به مدت محدود! اپلیکیشن "چرب زبان" با قیمت سال گذشته به فروش می رسد! (بهترین اپ آموزش زبان)

(اینجا کلیک کنید)
ترفندهای کامپیوتری

برنامه نویسی هوش مصنوعی اندروید

طی سالهای گذشته شاهد ظهور فناوریهای جدید و پیشرفته زیادی بوده‌ایم که مستقیما در مسیر اصلی بازار عمودی حرکت می‌کنند. در بین این فناوریها، هوش مصنوعی یکی از تکنولوژی‌هایی است که تقریبا به تکامل و پیشرفت هر صنعتی کمک می‌کند. آموزش sql در کنار این مطلب توصیه می شود.

هوش مصنوعی، هوش در سطح انسانی را در قالب مفاهیم یادگیری ماشین توضیح می‌دهد. این یکی از دلایلی است که هوش مصنوعی می‌تواند روی زندگی روزمره ما تاثیر می‌گذارد.

بر اساس گزارش اخیر Statista، ارزش بازار جهانی هوش مصنوعی تا پایان سال 2024 ، از 24 میلیارد دلار عبور خواهد کرد.

درآمد حاصل از بازار نرم‌افزارهای هوش مصنوعی در دنیا از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۵

درآمد حاصل از بازار نرم‌افزارهای هوش مصنوعی در دنیا از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۵ (برحسب میلیارد دلار)

چند کاربرد اصلی فناوری هوش مصنوعی که باعث افزایش ارزش جهانی این فناوری شده است، عبارتند از:

  • شناسایی تصویر
  • شناسایی شی
  • تشخیص و دسته‌بندی
  • تشخیص خودکار ویژگی‌های ژئوفیزیکی

اینها چند نمونه از بخشهای بسیار درآمدزای هوش مصنوعی هستند که به بازار توسعه اپلیکیشنهای گوشیهای همراه هم کمک می‌کنند.

در این مقاله در مورد نقش هوش مصنوعی در اپلیکیشنهای موبایل و اهمیت آن در این صنعت بحث خواهیم کرد.

هوش مصنوعی چه تاثیری روی زندگی ما دارد؟

با کمک هوش مصنوعی ماشینها می‌توانند یاد بگیرند و با روشی مشابه انسانها، تعامل برقرار کنند. ماشینها و برنامه‌های کاربردی هوش مصنوعی قرار است با کمک در انجام کارهای ابتدایی، منافع انسانی را برای رسیدن به نتیجه دلخواه تامین کنند.

دلیل دیگر استفاده از برنامه‌ها و ماشین‌های مبتنی بر هوش مصنوعی اینست که آنها با چالشهای عاطفی که معمولا انسانها با آن مواجهند و باعث خطایشان می‌شوند، مواجه نیستند. مثلا برنامه‌های هوش مصنوعی در یک موقعیت خاص مغرضانه عمل نمی‌کنند. پس در تصمیماتی که با این فناوری گرفته می‌شود هیچ نقصی وجود نخواهد داشت.

این تکنولوژی پرطرفدار عملا در صنعت عمودی راه خود را خیلی خوب پیدا کرده است. هوش مصنوعی واقعیتی است که ما در حال حاضر با آن زندگی می‌کنیم و تقریبا در همه بخشها از گردشگری گرفته تا بهداشت و پزشکی جا باز کرده است.

کاربردهای هوش مصنوعی که روی اپلیکیشنهای اندرویدی قابل اجرا هستند

در این بخش به بعضی از قابلیتهای مهم ناشی از فناوری هوش مصنوعی که می‌توان از آنها در توسعه اپلیکیشنهای اندرویدی بهره برد، می‌پردازیم:

۱-استدلال خودکار

اولین قابلیت قدرتمند هوش مصنوعی در توسعه اپلیکیشن اندروید، استدلال خودکار است. البته خیلی پیچیده‌تر از آنالیز رفتار کاربر است. در استدلال خودکار، حل مسئله بر اساس زیر ساختار الگوریتمهای مختلف انجام می‌شود.

در این استدلال لازم است توسعه‌دهنده از سیستم برای استدلال منطقی جهت برداشتن موانعی مثل معماها و قضیه‌ها، استفاده کند. به همین دلیل است که سیستم یا برنامه‌های کاربردی فعال هوش مصنوعی در معاملات سهام و شطرنج عالی هستند.

یکی دیگر از نمونه‌های شاهکار استدلال خودکار در برنامه‌های اندرویدی، Uber است. برنامه اندروید با بررسی شرایط ترافیک با روش استدلال خودکار، بهترین مسیرها را کشف می‌کند و کوتاهترین مسیر را نشان می‌دهد.

۲-برچسب‌گذاری تصویر

در پروسه برچسب‌گذاری تصویر، توسعه‌دهندگان این اختیار را دارند تا از یک برنامه برچسب‌گذار تصویر که می‌تواند به صورت تعاملی روی داده‌های اساسی در مجموعه‌ای از تصاویر برچسب بزند، استفاده کنند یا می‌توانند نواحی مورد نظر (ROI) مستطیل را با هدف تشخیص شی، قطعه‌بندی معنایی پیکسلی و حتی دسته‌بندی تصویری صحنه‌ها برچسب‌گذاری کنند.

۳-تشخیص چهره

تشخیص چهره به عنوان فناوری کامپیوتری شناخته می‌شود که در حال حاضر در اپلیکیشنهای مختلفی که چهره انسانها را در تصاویر دیجیتال شناسایی می‌کنند، کاربرد دارد. این قابلیت در تشخیص چهره آنی برای کنترل یا ردیابی فرد یا شی مورد نظر هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه در دوربین گوشی‌های اندروید و همینطور iOS به صورت گسترده از این فناوری برای تشخیص چند چهره در یک فریم استفاده می‌شود.

افزایش امنیت با فناوری تشخیص چهره

تصویر بالا استفاده از ویژگی تشخیص چهره در فریم‌های مختلف و تشخیص چهره‌های مختلف به طور همزمان را نشان می‌دهد.

یکی دیگر از نمونه‌های کاربرد این ویژگی را می‌توان در یکی از محبوب‌ترین اپلیکیشن‌های شبکه‌های اجتماعی یعنی فیسبوک دید که از الگوریتم تشخیص چهره خودش برای شناسایی چهره‌ها در تصاویر کاربران و تشخیص آنها استفاده می‌کند.

۴-تشخیص متن

فرایند پیدا کردن متن در تصاویر و همینطور فرمتهای ویدئویی و تشخیص متن در بین فایلهای رسانه‌ای را تشخیص متن می‌گویند. بعد از اینکه متن شناسایی شد، هوش مصنوعی با تجزیه متن به بلوکها و بخشهای کوچکتر مشخص می‌کند متن دقیقا چیست و چه چیزی در تصویر نوشته شده است.

توسعه‌دهندگان اپلیکیشنها می‌توانند از این قابلیت تشخیص متن در قالب یک اپلیکیشن مستقل استفاده کنند یا می‌توانند آن را به عنوان یک قابلیت اضافی با اپلیکیشنهای تلفنهای همراه ترکیب کرد. مثلا اپلیکیشن بازی مختلفی هستند که این قابلیت را با فرایند و عملیات مختلف بازی ترکیب می‌کنند.

۵- بهبود بازدهی اپلیکیشن

نکته جالب اینست که می‌شود از هوش مصنوعی برای افزایش بازدهی کلی برنامه‌های اندروید استفاده کرد. Microsoft Office 365 و G Suite گوگل دو اپلیکیشن مطرحی هستند که از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند. مثلا کاربران این برنامه‌ها برای پیام‌هایی که دریافت می‌کنند پاسخهای ایمیلی که به صورت خودکار تولید شده‌اند، می‌گیرند.

مایکروسافت در نرم‌افزارهای دیگر مثل Delve‌و Office Graph از نوآوری هوش مصنوعی استفاده کرده است. Microsoft Delve با کمک هوش مصنوعی می‌تواند سریعا داده‌های بسیار زیادی را مرور کرده و اطلاعات حیاتی را اسکن کند. و Office Graph اطلاعات مورد نیاز مثل مستندات را از ارتباطات برقرار شده در اختیارتان قرار می‌دهد.

۶-مدیریت محتواهای شخصی‌سازی ‌شده

پرکاربردترین ویژگی هوش مصنوعی در برنامه‌های اندروید است. بیشتر اپلیکیشنها به دلیل موفق نبودن برنامه در برقراری ارتباط با کاربر خیلی مورد توجه مخاطب قرار نمی‌گیرند. چون در واقع محتوایی که ساخته می‌شود مطلب مورد نظر نیست و فقط چیزی شبیه آن به کاربر منتقل می‌شود.

اما با اضافه شدن هوش مصنوعی به برنامه‌ها، توسعه‌دهنده می‌تواند علایق کاربر را ببیند و آن را در الگوریتم یادگیری بگنجاند. هر اپلیکیشنی که بر اساس کسب و کار مبتنی بر Sell-up (حراجی) باشد، می‌تواند با استفاده از این قابلیت فوق‌العاده هوش مصنوعی، محتوای مورد نظر را به صورت استراتژیک به کاربر ارائه دهد.

تاثیر هوش مصنوعی در دستگاه‌های اندروید

گوگل طی اعلانیه‌ای رسمی در کنفرانس Googl I/O سال ۲۰۱۷ گزارش داد که اولویتهای اصلی‌اش تغییر کرده‌اند. حالا گوگل به جای Mobile First، A.I. First را انتخاب و در کنار این، یک مجموعه کاملا جدید از برنامه‌ها و ابزار هم عرضه کرده است.

انگیزه انتشار این مجموعه ابزار و برنامه‌های جدید مبتنی بر هوش مصنوعی، کمک به ساده‌تر شدن این فناوری است تا توسعه دهندگان اندروید سراسر جهان بتوانند با آن نرم‌افزارهای هوش مصنوعی را برای پلتفرم اندروید ایجاد کنند.

مجموعه جدید این ابزارها شامل Android Jetpack است که به توسعه‌دهندگان اپلیکیشنهای اندروید اجازه می‌دهد تا توسعه برنامه‌های موبایل را شروع کنند.

ویژگی های اصلی هوش مصنوعی در دستگاه های اندروید

با کیت جدید یادگیری ماشین، توسعه‌دهندگان برنامه‌های اندروید به ابزار خلاقانه‌تری دسترسی دارند تا بتوانند بیشتر کار با این فناوری نوظهور را یاد بگیرند و در دنیای واقعی آن را عملی کنند. همچنین APIهای اصلی کیت یادگیری ماشین به بعضی از خدمات توسعه اپلیکیشنهای درجه یک موبایلها این امکان را می‌دهند تا تمام امکانات و ویژگی‌های برنامه را یکی کنند. در این صورت در انجام فعالیتهای روزمره کمک زیادی به ما می‌شود.

مثلا چین با ۱۷۰ میلیون دوربین مدار بسته که در سراسر کشور نصب شده‌اند، بزرگترین سیستم کنترل دنیا را دارد. برای مسئولین چینی فقط ۷ دقیقه زمان می‌برد تا با فناوری قدرتمند تشخیص چهره و دوربین‌های مدار بسته شبکه‌ای گسترده، Gohn Sudworth ،خبرنگار بی بی سی را پیدا و دستگیر کنند!

نکات کلیدی

  • هوش مصنوعی در درک رفتار کاربر بسیار مهم است چرا که به راحتی می‌تواند حجم زیادی از داده‌ها را در برنامه‌های اندروید تجزیه و تحلیل کند.
  • اسکن ایمیل و برگشتهای هوشمند خودکار فایلها از کاربردهای عملی فناوری هوش مصنوعی در اندروید هستند.
  • هوش مصنوعی با ادغام در اکثر اپلیکینشهایی مثل ردیابهای تناسب اندام، به طور غیر مستقیم باعث بهتر شدن سبک زندگی ما شده‌اند.
  • صرفنظر از صنعت عمودی، هوش مصنوعی و اپلیکیشنهای مبتنی بر آن باعث افزایش بازده نیروی انسانی شده‌اند.
  • امروزه در زمینه سرویس خدمات، بیشتر از برنامه‌های هوش مصنوعی برای تعامل بهتر استفاده می‌شود.

حرف آخر

ما کاملا می‌دانیم که فناوری هوش مصنوعی در اندروید به سرعت در حال پیشرفت است و در سالهای آینده، احتمالا جز جدایی ناپذیری از روند توسعه برنامه‌های اندرویدی خواهد بود. دقیقا به همین دلیل است که بسیاری از شرکتهای پیشرو از شیوه‌های جدید در ارائه محصولات و خدمات دیجیتالی‌شان استفاده می‌کنند.

هوش مصنوعی به این سازمانها این آزادی را می‌دهد تا با روشی بسیار موثرتر و پربازده‌تر با مشتریان بالقوه‌شان ارتباط برقرار کنند.

 

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا