آموزش ترفندهای کامپیوتری

آموزش نصب ویندوز 10 (برای مبتدی ها)

wind

ویندوز 10 در بیش از 1 میلیارد کامپیوتر و دستگاه استفاده می شود و بسیاری از کاربران می خواهند آن را نصب کنند. راه های نصب این است که از کارت حافظه USB با setup ویندوز 10، دیسک (مانند DVD یا CD) یا فایل ISO همراه با installation استفاده کنید. فرایند نصب بدون توجه به منبعی که استفاده می کنید یکسان است، فقط راه اندازی از منبع متفاوت شامل انتخاب های متفاوتی است. این راهنما نحوه نصب رایگان ویندوز 10 را به صورت رایگان با استفاده از انواع رسانه نصب به شما یاد می دهد: DVD ، کارت حافظه USB ، و فایل ISO.

ویدیوی آموزش ویندوز 10

 

برای توضیحات بیشتر به خواندن ادامه دهید:

توجه: این راهنما بر اساس Windows 10 Update May 2021، جدیدترین نسخه ویندوز 10 هنگام ایجاد این آموزش است.

اگر ویندوز روی فلش است نه سی دی: روش نصب ویندوز ۱۰ از روی فلش (آموزش تصویری+فیلم)

حداقل های مورد نیاز ویندوز 10

قبل از نصب ویندوز 10، مشخصات ویندوز 10 را در وب سایت مایکروسافت بخوانید و سیستم مورد نیاز آن را مرور کنید. ویندوز 10 حداقل موارد زیر را می طلبد:

  • پردازنده یا SoC 1 گیگاهرتز یا سریع تر، سازگار با ویندوز 10
  • RAM: حداقل 1 گیگابایت (گیگابایت) برای نسخه 32 بیتی یا 2 گیگابایت برای نسخه 64 بیتی
  • فضای رایگان هارد دیسک: 32 گیگابایت یا بیشتر، هم برای نسخه 32 بیتی و هم برای نسخه 64 بیتی. بهتر است از 60 گیگابایت یا بیشتر استفاده کنید.
  • کارت گرافیک: کارت گرافیک سازگار با Microsoft DirectX 9
  • صفحه نمایش با حداقل وضوح 800 در 600 پیکسل

آنچه باید قبل از نصب ویندوز 10 بدانید و آماده کرده باشید

قبل از شروع باید کلید محصول ویندوز 10 را داشته باشید، حتی اگر می توانید آن را بدون کلید نصب کنید. با این حال تا زمانی که ویندوز را فعال نکرده و کلید محصول را ارائه ندهید، نمی توانید به طور کامل از آن استفاده کنید. توصیه می کنیم از اینترنت و حساب مایکروسافت استفاده کنید.

اگر به فایل تصویری ISO برای ویندوز 10 نیاز دارید، در مورد نحوه ایجاد یک USB stick یا ISO مطالعه کنید. همچنین می توانید از ابزار شخص ثالث استفاده کنید که برای دانلود هر نسخه از ویندوز 10 به کار می روند.

C:\Users\Mr\Desktop\win10_install.png

اگر می خواهید ویندوز 10 را در یک ماشین مجازی اجرا کنید، بهترین برنامه های مجازی سازی که می توانند ویندوز 10 را اجرا کنند شامل VirtualBox ، VMware Workstation (Player and pro) و Hyper-V هستند. VMware Workstation Player ، Hyper-V و VirtualBox محصولات رایگان این لیست هستند. اگر می خواهید ویندوز 10 را روی ماشین مجازی نصب کنید، قبل از راه اندازی ماشین مجازی باید فایل راه اندازی ISO ویندوز 10 را نصب کنید.

در طول آزمایشات، متوجه شدیم که در برخی موارد، فرآیند نصب ویندوز 10 ممکن است گزینه ایجاد حساب آفلاین محلی (غیر مایکروسافت) را به شما ارائه ندهد. اگر نمی خواهید اطلاعات خود را با مایکروسافت به اشتراک بگذارید، قبل از اتمام نصب از اتصال رایانه به اینترنت خودداری کنید. این امر باعث می شود مراحل نصب ویندوز 10 را با استفاده از یک حساب محلی به پایان برسانید بدون اینکه مجبور به ایجاد حساب مایکروسافت برای اتمام مراحل شوید.

ارورها و مشکلات رایج هنگام نصب ویندوز +راه حل

در نهایت صرف نظر از اینکه آیا می خواهید چگونه ویندوز 10 را از DVD یا CD، از فایل ISO یا از USB نصب کنید، باید مراحل مورد نیاز را بدانید. مراحل همگی یکسان است، بنابراین در ادامه روش نصب ویندوز 10 را مشاهده می کنیم:

نحوه نصب ویندوز 10 از روی DVD ، حافظه USB یا فایل ISO

رایانه یا ماشین مجازی خود را با استفاده از دیسک، USB یا فایل ISO با installation ویندوز 10 بوت کنید. در عرض چند ثانیه، پیامی سریع روی صفحه می بینید که نشان می دهد برای ادامه باید هر کلیدی که می خواهید را فشار دهید. همانطور که پیغام می گوید عمل کنید. در حین لود نصب، لوگوی ویندوز 10 نشان داده می شود.

در ابتدای نصب از شما زبان، زمان و فرمت ارز و تنظیمات ورودی صفحه کلید که می خواهید استفاده کنید، می پرسد. هر چه می خواهید انتخاب کنید و روی Next کلیک کنید.

C:\Users\Mr\Desktop\win10_install-1.png

برای شروع نصب ویندوز 10 روی Install now کلیک کنید.

C:\Users\Mr\Desktop\win10_install-2.png

نصب چند ثانیه طول می کشد تا شروع شود و سپس از شما می خواهد کلید محصول را برای ویندوز 10 وارد کنید. کلید را تایپ کنید و روی Next کلیک کنید. اگر ویندوز 10 را مجددا نصب می کنید، روی “I don’t have a product key.” کلیک کنید تا کپی شما بعدا فعال شود. همچنین می توانید ویندوز 10 را بدون ارائه کلید و با کلیک روی “I don’t have a product key.” نصب کنید.

C:\Users\Mr\Desktop\win10_install-3.png

انتخاب کنید که کدام نسخه ویندوز 10 را می خواهید نصب کنید: Windows 10 Home ، Windows 10 Education، Windows 10 Pro.

به شما شرایط مجوز ویندوز 10 را نشان می دهید. اگر می خواهید آن ها را بخوانید. سپس، “I accept the license terms”را تیک بزنید و روی Next کلیک کنید.

C:\Users\Mr\Desktop\win10_install-5.png

نوع نصب موردنظرتان از شما پرسیده می شود. برای نصب ویندوز 10، روی “Custom: Install Windows only (advanced).” ضربه بزنید. در غیر این صورت، Upgrade را انتخاب کنید.

C:\Users\Mr\Desktop\win10_install-6.png

از شما خواسته می شود که محل نصب ویندوز را انتخاب کنید. درایو یا پارتیشن مورد نظر خود را برای نصب انتخاب کنید و Next را فشار دهید. اگر نیاز دارید که پارتیشن های خود را به روشی خاص پیکربندی کنید، قبل از کلیک بر روی Next، از ابزارهای موجود برای ایجاد پارتیشن های جدید، حذف پارتیشن های قدیمی، قالب بندی و … استفاده نکنید.

اگر پارتیشن بندی بلد نیستید این مطلب را بخوانید

C:\Users\Mr\Desktop\win10_install-7.png

چند دقیقه طول می کشد تا تمام فایل های مورد نیاز کپی شود و سپس ویندوز 10 شروع به نصب کند. همچنین اگر تشخیص داد که می تواند به اینترنت متصل شود، به روز رسانی ها را نصب می کند. در رایانه ای با درایو SSD، این مرحله به طرز شگفت آوری سریع است.

C:\Users\Mr\Desktop\win10_install-8.png

پس از اتمام نصب، ویندوز 10 حداقل یکبار راه اندازی مجدد می شود تا اولین اسکریپت های پیکربندی اجرا شود. منتظر بمانید تا روند به پایان برسد. اگر پیغام زیر را مشاهده کردید، می توانید با فشار دادن Restart now از انتظار چشم پوشی کنید.

C:\Users\Mr\Desktop\win10_install-9.png

در حالی که منتظر هستید، ویندوز 10 وضعیت “Getting ready” را به شما نشان می دهد.

C:\Users\Mr\Desktop\win10_install-10.png

در این مرحله از مراحل نصب، ممکن است شاهد چند بار راه اندازی مجدد باشید. نگران نباشید، آن ها طبیعی هستند.

نحوه سفارشی سازی نصب ویندوز 10 (مراحل راه اندازی)

پس از اتمام راه اندازی مجدد، ویندوز 10 از شما می خواهد منطقه ای را که در آن زندگی می کنید انتخاب کنید. کشور خود را از لیست انتخاب کرده و سپس روی Yes کلیک کرده کنید.

C:\Users\Mr\Desktop\win10_install-11.png

این کار را بعد از نصب هم می توانید انجام دهید: فارسی کردن کیبورد در ویندوز ۷، ۸ و ۱۰ (ساده ترین روش)

از شما خواسته می شود طرح صفحه کلیدی را که می خواهید استفاده کنید تأیید کنید. مانند تصویر بالا گزینه United States را از لیست انتخاب کرده و Yes را فشار دهید.

C:\Users\Mr\Desktop\win10_install-12.png

در اینجا باید زبان فارسی را به ویندوز اضافه کنید (تصویر زیر). روی گزینه Add layout کلیک کنید و زبان persian را اضافه کنید. همچنین می توانید پس از نصب ویندوز 10، صفحه کلیدهای جدیدی را اضافه کنید.

C:\Users\Mr\Desktop\win10_install-13.png

در صورت اتصال به اینترنت، ویندوز 10 چک می کند که آیا به روزرسانی موجود است یا خیر. در چنین صورتی، آن ها را بارگیری و نصب می کند. در این مرحله نیاز به انجام کاری ندارید. فقط صبر کنید.

C:\Users\Mr\Desktop\win10_install-14.png

از شما خواسته می شود نحوه راه اندازی ویندوز 10 را انتخاب کنید. اگر رایانه شما متعلق به سازمانی است (به عنوان مثال، شرکتی که در آن کار می کنید)، “Set up for an organization” را انتخاب کنید و از حساب تجاری خود برای ورود به سیستم و دسترسی به منابع استفاده کنید. در غیر این صورت، “Set up for personal use” را انتخاب کرده و Next را فشار دهید. از آنجا که راهنمای ما برای کاربران خانگی است، این همان چیزی است که ما نیز انتخاب کردیم.

C:\Users\Mr\Desktop\win10_install-15.png

۲۰ نرم افزار ضروری که بلافاصله بعد از نصب ویندوز باید روی سیستم نصب کنید!

pc-internet
wind

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا