به مدت محدود! اپلیکیشن "چرب زبان" با قیمت سال گذشته به فروش می رسد! (بهترین اپ آموزش زبان)

(اینجا کلیک کنید)
ترفندهای کامپیوتری

۲۰ تا از نکات جالب کامپیوتری (و سرگرم کننده)

رشد فناوری باعث افزایش استفاده از کامپیوتر ها شده و ترفندهای رایانه ای نیز در طی سال ها پیشرفت کرده اند. اگر مانند اکثر کاربران هستید و سالهاست که از کامپیوتر استفاده می کنید شاید هنوز موارد شگفت انگیزی وجود داشته باشد که از آن ها بی اطلاع هستید.

خوشبختانه شما به آموزشی برخورد کرده اید که نکات جالب کامپیوتری را به شما ارائه می دهد که نه تنها باعث می شود از نظر همکاران و دوستانتان بازدهی بیشتری داشته باشید و حرفه ای تر به نظر برسید، بلکه به شما در ایمن سازی فایل ها و کامپیوتر نیز کمک می کند. مزیت ترفندهای کامپیوتری این است که استفاده از کامپیوتر را آسان و سرگرم کننده می کنند.

ترفند های عمومی کامپیوتری

ترفند Problem Step Recorder (PSR)

این یک ترفند بسیار مفید برای عیب یابی است. PSR به شما کمک می کند تا حرکت کلیک ماوس خود را ضبط کرده و از بخشی که روی آن کلیک می کنید عکس بگیرید. اگر در کامپیوتر خود مشکلی دارید، از PSR برای گرفتن اسکرین شات استفاده کرده و آن را برای یک متخصص ارسال کنید تا شما را راهنمایی کند. بهترین راه برای درک این ترفند امتحان آن است.

با استفاده از Windows Key + R جعبه run را باز کنید.

PSR را تایپ کنید و سپس enter را بزنید.

روی start record کلیک کنید. هر زمان که با کلیک روی برنامه، ضبط صفحه نمایش را شروع کردید در مورد آنچه در آن قسمت اتفاق افتاده توضیحاتی ارائه دهید.

پس از اتمام کار، آن را ذخیره و می توانید آن را به عنوان یک فایل zip برای دیگران ارسال کنید.

ترفندی ساده برای افزایش سرعت راه اندازی کامپیوتر

در بیشتر موارد، برنامه هایی که هنگام راه اندازی اجرا می شوند برنامه هایی هستند که معمولاً زمان لود کامپیوتر را افزایش می دهند. برای افزایش سرعت کافیست فقط برخی از برنامه ها را غیرفعال کنید. روش های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد اما ساده ترین راهی که در همه ویندوزها کار خواهد کرد msconfig است.

روی start یا search کلیک کنید، msconfig را تایپ کنید، به start bar بروید.

برای غیرفعال کردن / فعال کردن هر برنامه ای که می خواهید، از کادر انتخابی (check box) استفاده کنید.

استفاده از Cloud Backup

این روش خوبی است که از فایل های مهم خود پشتیبان تهیه کنید. جدا از اینکه از پشتیبان محلی استفاده می کنید، استفاده از cloud backup می تواند به شما کمک زیادی کند و همچنین می تواند نگرانی شما را کاهش دهد.

یک دلیل خوب که دوست داریم cloud backup داشته باشیم این است که گاهی اوقات حتی بدون اینکه متوجه شویم، نسخه پشتیبان تهیه می شود. سایت های زیادی این سرویس را ارائه می دهند. دو مورد از محبوب ترین ها Dropbox و Google Drive هستند.

ترفند کامپیوتری برای چرخاندن صفحه نمایش

این ترفند معمولاً باعث جا خوردن مردم می شود و یک ترفند شگفت انگیز است که دوست داریم آن را انجام دهیم. با استفاده از آن می توانید صفحه خود را وارونه جلوه دهید.

کلیدهای جهت نما + Ctrl + Alt را نگه دارید. از آن استفاده کنید تا دوستانتان جا بخورند!

چگونه کامپیوتر خود را بدون حرکت دادن ماوس در ثانیه ای قفل کنیم؟

از کلید های window, Lو + استفاده کنید.

این کار برای زمانی مفید است که فردی ناگهان وارد اتاق می شود و نمی خواهید ببیند چه کاری انجام می دهید. پس از این ترفند استفاده کنید که صفحه شما قفل شود. لطفاً از کامپیوتر خود برای موارد بد استفاده نکنید، روش های خوبی برای استفاده از آن وجود دارد!

کاربران Mac می توانند با نگه داشتن Command + Option + Power از این ترفند استفاده کنند. اگر دوست دارید می توانید Power را با Eject جایگزین کنید.

چگونه می توان فایلی را سریع تغییر نام داد؟

بیشتر افراد نام فایل را با کلیک راست و انتخاب rename تغییر می دهند. این روش کمی کند است. کافیست فایل را انتخاب کنید و F2 را فشار دهید.

۲۱ ترفند کاملا کاربردی برای کاربران ویندوز ۷، ۸ و ۱۰ (مبتدی-متوسط) 

چگونه می توان چندین فایل را همزمان تغییر نام داد؟

اگر فایل های زیادی دارید که می خواهید نام آن ها را تغییر دهید نیازی نیست که آن ها را یکی پس از دیگری انتخاب کنید. همه فایل ها را انتخاب کنید و نام اولین مورد را در لیست تغییر دهید. همه فایل ها نام یکسان با عدد های مختلف در انتهای نام خواهند داشت.

چگونه می توان همه برنامه ها را کوچک کرد؟

آیا برنامه های زیادی در حال اجرا هستند و می خواهید همه آن ها را در دسکتاپ کوچک کنید بدون اینکه یکی یکی این کار را انجام دهید؟ اگر برنامه ها زیاد باشند کار سختی است. از Windows Key + D استفاده کنید تا تمام برنامه ها را به یک باره کوچک کنید.

همچنین می توانید از Windows Key + M استفاده کنید اما تفاوت در این است که اگر دو بار window و D را فشار دهید برنامه ها را بزرگ می کند. Windows M فقط همه برنامه ها را کوچک می کند اما نمی تواند آن ها را دوباره بزرگ کند.

چگونه کاری کنیم کامپیوترمان صحبت کند؟

آیا تا به حال از خود این سوال را پرسیده اید؟ انجام این ترفند کامپیوتری سرگرم کننده است. باور نمی کنید درست باشد، نه؟ بگذارید چیزی بگوییم، همه چیز در این سایت واقعی است و ما قصد فریب شما را نداریم.

برای این کار از یک اسکریپت استفاده خواهیم کرد تا کامپیوتر ویندوزمان هرچه بخواهیم صحبت کند. نگران نباشید، این اسکریپت ساده و بی خطر است.

اولین کاری که باید انجام دهید باز کردن Notepad است. برای ایجاد اسکریپت از این برنامه استفاده خواهیم کرد. سپس متن زیر را در آن قرار دهید.

Dim Message, Speak

Message=InputBox(“Enter text”,”Speak”)

Set Speak=CreateObject(“sapi.spvoice”)

Speak.Speak Message

سند ایجاد شده را با عنوان something.vbs ذخیره کنید. نام می تواند هر چیزی باشد. برای این کار ، روی File >> Save As کلیک کنید. همانطور که در بالا نوشتیم، در نام فایل هر چیزی را که می توانید برای یادآوری اسکریپت استفاده کنید قرار دهید، فقط مطمئن شوید که با .vbs به پایان برسد.

در نوع Save as ، All files را انتخاب کنید سپس save را بزنید تا کار تمام شود. مکانی که اسکریپت را در آن ذخیره کرده اید پیدا کرده و آن را باز کنید. هر چیزی که می خواهید کامپیوترتان بگوید را تایپ کنید و OK را بزنید. به حرف زدن کامپیوتر خود گوش دهید. دیدید که به راحتی این کار را انجام دادید. بسته به تصورات خود می توانید از این کار برای سرگرمی، آموزشی و بسیاری موارد دیگر استفاده کنید. فکر کنید و از این ترفند استفاده مثبت کنید.

صفحه کلید خود را با چراغ های دیسکو نمایش دهید

می دانید که هر زمان که هر یک از کلید های قفل را فشار می دهید، چراغ هایی روی صفحه کلید شما روشن می شوند. می توانید با استفاده از این ترفند خلاقیت بیشتری با این نور ها داشته باشید. آنچه در اینجا خواهید آموخت این است که چگونه یک اسکریپت با استفاده از notepad ایجاد کنید که باعث شود این چراغ ها به روش خوبی مانند چراغ های دیسکو چشمک بزنند.

اول از همه notepad را باز کنید، سپس کدهای زیر را در آن جایگذاری کنید و فایل را با عنوان Everything.vbs ذخیره کنید. هر کلمه ای را که می خواهید برای نام اسکریپت انتخاب کنید اما مطمئن شوید که با .vbs تمام می شود.

Set wshShell =wscript.CreateObject(“WScript.Shell”)

do

wscript.sleep 100

wshshell.sendkeys “{CAPSLOCK}”

wshshell.sendkeys “{NUMLOCK}”

wshshell.sendkeys “{SCROLLLOCK}”

loop

مکانی را که اسکریپت را در آن ذخیره کرده اید پیدا کرده و روی آن دوبار کلیک کنید تا نور دیسکو روی صفحه کلید شما فعال شود. با استفاده از task manager می توانید این چراغ ها را خاتمه داده یا غیرفعال کنید، روی processes کلیک کرده و wscript.exe را پیدا کنید، روی آن کلیک کرده و پایان کار را بزنید.

چگونه صفحه کلید خود را به ماوس تبدیل کنیم؟

آیا شما ماوس معیوبی دارید یا نمی توانید آن را پیدا کنید؟ نگران نباشید، همه ما گاهی اوقات وارد این نوع سناریو می شویم. با استفاده از این ترفند می توانید صفحه کلید خود را به ماوس تبدیل کنید. قبل از اینکه این موضوع را توضیح دهیم، آیا می دانید ماوس می تواند عملکرد صفحه کلید را نیز انجام دهد؟

برای این کار روی دکمه start کلیک کنید و On Screen Keyboard را جستجو کنید. صفحه کلیدی را روی صفحه مشاهده خواهید کرد که می توانید با استفاده از ماوس از آن استفاده کنید. ساده ترین راه برای این که صفحه کلید را به ماوس تبدیل کنید استفاده از میانبر Alt + Shift + NumLock است. میانبرها بسیار سریع و ساده هستند اما اگر می خواهید از مراحل انجام این ترفند مطلع شوید دستورات زیر را دنبال کنید.

کنترل پنل را باز کنید و view by را بر اساس category تنظیم کنید. سپس مراحل زیر را دنبال کنید.

Ease of Access >> Ease of Access Center >> Make the mouse easier to use >> Turn on Mouse Keys را فعال کنید. برای افزایش سرعت و شتاب ماوس، روی Setup Mouse Keys کلیک کنید.

اگر از ویندوز xp استفاده می کنید، پس از باز کردن پنجره کنترل پنل ، این مراحل را دنبال کنید.

Switch to Classic view >> Accessibility Options >> Mouse Tab >> MouseKeys

سپس کلید NumLock را فشار دهید تا کار تمام شود.

چگونه پورت های USB را در کامپیوتر خود غیرفعال کنیم؟

غیرفعال کردن پورت های USB در کامپیوتر امکان پذیر است و باعث امنیت بیشتر کامپیوتر می شود و می تواند از دسترسی غیرضروری به فایل های شما جلوگیری کرده و از کامپیوتر در برابر بدافزارهایی که از اتصال USB می آیند محافظت کند.

لطفا توجه داشته باشید که اگر از صفحه کلید یا ماوسی استفاده می کنید که از طریق USB به کامپیوتر شما متصل است، نباید این ترفند را امتحان کنید زیرا صفحه کلید یا ماوس قطع می شود. اگر آماده هستید، با نگه داشتن کلید Windows به علاوه R کادر Run را باز کنید. Regedit را در جعبه تایپ کنید. با دنبال کردن مراحل زیر به USBSTOR بروید.

HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Services \ USBSTOR

به سمت راست نگاه کنید و روی Start دوبار کلیک کنید. یک جعبه باز می شود، در جعبه مقدار داده ، ۳ را با ۴ جایگزین کنید و روی ok کلیک کنید. مشاهده خواهید کرد که تمام پورت های USB در کامپیوتر شما غیرفعال هستند. برای فعال کردن پورت های USB ، عدد ۳ را به جای ۴ در جعبه مقدار قرار دهید.

آموزش ۱۹ تا از بهترین ترفندهای کاربردی کامپیوتر

چگونه می توان برنامه ای را روی سیستم آلوده اجرا کرد؟

آیا نرم افزاری دارید که بخواهید نصب کنید و بدافزاری مانع این کار می شود؟ فقط کافی است نام یا برنامه یا پسوند را از exe به com تغییر دهید. ثابت شده است که در بسیاری از موارد موثر است.

چگونه پنجره فعلی خود را تنظیم کنیم؟

آیا می دانید تنظیم پنجره فعلی شما بر روی هر قسمت از صفحه بدون استفاده از ماوس امکان پذیر است؟ این ترفند ساده هنگامی که می خواهید همزمان به چند پنجره بروید بسیار مفید است. از کلید Windows + کلید های جهت دار استفاده کنید تا پنجره خود را به قسمت مورد نظر صفحه منتقل کنید. توجه داشته باشید که کلید پیکان رو به پایین پنجره را کوچک می کند در حالی که کلید پیکان بالا آن را بزرگ می کند.

چگونه می توان از صفحه خود اسکرین شات گرفت؟

روی start کلیک کرده و ابزار snipping را تایپ کنید. روی New کلیک کنید و نشانگر را به مکانی که می خواهید اسکرین شات بگیرید بکشید. این ترفند ساده برای همه بسیار مفید است.

ممکن است خطایی در کامپیوتر شما نمایش داده شود و ندانید در مورد آن چه باید کرد. کافیست از صفحه خود اسکرین شات بگیرید و آن را برای بچه های IT ارسال کنید. این تنها یکی از راه هایی است که می توانید از این ترفند استفاده کنید. این ترفند برای کاربران Mac با استفاده از Command + Shit + 4 نیز موجود است.

استفاده از میانبرهای صفحه کلید

 • کلیدهای D + Windows برای نمایش دسکتاپ.
 • کلیدهای E + Windows برای باز شدن پنجره Computer.
 • کلیدهای C + CTRL برای کپی آنچه که انتخاب شده.
 • کلیدهای V + CTRL برای جایگذاری آنچه که کپی شده (بعد از کلیک در مکان مورد نظر برای جایگذاری).
 • کلیدهای CTRL + ALT + DEL برای باز شدن پنجره Task Manager.
 • کلیدهای A + CTRL برای انتخاب کل محتوای صفحه. به عنوان مثال اگر در صفحه word کلیک کنید و سپس کلید CTRL و حرف A را با هم روی صفحه کلید فشار دهید، کل محتوا انتخاب می شود و رنگ آن تغییر می کند.
 • کلیدهای Z + CTRL برای خنثی کردن کارهای اخیر. به عنوان مثال ممکنه تصادفی چیزی را حذف کنید بنابراین با فشار دادن این کلیدها دستور UNDO اجرا می شود و آخرین تغییرات برمی گردند.

۱۹ نکات جالب سرچ گوگل (کاملا کاربردی)

 

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

‫17 دیدگاه ها

 1. سلام بسیار عالی فقط اون صحبت کردن رو وقتی نوتپدی که زخیره کرده بودم رو باز میکردم نمیاور و ارور میداد

   1. جناب بیل گیتس ، استاد کامپیوتر ، این واسه ویندوزه

    تو لینوکس دکمه ویندوز داریم ؟؟؟
    منوی ران داریم ؟؟؟
    msconfig داریم ؟؟؟

    بهتره فرق ویندوز و کامپیوتر رو بدونید

    تو نام گذاری تو وبسایت هم یکمی دقیق باشید .

    با تشکر – آقای لینوکس ترووالدز

 2. من طبق دستور و راهنما خواستم صفحه کلید رو اجرا کنم ولی با این ارور مواجه میشم
  invallid character
  code 800a0408
  microsoft vbs script compilation eror

 3. مطالبتان خیلی جالب بود لطفا مطلبتان را گسترش دهید و ترفند های بیشتری ارائه دهید متشکرم

 4. ببخشید من همشو بلدم و اینکه برای باز کردن تسک منیجر نیازی به ctrl + alt +del نیست و فقط کافی ctrl+shift+esc رو فشار بدیم
  با این حال ممنون

  1. ما ام بلد بودیم بعدشم راحت تر از اون اینه که کلیک راست کنی روی نوار وظیفه و تسک منیجر رو بزنی

 5. مطالب مفید بود فقط برای اسکرین شات این کار رو بکنیم ساده تر هستش
  کلید PRT SC SYSR را فشار بدید و اسکرین شات گرفته میشه و به بخشPAINT میره و PASTE را بزنید و اون باا سمت راست ضربه در را بزنید و گذینه سیو را بزنید و به پوشه مورد نظر انتقال بدید
  این روش عالیه

 6. این چیزا رو اکثر افرادی که با ویندوز کار کردن بلدن لطفا چیز های مخفی یا بهتر رو هم بنویسین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا