترند لینکدین که در بخش news and views صفحه اصلی دیده می‌شوند را مشاهده کرد.
 • هنگام نوشتن یک آپدیت، از هشتگ‌های پیشنهادی لینکدین استفاده کرد.

نکات مهم هشتگ‌ها:

 • لینکدین یک پلتفرم حرفه‌ای است. در استفاده از هشتگ‌ها حرفه‌ای عمل کنید.
 • هشتگ‌ها را در لینکدین فالو کنید تا پستهای اخیری که آن هشتگ در آنها گنجانده شده را ببینید.

در پینترست

تعداد ایده‌آل هشتگ‌ها: ۲ تا ۵

در چه جاهایی از پینترست می‌توان از هشتگ استفاده کرد: وقتی برای اداره یک کسب و کار در پینترست فعالیت می‌کنید، هشتگ‌ها را هنگام نوشتن یک Pin description یا هنگام دوباره پین کردن در یک توصیف بگنجانید. پینترست هنگام ساختن یک پین جدید، حتی به شما هشتگ پیشنهاد می‌دهد (البته فقط در نسخه موبایلی).

نکات مهم هشتگ‌ها:

 • به پینترست به چشم یک موتور جستجو نگاه کنید. از هشتگ‌هایی که قابل جستجو، خاص و حاوی کلمات کلیدی مرتبط هستند، استفاده کنید.
 • بیشتر از ۲۰ هشتگ در هر Pin description استفاده نکنید.

پس اگر تا به حال از هشتگ‌ها استفاده نکرده‌اید، زمان آن است تا در پستهای رسانه‌های اجتماعی‌تان از آنها کمک بگیرید. امروزه کارایی این علامت بسیار بیشتر از شروع دوران محبوبیتش در سال ۲۰۰۷ است.

بهترین زمان برای پست گذاشتن در شبکه های اجتماعی (اینستا، توییتر و …)

ویدیوی آموزشی کوتاه درباره هشتگ و نکات کاربردی آن

 

 

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. خیلی ممنون محتوای جالبی بود این روز ها که طرف حتی از تبلیغات لوله بازکنی برچسب ها استفاده نمیکنه و اینترنتی سفارش میده دیگه طرح صیانت از فضای مجازی نباید این راحتی و سرعت توی کارها رو از مردم بگیره امیدوارم یه فکری به حال مردم بکنن طرف الان برای لوله بازکنی هم اینترنتی سفارش میده چه برسه به سایر کارهای مهم که به اینترنت وابسته هستن

 2. سلام ممنون از سایت خوبتون عجب نسل جالبی شده ما قدیما هر کاری که داشتیم باید کلی دنبال طرف میگشتیم تا پیداش کنیم مثلا برا لوله بازکنی برچسب های در و دیوار رو زیر و رومیکردیم اما الان طرف برای بازکردن چاه خونش هم اینترنتی درخواست میده مخصوصا توی این کرونا که بیرون رفتن از خونه مکافاتیه..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا