آموزش اینترنت

سرچ حرفه ای در گوگل با 10 روش ساده

تک نت

معمولا چقدر به گوگل می روید؟ هر روز؟ یا چند بار در روز؟ قطعا هیچ موتور جستجویی به گرد پای گوگل هم نمی رسد نه تنها بخاطر هوش مصنوعی قوی بله به این خاطر که سالهاست در حال بهبودی توسط مهندسان نابغه این شرکت است و موتورهای نوپایی مثل بینگ یا نمونه های مشابه ایرانی مثل ذره بین فقط به صورت میمون وار نتایج گوگل را کپی می کنند (آنهم با به روزرسانی های چند ماهه و نتایج بعضا نادرست). برای پیدا کردن آنچه جستجو می کنید، یک سری ترفند هایی وجود دارند که کار شما را آسان می کند. در ادامه، 10 نکته کلیدی جستجو در گوگل را با هم می خوانیم:

1- نتایج جستجو را بر اساس تاریخ فیلتر کنید

فرض کنید که شما در حال سرچ هستید و فقط می خواهید نتایج سرچ پنج سال گذشته را پیدا کنید. اگر فیلتر جستجو را روی تاریخ درست تنظیم کرده باشد، مطمئن باشید که لینک های قدیمی نتایج جستجوی خود را مسدود نمی کنند.

خب، در اینجا به شما می گوییم که چکار کنید. اول، عبارت خود را تایپ کنید. سپس روی «Tools» بزنید، روی «AnyTime » رفته و روی محدوده «Custom»کلیک کنید.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

سپس، یک پنجره کوچک به نام «Custom date range» همراه با یک تقویم ظاهر می شود. در اینجا شما می توانید تاریخ های شروع و پایان را وارد کنید. بدین ترتیب، شما تنها نتایجی را فیلتر می کنید که مطمئن هستید خارج از این مرزهای زمانی نیستند. سپس، روی «Go» کلیک کنید.

2- کلمات کلیدی که لازم ندارید را حذف کنید

هنگامی که شما به دنبال یک چیز هستید، و نتایج غیر مرتبط با آن را می بینید، این آزار دهنده است. با این ترفند، می توانید کلمات کلیدی که لازم ندارید را حذف کنید.

اگر می خواهید یک کلمه را حذف کنید یک علامت منفی (-) جلوی کلمه ای که نمی خواهید در نتایج سرچ شما ظاهر شود بگذارید. همچنین می توانید یک علامت پلاس (+) جلوی هر کلمه ای که برایتان مهم است، قرار دهید.

3- جستجوی فایل ها را امتحان کنید

در اینجا راز دیگری به شما می گوییم که در زمان سرچ شما صرفه جویی می کند. بدین ترتیب اگر دنبال صفحات گسترده، پی دی اف یا هر نوع فایل دیگری هستید فقط کافیست عبارت «filetype:» را در ابتدای سرچتان تایپ کنید. به عنوان مثال، اگر شما به دنبال فایل های پی دی اف هستید، عبارت «filetype:pdf» را همراه با کلمه کلیدی خود در سرچ بیاورید.

این ترفند مفید به شما کمک می کند تا بتوانید فایل های دیگر را هم جستجو کنید. آیا به یک صفحه گسترده اکسل نیاز دارید؟ فقط کافی است که عبارت «filetype:xlsx» را همراه با کلمه کلیدی خود در موتور جستجوی خود بیاورید. حالا فقط چند کلیک با چیزی که در جستجویش بودید، فاصله دارید.

جالب و کاربردی: پیدا کردن نام و عکس صاحب شماره موبایل با 4 اپلیکیشن 

4- از سرچ پیشرفته استفاده کنید

همه می دانند که چگونه یک جستجوی معمولی در گوگل انجام دهند. اما پژوهشگران ماهر، جستجوی پیشرفته را ترجیح می دهند، در واقع، جستجوی پیشرفته به شما کمک می کند تا کیفیت نتایج خود را بهبود بخشید. شما می توانید وب سایت ها را با کلمات خاص، عبارات دقیق، اعداد، زبان ها، و مناطق مختلف و همچنین پارامترهای دیگر پیدا کنید.

وقتی برای اولین بار سرچ می کنید، روی «Settings» در قسمت پایین صفحه کلیک کنید و به سمت راست قسمت اصلی متن بروید، سپس «Advanced Search» را جستجو کنید. در این قسمت زمینه های مختلف جستجو را می بینید. خب، حالا می توانید سرچتان را از راه های مختلف فیلتر کنید.

اگر نمی توانید چیزی را در یک وب سایت خاص پیدا کنید به این دلیل که کاربرد آن کم است، خوب است بدانید که یک فیلد در جستجوی پیشرفته گوگل (Google’s Advanced Search) وجود دارد که در آنجا شما می توانید با سایت یا دامنه سرچ کنید. برای فایل های صوتی یا تصویری، شما می توانید با اندازه تصویر یا نسبت ابعاد تصویر، رنگ، جستجو بر اساس سایت، و یا حتی نتایج فیلتر بر اساس حق کپی رایت استفاده کنید.

5- از روش های جستجوی سریع و آسان استفاده کنید

اگر به هیچ کدام از فیلترهای جستجوی پیشرفته نیازی ندارید، می توانید از چندین کلید میانبر برای جستجوهای روزمره خود استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر به دنبال مطلب خاصی هستید، علامت نقل قول را به آن کلمه یا عبارت اضافه کنید (به عنوان مثال، “The Last Dance”).

همچنین می توانید یک سایت را به طور مستقیم با قرار دادن سایت جستجو کنید: بدین ترتیب که به طور مستقیم در مقابل URL، عبارت مورد نظر خود را سرچ کنید. به عنوان مثال، site:komando.com “google”، شما می توانید از این روش برای سرچ موضوع های مرتبط استفاده کنید (مرتبط : یا related:).

ردیابی شماره موبایل از طریق گوگل مپ (و پاسخ به سوالات)

برای سرچ رسانه های مختلف می توانید یک @ جلوی کلمه مورد مظر خود بگذارید یا از علامت هشتگ # جلوی کلمه استفاده کنید.

همچنین می توانید از علامت * بجای یک کلمه نا شناخته یا یک مکان نما استفاده کنید. بعلاوه، در طیف وسیعی از اعداد هم می توانید سرچ کنید: مانند 2002 .. 2018.

6- ساده ترین راه، به روز بودن است

آیا می خواهید که نگاه سریعی به وضعیت آب و هوای امروز داشته باشید؟ فرض بر این است که دستگاه می داند شما کجا هستید، کلمه «آب و هوا» را گوگل کنید و یک پیش بینی روزانه با جزییات همراه با وضعیت آب و هوا در روزهای آینده دریافت کنید. شما همچنین می توانید کلمات «آب و هوا در تهران»یا هر نقطه دیگر بر روی نقشه را تایپ کنید و آخرین به روز رسانی دقیق وضعیت هواشناسی آن منطقه را دریافت کنید.

7- شمارش معکوس نهایی

این مهارت به طرز شگفت انگیزی به ویژه در آشپزخانه مفید است. کافی است که کلمه “timer” را گوگل کنید. با این کار یک ساعت شمارش معکوس پیش فرض از پنج دقیقه نشان می دهد. البته شما می توانید زمان آن را به مدت زمان مورد نیاز خود تغییر دهید. روی برگه بالا کلیک کنید یا روی آن ضربه بزنید و آن را به یک کرونومتر تبدیل کنید.

چطور گوگل را مشکی کنیم؟ (در کامپیوتر و گوشی)

8- ریشه های یک کلمه را پیدا کنید

خیلی از مردم از گوگل به عنوان یک فرهنگ لغت استفاده می کنند، بدین ترتیب که یک کلمه را تایپ می کنند و سپس تعریف کلمه با عنوان”definition”یا” تعریف” را به موتور جستجو اضافه می کنند. اما گوگل خیلی بیشتر از تعریف یک کلمه را نشان می دهد، توضیحاتی مانند مترادف ها، متضاد و (اغلب) انشقاق کلمات یعنی ریشه های کلمه را نشان می دهد.

به عنوان مثال، اگر می خواهید بدانید که کلمه “night” از کجا می آید، بدانید که از انگلیسی قدیمی “neaht” گرفته شده است، بدین ترتیب می توانید این بازی زبان را تمام روز بازی کنید.

9- از مترجم دستی استفاده کنید

ابتدا زبان مورد نیاز خود را برای ترجمه انتخاب کنید، سپس کلمه یا عبارت مورد نظر خود را سرچ کنید. مترجم گوگل یا Google Translate بیش از 100 زبان در سراسر دنیا را ترجمه می کند. در حالی که شما می توانید موتور جستجو را به کلینگون (Klingon) تبدیل کنید، هر چند هنوز هیچ پشتیبانی ترجمه برای آن وجود ندارد.

گوگل چه امکاناتی دارد؟ (20 ترفند جالب سرچ گوگل)

10- دو جستجو را همزمان اجرا کنید

اکثر ما فکر می کنیم که می توان فقط یک جستجو را در یک زمان انجام داد. اول، ما کلمه “Paris” را جستجو می کنیم، سپس به دنبال “History of Aviation” «تاریخ حمل و نقل هوایی» می رویم.

اگر مطمئن نیستید که چه چیزی را دنبال می کنید، گوگل می تواند جستجو های شما را با هم ترکیب کند. همه چیزهایی که باید انجام دهید این است که کلماتی که می خواهید سرچ کنید را اضافه کرده و سپس آنها را با “and” (و) یا “or” (یا) از هم جدا کنید.

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. چطور میتونم سرمایه ای ندارم باموبایل یا یه بتزی درامدزایی کنم یاحداقل پول نتم رو دربیارم ممنون میشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا