آموزش ترفندهای کامپیوتری

افزایش حجم درایو C با 3 روش ساده

wind

پس از استفاده طولانی مدت از کامیپیوتر یک پیام هشدار “Low Disk Space” روی صفحه ظاهر می شود، این پیام می گوید که فضای دیسک در درایو C کم است و از شما می خواهد برای خالی کردن فضای این درایو فایل های قدیمی یا غیرضروری را حذف کنید.

همانطور که در پیام نیز مشخص است، درایو سیستم با مشکل فضای دیسک کم روبه رو است. این روی عملکرد سیستم عامل تأثیر می گذارد و واضح ترین اثر آن این است که کامپیوتر به مرور زمان کندتر می شود. می توانیم فایل های بدون استفاده را حذف کنیم تا فضای خالی بیشتری در دسترس داشته باشیم. این کمک کننده است اما نمی تواند این مشکل را به طور کامل حل کند.

حتما نصب کنید: 8 تا از بهترین نرم افزارهای بالا بردن سرعت و حذف فایل های اضافی (2021)

اگر حتی درایو C سیستم را تمیز کنیم باز هم پس از چند وقت این مشکل دوباره برمی گردد. حذف فایل های غیر ضروری تنها بخش کوچکی از فضای دیسک را آزاد می کند و فقط برای مدت کوتاهی نمایش پیام هشدار را به عقب می اندازد.

برای حل کامل مشکل کم بودن فضای دیسک باید فضای خالی بیشتری را از فضای تخصیص نیافته یا از درایوهای های دیگر به به درایو C اختصاص دهیم.

روش اول: استفاده از Disk Management برای افزایش حجم درایو C

می توانیم با استفاده از Disk Management (DM) یا همان مدیریت دیسک فضای درایو C را افزایش دهیم. اما تنها زمانی می توان از DM استفاده کرد که که فضای اختصاص نیافته در پشت درایو C وجود داشته باشد. در غیر این صورت یک فضای خاکستری غیرقابل دسترس به درایو C اضافه می شود. اگر فضای تخصیص نیافته وجود داشته باشد، چگونه می توان این فضای را به درایو C منتقل کرد؟ اگر هم چنین فضایی وجود ندارد چگونه می توان فضای آزاد یک درایو را به درایو دیگری تخصیص داد؟

Extend Volume Greyed out

ابتدا باید یک فضای تخصیص نیافته ایجاد کنیم و مطمئن شویم که درست در پشت درایو سیستم قرار دارد. سپس فضای درایو C را با فضای تخصیص نیافته افزایش دهیم. می توانیم با کوچکتر کردن برخی از درایوها و یا حذف برخی از درایوهای موجود فضای خالی یا تخصیص نیافته ایجاد کنیم. با این حال این فضای ایجاد شده باید در پشت درایو C قرار بگیرد. بنابراین تنها انتخاب این است که فضای پشت درایو C را حذف کرده و آن را خالی کنید.

افزایش فضای درایو C از سایر درایوها

در اینجا برای مثال نحوه افزایش فضای درایو C از درایو D (درایو پشت C) را نشان خواهیم داد.

مرحله 1. Disk Management را باز کرده و روی درایو D راست کلیک کنید سپس گزینه Delete Volume را انتخاب کنید.

Delete Volume

  • یا حذف درایو D داده های آن حذف خواهد شد. بنابراین حتما از اطلاعات مهم پشتیبان گیری کنید یا آنها را به مکان امن دیگری منتقل کنید.

Delete Volume Warning

  • اگر هنگام حذف درایو از محتوای آن استفاده می شود، در یک پیام آن را اطلاع می دهد. می توانیم درایو را مجبور به حذف کنیم. البته حذف اجباری ممکنه خطاهای غیر منتظره ای در برنامه هایی ایجاد کند که از این درایو استفاده می کنند. پس دقت کنید.

Force Delete Volume Warning

مرحله 2: فرآیند حذف در چند ثانیه کامل می شود. پس از اتمام کار می بینیم که فضایی که در اصل به درایو D تعلق دارد به یک فضا تخصیص نیافته تبدیل شده و در پشت درایو C قرار گرفته است.

Make D Volume Unallocated

نکته: اگر فضای ایجاد شده کافی نیست، می توانیم درایو بعدی را نیز حذف کنیم تا فضای بیشتری ایجاد شود.

مرحله 3: روی درایو C راست کلیک کرده و گزینه Extend Volume را انتخاب کنید.

Extend Volume C

مرحله 4: پنجره Extend Volume Wizard باز می شود. برای ادامه روی Next کلیک کنید.

Extend Volume Wizard

مرحله 5: در این پنجره، دیسک (ها) مورد نظر برای گرفتن فضای آزاد را انتخاب کنید. در اینجا هر دو درایو C و درایو D حذف شده روی Disk 0 قرار دارند و این تنها دیسکی است که می توانیم از آن فضای آزاد بگیریم. بنابراین Disk 0 به طور خودکار انتخاب شده است. میزان فضای آزاد مورد نظر را برای اضافه کردن به درایو C را مشخص کنید (به طور پیشفرض همه فضای تخصیص نیافته را تعیین می کند). در نهایت روی Next کلیک کنید.

Extend Volume Wizard Select Disks

نکته: حتی اگر یک هارد دیسک دیگر هم وجود داشته باشد و فضای خالی زیادی نیز روی آن باشد، نمی توانیم این فضای اختصاص نیافته را به درایو C اضافه کنیم زیرا دیسک بیسیک (Basic Disks) نمی تواند روی بیش از یک هارد دیسک فضا داشته باشد. برای فضای دیسک پویا می تواند روی هارد دیسک های مختلف قرار گیرد. بنابراین اگر دیسک بیسیک مورد نظر که می خواهیم فضای ان را گسترش دهیم، روی یک هارد دیسک حاوی داده قرار داشته باشد، ابتدا کل دیسک را به دیسک پویا تبدیل می کنیم و سپس فضا را با فضای تخصیص نیافته روی یک هارد دیگر افزایش می دهیم.

برای هارد دیسک بیسیک که سیستم روی آن نصب شده است، توصیه نمی شود که آن را به دیسک پویا تبدیل کنید. تبدیل دیسک بیسیک سیستم به پویا ممکنه آن را به یک سیستم غیرقابل بوت تبدیل کند. دز نتیجه برای افزایش حجم یک درایو دیسک بیسیک سیستم باید فضای تخصیص نیافته روی این دیسک و درست بعد از این درایو وجود داشته باشد.

مرحله 6: روی Finish کلیک کنید.

Extend Volume Wizard Confirm

تنها در چند ثانیه توانستیم حجم درایو C سیستم را افزایش دهیم.

Extend Volume C Completed

روش دوم: اختصاص فضای آزاد از یک درایو به درایو دیگر بدون نیاز به فرمت هارد

همانطور که در بالا دیدیم، Disk Management فضای درایو C سیستم را در تنها چند ثانیه افزایش می دهد. این روش یک نقطه ضعف دارد، باید درایوهای دیگر فرمت شوند تا فضای آزاد از یک درایو به درایو دیگر اختصاص داده شود. پس آیا راهی برای اختصاص فضای آزاد از یک درایو به درایو دیگر بدون نیاز به فرمت هارد دیسک وجود دارد؟

برای این کار باید از نرم افزارهای کاربردی مانند AOMEI Partition Assistant استفاده کنید. (لینک دانلود)

AOMEI Partition Assistant

با هر کدام از ویژگی های Extend Partition Wizard، Resize Partition یا Allocate Free Space می توانید هنگامی که هیچ فضای آزادی روی هارد دیسک وجود ندارد، فضای درایو C را بدون فرمت سایر درایوها افزایش دهید. علاوه بر این “App Mover” حتی امکان انتقال برنامه ها از C به D یا درایوهای بزرگتر را فراهم می کند تا مشکل دیسک با فضای کم را حل کند.

حتما این 16 نرم افزار را روی ویندوز نصب کنید

روش سوم: استفاده از قابلیت تنظیم فضای هوشمند

در این روش نحوه افزایش حجم درایو C را با استفاده از EaseUS Partition Master توضیح می دهیم. این برنامه چندین ویژگی مهم دارد که به مدیریت پارتیشن ها کمک می کند. این یک روش سریع برای افزایش فضا در درایو C است. برای کار با آن مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله 1: EaseUS Partition Master را دانلود کنید. (از اینجا یا هر جای دیگری)

مرحله 2: مراحل نصب را تکمیل کرده و سپس برنامه را اجرا کنید.

مرحله 3: در صفحه اصلی EaseUS Partition Master احتمالاً یک پیام هشدار مشاهده خواهید کرد که همان “هشدار فضای کم دیسک” است. روی دکمه Adjust with 1 Click کلیک کنید زیرا در نهایت به ساده ترین راه برای افزایش فضا در درایو C منجر خواهد شد.

EaseUS Partition Master

اگر هم پیامی نمی بینید، می توانید پارتیشن دیسک را از لیست انتخاب کرده و سپس روی feature کلیک کنید.

مرحله 4: تب Smart Space Adjustment باز شده و طرح دیسک نشان داده می شود. درک خوبی از فضای قابل اختصاص به درایو C را ارئه می دهد. اگر از تنظیمات خودکار نشان داده شده راضی هستید روی دکمه Proceed برای ادامه کار کلیک کنید.

EaseUS Partition Master

برای تنظیم فضا به صورت دستی نیز روی Manual Adjustment کلیک کرده و مقدار فضای مورد نظر را تعیین کنید.

EaseUS Partition Master

مرحله 5: پس از تأیید انتخاب خود، دکمه Execute Operation را در نوار بالا مشاهده خواهید کرد. روی آن کلیک کرده و سپس در پنجره Pending Operations روی Apply کلیک کنید.

EaseUS Partition Master

تنها چند دقیقه طول می کشد و در نهایت فضای تعیین شده به حجم درایو C اضافه خواهد شد.

روشهای دیگر: چگونگی پارتیشن بندی در ویندوز ۱۰ بدون استفاده از نرم افزار

pc-internet
wind

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا