آموزش ترفندهای کامپیوتری

9 مشکل رایج ویندوز 10 و راه حل

ویندوز هم مانند سایر سیستم عامل ها گاهی دچار مشکل می شود. اگرچه با معرفی ویندوز 10 و ویژگی های جدید آن؛ مشکلات جدیدی اضافه شده اند.

من مستقیما از ویندوز 7 به ویندوز 10 ارتقا پیدا کردم، بنابراین از اینکه مجبور شدم با یکسری مشکلات جدید که در ویندوز 7 وجود نداشتند، کنار بیایم، متعجب شدم.

اگرچه برخی از این مشکلات را می توان با ابزارهای خودکار حل مسئله برطرف کرد، اما بسیاری از آنها تنها با مراحل دستی رفع می شوند. برای کمک به شما در کنار آمدن با این مشکلات، در ادامه برخی از مشکلات رایج ویندوز 10 و نحوه حل آنها را لیست خواهم کرد.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

1- توقف استفاده بیش از حد از اینترنت در پس زمینه

نکته ای که بلافاصله پس از ارتقا به ویندوز 10 متوجه آن شدم افزایش استفاده از اینترنت بود.

ویندوز 10 به طور مداوم در حال پیشرفت است و نسبت به نسخه های قبلی به روز می شود. بسیاری از ویژگی ها و برنامه های جدید موجود در پس زمینه از اینترنت برای ارائه به روزرسانی های فوری استفاده می کنند.

اگر شبکه ای با ترافیک محدود دارید یا نمی خواهید ویندوز از ترافیک شما در پس زمینه استفاده کند، بهتر است تنظیمات لازم (metered connection) را اعمال کنید.

در این صورت ویندوز فقط به روزرسانی های اولویت دار را بارگیری می کند و برنامه ها فقط زمانیکه در پیش زمینه هستند از اینترنت استفاده می کنند.

در زیر نحوه اعمال این تنظیمات را شرح خواهیم داد:

از منوی Start به تنظیمات بروید و روی Network & Internet کلیک کنید.

C:\Users\MSA\Desktop\network-and-internet-769x270.jpg

در پنل سمت چپ کلیک روی Wi-Fi کلیک کرده و شبکه خود را انتخاب کنید.

C:\Users\MSA\Desktop\wi-fi-connection.jpg

اکنون گزینه Set as metered connection را فعال کنید.

C:\Users\MSA\Desktop\set-network-as-metered-windows-10.jpg

اکنون ویندوز استفاده از اینترنت را در پس زمینه به حداقل می رساند. اگر می خواهید به شبکه دیگری متصل شوید، برای تنظیم مجدد باید مراحل مشابه را مجددا طی کنید.

2- به حداقل رساندن اعلان ها

در صورتی که از تنظیمات پیش فرض اعلان استفاده می کنید، ویندوز 10 هر زمان که کامپیوتر را روشن کنید 2-3 اعلان جدید برای شما خواهد داشت (حداقل برای من اینگونه است). بیشتر این اعلان ها مفید نیستند و اگر از برنامه / سرویسی که درباره آن اطلاع رسانی می کنند استفاده نکنید، آزار دهنده تر هم می شوند.

اگر از تعداد زیاد اعلان ها در ویندوز 10 ناراضی هستید، باید ارسال اعلان از برنامه ها را متوقف کنید.

برای انجام این کار، پنل اعلانات را باز کرده و روی Manage notifications در بالا کلیک کنید.

C:\Users\MSA\Desktop\notification-panel.jpg

اگر مثل من هستید و نمی خواهید هیچ اعلانی دریافت کنید، کافیست دکمه Get notifications from apps and other senders را غیرفعال کنید.

C:\Users\MSA\Desktop\disable-notifications.jpg

اگر می خواهید اعلان ها را از برنامه های خاصی مسدود کنید، پایین بروید و دکمه کنار برنامه / ویژگی که نمی خواهید اعلان های آن را ببینید، غیر فعال کنید. این لیست شامل برنامه های بومی و شخص ثالث است.

C:\Users\MSA\Desktop\disable-ntofications-for-apps.jpg

3- دسترسی به سیف مود

سیف مود بسیاری از مشکلات مانند مشکلات درایور، خراب شدن فایل و آلودگی به ویروس و غیره را برطرف می کند. اما گاهی دسترسی به سیف مود در ویندوز 10 با روش های معمول ممکن نیست.

به خصوص، اگر از ویندوز 7 به ویندوز 10 ارتقا پیدا کرده باشید، احتمالا از اینکه با استفاده از کلید F8 نمی توانید وارد سیف مود شوید متعجب خواهید شد. البته جای نگرانی نیست. روش های مختلفی برای دسترسی به سیف مود در ویندوز 10 وجود دارد، در ادامه ساده ترین روش را نشان خواهیم داد.

20 روش عالی افزایش سرعت ویندوز

در ویندوز 10 از منوی استارت به پاور آپشن بروید. سپس کلید Shift را نگه داشته و روی Restart کلیک کنید.

با این کار کامپیوتر ری استارت و محیط بازیابی ویندوز (Windows Recovery Environment) باز خواهد شد. اکنون به Troubleshoot> Advanced options> Startup Settings> Restart بروید.

C:\Users\MSA\Desktop\windows-recovery-environment-safe-mode.jpg

رایانه شما مجددا راه اندازی می شود و شما می توانید با استفاده از کلیدهای اعداد به سیف مود در حالت های مختلف دسترسی پیدا کنید.

4- غیر فعال کردن Delivery Optimization

ویندوز 10 از سیستم Windows Update Delivery Optimization (WUDO) برای ارائه به روزرسانی به رایانه های شخصی استفاده می کند. یک سیستم دلیوری همتا به همتا (peer-to-peer) که در آن ویندوز ممکن است به روزرسانی هایی که قبلا در رایانه شما بارگیری شده اند، را در رایانه دیگری در اینترنت یا همان شبکه بارگیری کند. مایکروسافت برای ذخیره پهنای باند، این ویژگی را اضافه کرده است.

اگرچه این بدان معنی است که اینترنت شما ممکن است در پس زمینه استفاده شود و روی برنامه ها و بازی های در حال استفاده شما تأثیر بگذارد. اگر متوجه مشکلات اینترنت مانند سرعت پایین بارگیری یا پینگ زیاد شده اید، باید این ویژگی را غیرفعال کنید.

به تنظیمات ویندوز 10 بروید و روی Update & Security کلیک کنید.

C:\Users\MSA\Desktop\update-and-security.jpg

در پنل سمت چپ رویDelivery Optimization کلیک کرده و Allow downloads from other PCs را غیر فعال کنید.

C:\Users\MSA\Desktop\disable-delivery-optimization-776x385.jpg

با این کار Delivery Optimization کاملا غیرفعال می شود. با این حال، اگر می خواهید از این ویژگی برای به روزرسانی رایانه های متصل به شبکه اینترنت خود استفاده کنید، باید PCs on my local network را انتخاب کنید.

آموزش فیلم برداری از صفحه نمایش در ویندوز ۱۰ (با ۴ روش)

5- پنهان کردن نوار جستجو

در نسخه قبلی ویندوز، نوار جستجو (نوار سرچ بار) در منوی استارت یا صفحه استارت قرار داشت. اما در ویندوز 10 نوار جستجو (یک نوار بزرگ) در نوار وظیفه است. این مسئله می تواند برای بسیاری از افراد مشکل ساز باشد، خصوصا اگر بخواهید آیکون برنامه ها روی نوار وظیفه پین ​​شده باشند.

خوشبختانه، می توانید نوار جستجو را مخفی یا به آیکون تبدیل کنید تا نوار وظیفه مرتب تر شود. روی نوار وظیفه کلیک راست کرده و نشانگر موس را روی گزینه جستجو (Search) قرار دهید. سپس می توانید گزینه Hidden یا Show search icon را انتخاب کنید تا از شر نوار جستجو خلاص شوید.

C:\Users\MSA\Desktop\hide-search-bar.jpg

6- غیر فعال کردن برنامه های پس زمینه

ویندوز 10 دارای برنامه های بومی زیادی است که در پس زمینه اجرا می شوند و حتی اگر از آنها استفاده نکنید، منابع را متوقف می کنند. غیرفعال کردن آنها یک روش عالی برای افزایش عملکرد سیستم است.

نحوه انجام این کار به شرح زیر است:

از منوی استارت به Settings دسترسی پیدا کرده و روی Privacy کلیک کنید.

C:\Users\MSA\Desktop\privacy.jpg

در پنل سمت چپ به Background app بروید تا لیستی از همه برنامه هایی که در پس زمینه اجرا می شوند باز شود.

مواردی را که نمی خواهید در پس زمینه اجرا شوند غیر فعال کنید. مراقب باشید برنامه هایی که برای ارائه خدمات باید در پس زمینه اجرا شوند را غیرفعال نکنید، مانند برنامه Alarm که از آن برای هشدار استفاده می شود.

C:\Users\MSA\Desktop\disable-background-apps-windows-10.jpg

7- اضافه کردن گزینه Hibernate به فهرست خاموش کردن

ویندوز 10 Hibernate را به طور کامل از فهرست خاموش کردن منوی Startحذف کرده است. برای اینکه بتوانید رایانه خود را در ویندوز 10 در حالت Hibernate قرار دهید، باید این ویژگی را دوباره فعال کنید.

نحوه فعال کردن:

باید به گزینه های Power (خاموش کردن) دسترسی پیدا کنید و ساده ترین راه برای انجام این کار استفاده از دستور Run است. کلیدهای Windows + R را فشار دهید تا پنجره Run باز شود . powercfg.cpl را تایپ کنید تا گزینه های Power باز شود.

C:\Users\MSA\Desktop\open-power-options-run-command-769x270.jpg

در پنل سمت چپ، روی گزینه Choose what the power buttons do کلیک کنید.

C:\Users\MSA\Desktop\choose-what-the-power-buttons-do.jpg

در صفحه بعد، روی Change settings that are currently unavailable کلیک کنید.

C:\Users\MSA\Desktop\show-unavailable-settings.jpg

پس از آن، کادر تأیید کنار گزینه Hibernate را علامت بزنید و تغییرات را ذخیره کنید.

C:\Users\MSA\Desktop\add-hibernate-to-start-menu-windows-10.jpg

اکنون باید بتوانید گزینه Hibernate را در بین گزینه های Power منوی استارت مشاهده کنید.

نحوه تنظیم تاریخ /زمان در ویندوز 10 و نکات کاربردی

8- نصب یا به روزرسانی برنامه های Microsoft Store

این در واقع یک مشکل تکراری در ویندوز 10 است که در آن برنامه های Microsoft Store یا به روزرسانی را متوقف می کنند یا اصلا نصب نمی شوند. خوشبختانه، در اکثر موارد این مشکل با استفاده از عیب یابی خودکار تعبیه شده در ویندوز 10 قابل حل است. اجازه دهید نحوه دسترسی و استفاده از آن را بررسی کنیم.

در تنظیمات ، روی Update & Security کلیک کنید.

Update & Security

اکنون در پنل سمت چپ به قسمتTroubleshoot بروید و روی گزینه Additional troubleshooter کلیک کنید.

access Additional troubleshooters

به پایین پیمایش کرده و روی Run the troubleshooter در Windows Store Apps کلیک کنید.

Run Troubleshooter in Windows 10

با این کار عیب یاب اجرا می شود و به طور خودکار مشکلات شناسایی شده را برطرف می کند.

اگر این هم کمکی نکرد، می توانید برنامه Microsoft Store را ریست کنید.

9- ثبت فایل DLL

این در واقع یک خطای رایج در تمام نسخه های ویندوز است و شما در ویندوز 10 نیز با آن روبرو خواهید شد. فایل های DLL کتابخانه های اشتراکی هستند که در صورت وجود در رایانه، توسط یک برنامه خاص استفاده می شوند. بنابراین اگر رایانه شما فاقد فایل DLL باشد آن برنامه کار نخواهد کرد.

اگرچه روش های زیادی برای رفع این مشکل وجود دارد، اما یک روش مطمئن که همیشه برای من مفید بوده است، بارگیری دستی فایل DLL و قرار دادن آن در پوشه برنامه است. انجام این کار بسیار آسان و به شرح زیر است.

نکات کاربردی ویندوز ۱۰ (۱۸ ترفند مفید)

به وب سایت  DLL‑files.com مراجعه کرده و نام فایلDLL مورد نظر را در آن جستجو کنید (شرح خطا را بررسی کنید). پس از پیدا شدن، فایل را بارگیری کرده و در دایرکتوری برنامه ای که خطا می دهد قرار دهید.

دو راه حل اضافی

من می خواهم در اینجا دو راه حل دیگر را با شما به اشتراک بگذارم که در واقع مشکل نیستند، اما اغلب کاربران درباره آنها سوال می پرسند.

فعال کردن ویندوز 10 با کلید محصول ویندوز 7 ، 8 ، 8.1

با انتشار ویندوز 10، مایکروسافت به کاربران ویندوز 7 و 8 اجازه داد تا به صورت رایگان به ویندوز 10 ارتقا پیدا کنند. این پیشنهاد قرار بود فقط دو سال به طول انجامد. بسیاری از کاربران فکر می کنند که مهلت این پیشنهاد به پایان رسیده است زیرا مایکروسافت اخیرا هیچ اظهار نظری در این مورد نکرده است.

با این وجود، همچنان می توانید Windows 7 یا 8 خود را با نصب ویندوز 10 روی آن و فعال کردن آن با استفاده از کلید محصول نسخه قبلی، به ویندوز 10 ارتقا دهید. هفته گذشته من با استفاده از کلید محصول نوشته شده روی پردازنده مرکزی، یک کامپیوتر قدیمی Windows 7 را به ویندوز 10 ارتقا دادم.

مطمئن نیستم که این گزینه تا چه زمانی در دسترس خواهد بود، اما در حال حاضر، وجود دارد.

حذف قفل صفحه در ویندوز 10

قفل صفحه برای امنیت رایانه شما حیاتی است. با این حال، اگر به هر دلیلی می خواهید آن را حذف کرده و مستقیما به رایانه خود دسترسی پیدا کنید، باید رجیستری ویندوز را ویرایش کنید. ناگفته نماند قبلا این کار از طریق تنظیمات ویندوز امکان پذیر بود.

خوشبختانه، شما می توانید از ابزار  Autologonبرای اعمال خودکار تغییرات رجیستری استفاده کنید. کافی است رمز ورود را به سیستم وارد کنید تا ابزار رجیستری را پیکربندی کند. به این ترتیب در هنگام روشن شدن رایانه به طور خودکار وارد سیستم خواهید شد.

آموزش حذف اکانت مایکروسافت از ویندوز 10

نتیجه گیری

آنچه در بالا گفته شد برخی از مشکلات رایج در ویندوز 10 است که من قبلا با آنها روبرو شده ام و افرادی را دیده ام که در انجمن ها درباره آنها سوال می کنند. بسیاری از مشکلات ذکر شده در اینجا به بهبود تجربه شما نیز کمک می کنند.

میلاد حیدری

سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا