به مدت محدود! اپلیکیشن "چرب زبان" با قیمت سال گذشته به فروش می رسد! (بهترین اپ آموزش زبان)

(اینجا کلیک کنید)
ترفندهای کامپیوتری

5 بهترین راه ریکاوری عکس و فیلم از فلش مموری

اکثراً برای همه اتفاق افتاده است که اطلاعاتی مانند عکس، فیلم و… که در فلش مموری ذخیره کرده ایم پاک شود باشند که این رخداد علتهای متفاوتی ممکن است داشته باشد . حذف اتفاقی، ویروسی شدن، خرابی فلش مموری یا داده ها، باگ های نرم افزاری، خرابی داده ها، هک، حتی خرابی ساده پاور می تواند موجب از دست رفتن دیتا شود.

حال اگر این اتفاق برای شما افتاد هیچ نگران نباشید زیرا روش های متعددی وجود دارد که خودتان میتوانید فلش مموری را ریکاوری و اطلاعات حذف شده را بازگردانید و نیاز به مراجعه به این متخصصان نیست. در این مطلب قصد داریم ساده ترین و کارآمد ترین روشها را به شما معرفی کنیم.

ریکاوری چیست؟

به فرآیندی که به جستجوی داده ها می پردازد و سپس آنها را بازیابی می کند ریکاوری (Data recovery) گفته می شود.

نکته: برای جلوگیری از عوارض جانبی حتما:

 • از همه داده های موجود در هارددیسک خود back up تهیه کنید.
 • از آسیب دیدن مجدد تجهیزات جلوگیری کنید.
 • لطفاً هیچ چیز دیگری روی device که قرار است بازیابی شود نریزید.
 • سعی کنید اطلاعات دقیق و جزئیات چگونگی از دست رفتن data را بفهمید.
 • از data بازیابی شده به موقع back up تهیه کنید.

ریکاوری

عوامل زیادی سبب می شوند که داده و اطلاعات حذف شوند، مثل: سخت افزار، نرم افزار، ساختگی، طبیعی، عمدی و غیر عمد و …
که کلا این دلایل را به دو گروه نرم افزاری و سخت افزاری تقسیم بندی میکنند.

نرم افزاری:

از جمله عواملی نرم افزاری می توان به وجود ویروس، فرمت، پارتیشن خراب، عملیات غلط، قطع برق در حین کار و… اشاره کرد که علائم آن عملکرد بد، خطا در read، عدم توانایی در find یا open کردن فایل ها، گزارش از بین رفتن پارتیشن ها، عدم فرمت شدن پارتیشن، از بین رفتن پسورد ها و ….می باشد. به بازیابی اطلاعات بصورت نرم افزاری را soft recovery می گویند.

سخت افزاری:

گاهی وقتها حذف شدن داده ها به خاطر وجود عوامل نرم افزاری نیست بلکه دلیل آن سخت افزاری است مثل وجود بدسکتور در هارد دیسک، قطع برق، آسیب هد، مشکل panel مدار و …و علائم آن میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش سرعت
 • کارآمد نبودن
 • مشاهده نشدن اطلاعات

متقابلاً data recovery با سخت افزار به عنوان بازیابی سخت (Hard Recovery) نامیده می شود. مانند آسیب دیدن حافظه میانی، آسیب دیدن track، خراش هارد، آسیب دیدن هد، آسیب دیدن تشکیلات الکتریکی، سوختگی چیپ و ….

نکته: یک مدل از بازیابی ریکاوری هارد نیز هست که نرم افزاری سخت افزاری می گویند و ترکیبی از هر دو مدل بازیابی اطلاعات می باشد.

مطلب مشابه: ۳ تا از بهترین راه های بازیابی اطلاعات هارد کامپیوتر یا لپ تاپ (آموزش تصویری)


بهترین راههای ریکاوری فلش مموری

۱- نرم افزار R-Studio

R-studio1

یک نرم افزار قدرتمند برای ااطلاعات از دست رفته میباشد. از مهمترین  قابلیتهای این برنامه پشتیبانی از اطلاعات از پارتیشن های NTFS5, NTFS, FAT 12/16/32 را دارا میباشد. حتی اگر پارتیشین های شما فرمت, آسیب دیده یا حذف شده باشد این نرم افزار قادر بازیابی فایل های از دست رفته آن میباشد.

روش بازیابی با این نرم افزار:

۱- بعد از اینکه برنامه را دانلود  نصب کردید آنرا باز کنید سپس درایو یا پارتیشنی را که میخواهید اطلاعات آن را بازیابی کنید کلیک کنید تا صفحه ای مانند تصویر زیر باز شود.

R-studio2

۲- در این مرحله فولدری را که قصد داریم اطلاعات آن بازیابی شود را انتخاب می کنیم. اگز شما فولد مورد را روی حالت پیش فرض ریکاوری کنید کل اطلاعات پوشه بازیابی خواهد شد ام این نرم افزار این امکان را به شما می دهد که فایل مورد نظر را بر اساس فیلترهایی مانند فرمت، نام، تاریخ، سایز، تاریخ ایجاد فایل و تاریخ آخرین تغییرات بازیابی نماید، برای ایجاد این تنظیمات پس از انتخاب پوشه، روی گزینه Find/Mark روی نوار بالای برنامه ، تنظیمات مربوطه را انجام می دهیم.

۳- در نهایت بعد از اینکه ریکاوری کامل شد گزینه Recover یا Recover Marked انتخاب و مسیری را که میخواهید اطلاعات آنجا ذخیره شوند را مشخص کنید.

R-studio3

در صورتی که فایل ایمیجی داشته باشیم و بخواهیم فایلهای آن را به کامپیوتر برگردانیم نیز از گزینه Open Image برای بازکردن فایلهای ایمیج استفاده می کنیم.

۲-  نرم افزار Undelete my files

۱- برنامه را دانلود و بعد از نصب آن را اجرا کنید.

undelete my files 1۲- بعد اجرا کردن برنامه مشاهده میکنید که دارای آیکون های متفاوتی است. که برای ریکاوری از یک درایو مشخص روی گزینه File Rescue کلیک کنید.

undelete my files 2

۳- درایوی را که میخواهید ریکاوری شود را در ضفحه باز شده انتخاب کنیدو سپس گرینه Scan را انتخاب کنید.

undelete my files 3

۴- بسته به حجم درایوی که در حال ریکاوری است زمان اسکن کمی طول می کشد.

undelete my files 4

۵- پس از اینکه مرحله اسکن پایان یافت، فایلهای موجود در درایو که قابلیت ریکاوری هستند را نمایش می دهد.

undelete my files 5

۶- فایل هایی که می خواهید ریکاور شود را انتخاب و سپس کلید Recover را کلیک کنید.

undelete my files 6

۷- در این مرحله محل ذخیره شدن فبایلهای ریکاوری شده را تعیین کنید. توجه داشته باشید که محل تعیین شده نباید در همان درایوی باشد که آن را ریکاور کرده ایم.

undelete my files 7

۸- گزینه yes را کلیک نمایید.

undelete my files 8

۹- در آخر کار گزارشی از فایلهای ریکاوری شده را برای شما به نمایش می گذارد.

undelete my files 9

نکته:  این روش اسکن برای بازیابی کل یک درایو مناسب می باشد اما اگر اندازه، فرمت یا محل دقیق فایل پاک شده را می دانید بهتر است از گزینه Deleted file search استفاده کنید تا نتیجه بهتری از آن بگیرید.

undelete my files 10

۳- نرم افزار Recovery My Files

این نرم افزار در رده بهترین های در زیمنه ریکاوری فایل های پاک شده می باشد که علاوه بر قابلیت بازیابی  اطلاعات پاک شده از رم – فلش مموری و هارد و فایل هایی که بطور کامل از ویندوز پاک شده اند (از سطل آشغال ویندوز پاک شده) دارای سرعت بسیار بالا در پیدا کردن و ریکاوری فایل های پاک شده می باشد که این خصوصیت باعث تمایز این نرم افزار از سایر برنامه های مشابه می باشد.

با این نرم افزار شما می توانید مشخص کنید که چه نوع فرمتی بازیابی شود این نرم افزار از ۵۰ فرمت مختلف پشتیبانی می کند مثلا می توانید فقط آهنگ (wav,midi,mp3) یا تصاویر (png,jpg,tift,jpeg,gif) و یا فیلم و کلیپ (avi , mp4 , 3gp , wma , flv , mpg) را انتخاب کرده تا سرعت بازیابی بیش از بیش افزایش یابد . این نرم افزار ریکاوری قوی دارای امکانات پیشرفته ای برای بازیابی اطلاعات از دست رفته انواع حافظه ها مانند فلش مموری(flash memory) یا میکرو اس دی (micro sd) یا کارت های SD دوربین های دیجیتال می باشد شما می توانید این نرم افزار کاربردی و قدرتمند ریکاوری را از سایت اسـ ویبا بصورت رایگان دانلود کنید.

آموزش ریکاوری با نرم افزار Recovery My Files

۴- نرم افزار Recuva

یکی از بهترین نرم‌افزارهایی است که به منظور بازیابی داده‌ها در اختیار شما قرار دارد. این ابزار به خوبی می‌تواند فایل‌ها را از روی دیسک‌های سی‌دی و دی‌وی‌دی، هاردیسک‌ها، کارت‌های حافظه و دیسک‌های خارجی بازیابی کند.

از ویژگی‌های شاخص این نرم‌افزار می‌توان به بازیابی دقیق فایل‌ها، گزینه اسکن عمیق حافظه‌های جانبی، بازنویسی امن در حد استانداردهای نظامی برای عدم دستیابی مجدد به داده‌ها، بازیابی فایل‌های آسیب‌ دیده، رابط کاربری ساده، پیش‌نمایشی از بازیابی نهایی و رایگان بودن اشاره کرد. این نرم‌افزار روی همه پلتفرم‌های ویندوز قابل استفاده است.

بهترین نرم افزارهای ریکاوری در اینجا معرفی شده اند

آموزش نرم افزار Recuva

با روش های فوق دیگر نگران فایل های حذف شده خود نباشید. لطفا نظرات خود را در مورد این مطلب در بخش نظرات مطرح کنید.

 

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

‫25 دیدگاه ها

 1. سلام با عرض خسته نباشید میخواستم یه سوال مهم بپرسم لطفا اگه میشه زود جواب منو بدید. من هدفم از بازگردانی اطلاعات فیلم‌های بلند و پرحجم هست ولی نمیشه چکار کنم بتونم فیلم‌های مورد نظرم رو برگردونم؟ خیلی مهمه برام

 2. سلام و عرض خسته نباشید
  ببخشید من از برنامه ی Undelete my files استفاده کردم. برنامه خوبی بود ولی نتونست یکی از فایل هارو برگردونه. راه دیگه ای پیشنهاد میکنید؟

  1. سلام من از طریق کابل اتصال به گوشی فیلمی داشتم رو فلش پاک شده چطور میتونم برگردونم از طریق چه برنامه ای میشه فیلم های تو مموری برگردونم حافظه اندروید مموری پاک کردم فیلم هام کلا رفته نیس نمی‌دونم مموری خرابه یا از طریق پوشه اندروید پاک شده

  2. سلام من چند ماه پیش تعدادی عکس روی فلش (usb) ریختم
   عکس ها با گوشی و دوربین عکاسی گرفته شده بود

   تا امروز که به عکس ها احتیاج داشتم مراجعه کردم
   به مشکل خیلی خیلی بدی برخورد کردم افت کیفت عکس ها و اینکه بعضی عکس ها
   مثل عکس هایی قدیمی چاپی روی کاغذی که چاپ تحویل میداد
   سوخته و خط خط بود برخورد کردم

   محل نگهداری فلش داخل کمد دیواری بوده
   ممنون میشم راهنمایی کنید

   دلیل این مشکل چیست

   و اینکه راهی وجود داره کیفت عکس ها درست بشه

   با تشکر

 3. سلام ببخشید من با برنامه Undelete my files فایل هایه حذف شده که فیلم بود رو ریکاوری کردم پیداشون کرد و فیلم ها برگشت ولی پخش نمیشن باید چیکار کنم؟

 4. سلام من چند تا فیلم رو از گوشیم حذف کردم بعدش از گوشی دوباره استفاده کردم .ایا میشه فایل هارو برگردوند؟به جز این برنامه ها از طریق هک میشه این کارو کرد؟حتی اگه فایلی رو خیلی قبل حذف کرده باشیم.

 5. سلام ببخشید من فلشم رو فرمت کردم بعد ریکاوری کردم فقط فیلهای خام چند دقیقه ای اورد در صورتی ک فیلم ها میکس شده و ۱ ساعته بودن اگ دوباره ریکاوری کنم ممکنه برگردن؟

 6. سلام ببخشید فلش من نمیدونم چش شد که یک دفعه کار نکرد هر چقدر به گوشی و تلویزیون وصل کردم اما باز روشن نمیشه حالا چیکار کنیم؟ وسایل های مهمی توش داشتم ?

 7. سلام ببخشید من فلشمو با اوتی جی به گوشیم وصل کردم چندتا عکس از داخل فلش هم اشتراک گذاری کردم بعد چند دقیقه وقتی فلش رو در اوردم و دوباره زدم به گوشیم دیدم همه ی اطلاعاتم پاک شده و چندتا پوشه خالب برام اومده وقتی به تلویزیون وصل کردم نوشت بدون محتوا حالا میخواستم بپرسم امکان ریکاوریش هست یا نه لطفا اگه میشه جواب بدید چون عکس و فیلم های خیلی مهمی داخلش دارم

 8. سلام .چندفیلم سینمایی تو فلشم داشتم ک گیر داشت و کلی عکس و فیلم خانوادگی.میخواستم فیلم هارو پاک کنم فرمت کردم دیدم همه عکس و فیلم ها ی خانوادگی هم پاک شده .آیا راهی هست بشه اون عکس و فیلمارو برگردوند؟؟ خواهشا راهنماییم کنین

 9. سلام من عکسام از فلشم پاک شده نمی‌دونم چطور برگردونم میشه یه برنامه معرفی کنید که بتونم با گوشی از طریق رابط عکس ها رو برگردونم

 10. سلام من از طریق کابل اتصال به گوشی فیلمی داشتم رو فلش پاک شده چطور میتونم برگردونم از طریق چه برنامه ای میشه فیلم های تو مموری برگردونم حافظه اندروید مموری پاک کردم فیلم هام کلا رفته نیس نمی‌دونم مموری خرابه یا از طریق پوشه اندروید پاک شده

 11. سلام من از طریق کابل اتصال به گوشی فیلمی داشتم رو همه ی عکس و فلیمای فلشم پاک شده چطور میتونم برگردونم از طریق چه برنامه ای میشه فیلم های تو فلشم و عکسای تو فلشم فیلم هام و عکسامکلا رفته نیس نمی‌دونم چیکار کنم تردخدا یه کاری بهم بگید کنم

 12. سلام من فلشی داشتم مال دوستم بوده عکس فیلم خانواده گی روش بوده با کامپیوتر پاکش کردم بعدش چندتا آهنگ انداختم روش میتونم اون عکس فیلم ها ریکاوری کنم برگرده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا