آموزش های متنوع دیگر

راهنمای خرید خنک کننده پردازنده (نکات خرید و 4 بهترین مارک)

یکی از مقرون به صرفه ‌ترین و ساده ‌ترین تغییراتی که می‌ توانید برای بهبود عملکرد کامپیوتر تان انجام دهید، ارتقاء خنک‌ کننده یا کولر پردازنده آن است. با این که خودتان می ‌توانید به راحتی در مورد این ابزار ها تحقیق کنید، اما ما وظیفه خودمان دانستیم تا با این مقاله شما را در مورد نکاتی که باید قبل از خرید یک خنک ‌کننده پردازنده بدانید، آگاه کنیم.

نکات مهم در مورد خنک ‌کننده CPU

چند نکته در مورد خنک ‌کننده‌ های پردازنده هست که توصیه می ‌کنیم حتما قبل از خرید به آن ها دقت کنید:

1-سبک‌ خنک ‌کننده ‌های CPU: خنک ‌کننده های برجی همیشه بهتر از فن ‌های Downdraft (فن ‌هایی که جریان بادشان از بالاست) در همان رنج قیمتی عمل می ‌کنند. ما فقط کولر های رو به پایین را توصیه می ‌کنیم زیرا نه خنک‌ کننده‌ های برجی و نه مایع، هیچ کدام مناسب نیستند.

2- اندازه خنک ‌کننده‌ های هوا: در بین کولر های برجی، برج‌ های 140 میلی ‌متری معمولا از مدل ‌های 120 میلی‌ متری بهتر عمل می ‌کنند. البته در سال گذشته شاهد پیشرفت چشم گیری در کولر های 120 میلی‌ متری بوده ‌ایم و به دلیل مشکلات مربوط به اتصال کیس خنک‌ کننده ‌های 140 میلی ‌متری، دیگر آن ها را به همه کاربران توصیه نمی‌ کنیم.

 • استاندارد صنعتی برای فضای خالی کولر دقیقا حدود 160 میلی ‌متر است که باعث می ‌شود انتخاب تان را به فن‌ های 120 میلی ‌متری محدود کنید زیرا بسیاری از فن ‌های 140 میلی ‌متری رم یا اسلات‌ های توسعه را مسدود می ‌کنند.

3- فرق کولر بادی یا آّبی: کولر های مایع یا آبی قابلیت ‌هایی دارند که باعث می‌ شود نسبت به هوایی (بادی) برتری داشته باشند. به طور مثال یکی این که می ‌توان از مدل ‌های 240 میلی ‌متری این خنک‌ کننده ‌ها برای خنک کردن پرازنده‌ در کیسی که یک کولر برجی خوب جا نمی ‌شود، استفاده کرد (منظورمان در کیس ‌های mini-ITX یا Slim mATX و ATX است).

 • ضمن این که کولر های هوایی شامل مدل ‌های پرقدرتی که رادیاتور های بزرگ 360 میلی ‌متری داشته باشند، نمی ‌شوند. اما کولر های مایع هوای گرم را کاملا از کیس بیرون می ‌کشند که با کولر های هوایی امکان ‌پذیر نیست.

حتما این موارد رو بلد باشید: چگونه ویژگی های کامپیوتر خود را بشناسیم؟

نکات مهم هنگام انتخاب فن‌ کیس

شاید عجیب باشد اما انتخاب فن کیس می ‌تواند پیچیده ‌تر از انتخاب خنک‌ کننده ‌های پردازنده باشد. دلیل آن تا حدی می ‌تواند به دلیل اطلاعات نادرست زیادی باشد که وجود دارد. اما نگران نباشید، اگر هنگام خرید فن‌ این نکات را مدنظر قرار بدهید، بهتر تصمیم خواهید گرفت:

1-بلبرینگ ‌ها: کیفیت بلبرینگ ‌های فن ارتباط زیادی با تجربه ‌ای که کاربر هنگام کار با آن خواهد داشت، دارد. یاتاقان ‌های بوشی یا تفنگی استاندارد همیشه نسبت به یاتاقان ‌های دینامیک سیال (یا هیدرولیک) زبرتر هستند.

2- اندازه: مثل کولر ها، فن ‌ها هم هر چه بزرگ تر باشند بهتر است. فن‌ های 140 میلی‌ متری با همان میزان صدا تقریبا نسبت به فن‌ های 120 میلی ‌متری بیشتر خنک می‌ کنند، اما استثنائاتی هم وجود دارد. البته آن ها در کیس ‌های کم تری جا می ‌گیرند، بنابراین فن ‌های 120 میلی ‌متری گزینه بهتری هستند .

3- سبک: کاربرد فن ‌ها چیزی فراتر از ویژگی‌ هایی مثل فشار استاتیک است که از زبان بازاریاب ‌ها می ‌شنویم. افرادی که برای انتخاب فن فقط به این مشخصات توجه می ‌کنند، خودشان را گول می ‌زنند، درست مثل کسانی که معتقدند تنها کاری که یک فن باید انجام دهد، حرکت دادن هوا است.

 • در حقیقت فن ‌ها می ‌توانند هوا را به روش‌ های کاملا متفاوتی جابه‌جا کنند: برخی از آن ها در جهت ‌های مختلف باد را حرکت می‌ دهند و می ‌توانند هوا را در فواصل طولانی بدون مانع حرکت دهند، برخی دیگر متخصص مسافت‌ های کوتاه هستند و این قدرت را دارند که از میان باله‌ ها یا توری ‌های محکم هوا را عبور دهند.

برای خرید کامپیوتر به چه نکاتی توجه کنیم؟ 7 موضوع برای در نظر گرفتن

بهترین برند های خنک ‌کننده CPU کدامند و چه چیزی آن ها را منحصر به فرد می‌ کند؟

1-برند کولر مستر Cooler Master

 • نوع: هوایی یا مایع
 • تنوع محصولات: کولر های هوایی مقرون به صرفه، خنک‌ کننده ‌های هوایی درجه یک و پیشرفته، خنک ‌کننده ‌های مایعAIO ، خنک‌ کننده‌ های پردازنده RGB
 • تاسیس برند: سال 1992

برند کولر مستر Cooler Master

Cooler Masterهمان طور که از نامش پیداست، یکی از شناخته ‌شده‌ ترین نام‌ ها در بازار خنک ‌کننده ‌های CPU است. Cooler Master Hyper 212 Evo نمونه بارز این برند بود که تقریبا یک دهه کامل بر بازار کولر های هوایی CPU تسلط و قیمتی زیر 40 دلار داشت.

212 Evo و برخی از مدل‌ های آن هنوز در بازار فروخته می‌ شوند، اما از وقتی رقابت سایر برند ها داغ شده است، دیگر بهترین نیستند. با این حال Hyper 212 Evo کم دستاوردی برای کول مستر نیست و می ‌توان آن را یکی از پرکاربرد ترین خنک ‌کننده‌ های موجود دانست.

Hyper 212 Evo در ابتدا در سال 2011 عرضه شد و تقریبا در کل آن دهه در صدر لیست بهترین خنک ‌کننده ‌های CPU باقی ماند. نسخه‌ های جدید Hyper 212 هنوز هم فروش نسبتا خوبی دارند.

با وجود Hyper 212 Evoکه نشان ‌دهنده قدرت Cooler Master در بازار کولر های هوایی ارزان قیمت است، اما این برند هم چنان دوست دارد در بازار خنک ‌کننده ‌های گسترده ‌تر رقابت کند.

این روز ها شاید محصولات مستر کولر بهترین بازار نباشند اما به خاطر قیمت رقابتی و مناسبی که دارند، توانسته ‌اند شهرت شان در بازار را حفظ کنند.

برای خرید این محصول اینجا کلیک گنید

2-برند ناکچوا Noctua

 • نوع: فقط هوایی
 • تنوع محصولات: کولر های هوایی میان ‌رده، کولر های CPU بی ‌صدا
 • تاسیس برند: سال 2005

برند ناکچوا Noctua

Noctua یکی دیگر از شرکت ‌های برجسته خنک ‌کننده ‌های CPU است، اما بیشتر روی محصولات میان‌رده ‌ای که قیمت شان نه خیلی گران است و نه خیلی ارزان تمرکز دارد.

Noctua به خاطر فن‌ های خنک‌ کننده قهوه ‌ای رنگ منحصر به فردش شناخته شده است، اگر چه این روز ها در رنگ ‌های دیگری هم عرضه می‌ شود.

در بازار، Noctua به خاطر خنک ‌کننده‌ های هوایی بی ‌صدا و باکیفیتش شناخته می‌ شود. این برند به طور کلی تعدادی محصول که صدای به شدت کم و دمای پایینی دارند را در یک محدوده قیمتی خاص ارائه می ‌دهد. البته لزوما هم قیمت بالای یک مدل نشان ‌دهنده داشتن بهترین عملکرد نیست.

برای خرید این محصول اینجا کلیک گنید

بلد باشید: شناخت قطعات و مشخصات مادربورد و قطعات آن 

3-برند اوگا EVGA

 • نوع: فقط مایع
 • تنوع محصولات: کولر های مایع AIO
 • تاسیس برند: سال 1999

برند اوگا EVGA

EVGAیکی دیگر از تولید کنندگان بزرگ خنک ‌کننده ‌های CPU است، اگر چه مسلما آن ها به دلیل سایر محصولات شان در زمینه سخت‌ افزاری، به ‌ویژه کارت‌ های گرافیک شناخته‌ شده‌‌ تر هستند.

EVGA‌ یکی از برند های پیشرو کارت گرافیک است، اما بهترین برند خنک‌ کننده CPU هم هستند. EVGA در خنک ‌کننده ‌های مایع AIO تخصص دارد. AIOهای EVGA با توجه به قیمت شان بسیار خوب عمل می ‌کنند. به طور مثال مدل ‌های CLC 280 و CLC 360 سری EVGA CLC با بهترین ‌AIOهای موجود در بازار رقابت می‌ کنند.

قطعا شما هم با کمی تحقیق می ‌توانید گزینه‌ های بهتری پیدا کنید، اما EVGA به طور کلی کولر های مایع نسبتا توانمندی را با قیمت مناسب تولید می ‌کند.

4-برند دیپ کول Deep Cool

 • نوع: هم مایع و هم هوایی
 • تنوع محصولات: انواع خنک‌ کننده‌ های هوایی اقتصادی و درجه یک، خنک‌ کننده‌ های مایعAIO ، خنک ‌کننده‌ های پردازنده RGB
 • تاسیس برند: سال 1996

برند دیپ کول Deep Cool

Deepcool یکی از قدیمی‌ ترین تولید کنندگان خنک ‌کننده ‌های CPU است و محصولات مقرون به صرفه و باکیفیت خوبی عرضه می ‌کند.

با این حال، معمولا بیشترِ تمرکزِ این برند روی خنک ‌کننده‌ های هوایی است که در رنج قیمتی ارزان تا متوسط ​​قرار دارند. اگر کولر های دیپ پول را با با مدل های سایر برند ها در همین بازه قیمتی مقایسه کنید، مطمئنا محصولات این برند را انتخاب خواهید کرد.

Deepcool علاوه بر خنک ‌کننده هوایی، کولر های مایع AIO بسیار خوبی هم تولید می‌ کند. البته باید گفت که رقبای دیپ کول در این زمینه کولر های آبی قوی ‌تری دارند.

برای خرید این محصول اینجا کلیک کنید

راهنمای خرید هدست بی سیم گیمینگ: 5 بهترین هدست بازی ارزان

کلام پایانی

بر خلاف دسته ‌بندی‌ هایی که برای سایر قطعات کامپیوتر وجود دارد، خنک ‌کننده ‌های CPU را می ‌توان در اکثر سیستم ‌ها استفاده کرد و با صرف یک بودجه معقول از بهترین کیفیت برخوردار شد.

پر فروش ترین خنک کننده های این ماه

میلاد حیدری

کتاب بخون، بخند و خوب باش تا همه مون در آرامش باشیم... سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا