آموزش ترفندهای کامپیوتری

۱۶ نکته و ترفندهای اساسی ویندوز ۱۰ برای افراد مبتدی-متوسط

اکنون زمان آن است که با تنظیم ویندوز خود شروع به کار کنید تا عملکرد آن را دقیقاً مانند آنچه می خواهید درست کنید. مانند ویندوز ۷ و ویندوز ۸٫۱ ، ویندوز ۱۰ مایکروسافت دارای ویژگی های خارق العاده ای است. با این وجود، این که چیزی را به بهترین شکل بدانید از این که با چیز جدیدی روبرو شوید بهتر است، بنابراین در اینجا ۱۵ نکته و ترفند وجود دارد تا بتوانید سیستم ویندوز ۱۰ را دقیقاً مانند آن چه می خواهید اجرا کنید.

۱- نمایش “Quick Access” ویندوز اکسپلورر را خاموش کنید

در حالی که Quick Access برای یافتن فایل یا پوشه ای که اخیراً یا معمولا استفاده می شود بسیار عالی است، ممکن است کسانی که می خواهند چیزی را به سرعت در رایانه خود پیدا کنند، نمای “This PC” را از ویندوز ۷ و ویندوز ۸ ترجیح دهند. خوشبختانه، می توانید Explorer را فقط در دو مرحله ساده به این تنظیمات تغییر دهید.

۱- File Explorer را باز کنید.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

۲- روی View و سپس Options در سمت راست کلیک کنید. منوی “Folder Options” ظاهر می شود.

۳- در کنار گزینه “Open File Explorer to” ، “This PC” را از فهرست کشویی انتخاب کنید.

۴- برای تأیید تغییر، روی گزینه Apply و سپس OK کلیک کنید

۲- از شر Bing خلاص شوید و جستجو را با Google شروع کنید

از آنجا که بینگ موتور جستجوی پیش فرض Microsoft Edge و نوار جستجوی ویندوز ۱۰ است، دور شدن از موتور جستجوی مایکروسافت کار دشواری است. با این حال، با وجود پیشرفت ها و تلاش های مایکروسافت برای مجبور کردن کاربران به استفاده از Bing در ویندوز، Google همیشه انتخاب برتر کاربران خواهد بود.

در حالی که حذف کامل بینگ از ویندوز ۱۰ غیرممکن است، می توانید آن را از Edge خارج کرده و در نوار جستجوی ویندوز ۱۰ جایگزین کنید.

نحوه حذف Bing از Microsoft Edge:

۱- Edge را باز کنید و سه نقطه را در سمت راست انتخاب کنید.

۲- به Settings بروید، سپس “Advanced Settings”

۳- در زیر “Search in the address bar” ، گزینه پیش فرض را در “Add New” تغییر دهید.

۴- در اینجا لیستی از موتورهای جستجو موجود را مشاهده خواهید کرد. اگر لیست خالی است (به نظر می رسد)، به مرورگر مورد نظر خود بروید و روند را تکرار کنید. اکنون باید آن را به عنوان ارائه دهنده موجود در لیست مشاهده کنید.

نحوه حذف Bing از نوار جستجوی ویندوز ۱۰:

۱- Chrome را باز کرده و “Bing2Google” را از Chrome App Store بارگیری کنید.

۲- اکنون، هنگام انجام جستجوی ویندوز ۱۰ ، Chrome بوت می شود و شما را به جستجوی Google می برد. خوشبختانه، با انجام این کار استاندارد Cortana یا عملکردهای جستجوی دستگاه را از دست نمی دهید.

۳- کاری کنید Cortana صدای شما را تشخیص دهد

آیا نمی خواهید روی جستجوی Cortana کلیک کنید و در آن تایپ کنید؟ پس به سادگی می توانید از Cortana سؤال کنید. برای این کار، ابتدا باید با گفتن ” Hey Cortana” به صدای شما پاسخ دهد. در نظر داشته باشید که اگر ویندوز سازگار نباشد، ممکن است از شما خواسته شود تا میکروفن خود را برای استفاده از این ویژگی تنظیم کنید.

در اینجا نحوه راه اندازی Hey Cortana آورده شده است:

۱- Cortana را باز کنید.

۲- روی Notebook کلیک کنید (آیکون زیر دکمه Home در منوی سمت Cortana)

۳- روی Settings کلیک کنید.

برای یافتن سوئیچ ضامن “Hey Cortana” اسکرول کنید و آن را روشن کنید.

۴- کاری کنید مرورگر Microsoft Edge همه چیز را بطور پیش فرض باز نکند

جایگزینی مایکروسافت برای مرورگر اینترنت اکسپلورر، یک تغییر خوش آیند است اما باز کردن هر چیزی به عنوان برنامه پیش فرض جالب نیست.

با این حال، می توانید استفاده ویندوز ۱۰ را به صورت پیش فرض متوقف کنید و پیش فرض را برای سایر برنامه های دیگر خود تنظیم کنید.

۱- Settings را باز کنید و به System بروید.

۲- در پایین گزینه ها، ” Default Apps” را پیدا خواهید کرد.

۳- در اینجا می توانید پیش فرض ها را برای کلیه خدمات و برنامه ها مجددا تنظیم کنید و حتی آن ها را براساس نوع فایلی که باز می کنند اختصاص دهید.

۵- بروزرسانی های ویندوز ۱۰ را کنترل کنید

در حالی که ویندوز ۱۰ هنگام به روزرسانی ممکن است بسیاری از کار ها را از بین ببرد، این کار همچنین عادت وحشتناکی برای تنظیم مجدد کامپیوتر شما در بدترین زمان ها دارد. اگر Windows 10 Pro را اجرا کنید می توانید برخی به روزرسانی ها را به تعویق بیاندازید، کاربران خانگی چاره ای جز تسلیم شدن در بروزرسانی مایکروسافت ندارند.

خوشبختانه، راهی وجود دارد که این فرایند را کمی قابل لمس تر کند و باعث صرفه جویی در پهنای باند اینترنت شما و همچنین اسناد آزاد شما می شود. هنوز به روزرسانی های ویندوز ۱۰ را دریافت خواهید کرد که از نظر مایکروسافت آن ها “ضروری” هستند، اما نمی توانید به روزرسانی های app و به روزرسانی های صفحه Start را متوقف کنید.

در اینجا نحوه تنظیم ویندوز ۱۰ برای کاهش دانلود های به روزرسانی از طریق Wi-Fi و هشدار درباره تنظیم مجدد آورده شده است:

۱- Settings را باز کنید و به ” Network and Internet” بروید.

۲- در WiFi ، روی ” Advanced Options” کلیک کنید.

۳- در زیر ” Metered Connection” ، کلید ” Set as metered connection” را روشن کنید.

۴- به Settings برگردید و ” Update & Security” را انتخاب کنید.

۵- ” Advanced Options” را انتخاب کنید، سپس از منوی کشویی برای انتخاب ” Notify to schedule restart” به جای Automatic استفاده کنید. اکنون به شما اطلاع داده می شود که ویندوز ۱۰ راه اندازی مجدد شود، بنابراین می توانید آن را متوقف کنید.

۶- پنجره های فعال خود را برجسته کنید

ممکن است ویندوز ۱۰ براق و شیک به نظر برسد، اما وقتی چندین پنجره را باز کردید، طراحی آن بسیار وحشتناک است زیرا پنجره فعال هرگز هایلایت یا برجسته نمی شود.

مایکروسافت از این مسئله آگاه و در حال کار برای روی رفع این ایراد است، اما شما می توانید با افزودن یک مرز ظریف به پنجره فعال خود، در همین زمان کار را برای خودتان آسان کنید.

۱- بر روی دسک تاپ خود راست کلیک کرده و Personalize را انتخاب کنید.

۲- Colours را انتخاب کنید.

۳- ” Automatically pick an accent colour from my background” را خاموش کنید.

رنگی را که بیشتر مخالف رنگ پس زمینه ویندوز ۱۰ است، انتخاب کنید. پنجره های و نقاط برجسته همه تغییر خواهند کرد.

۷- صفحه ورود به سیستم Windows 10 را حذف کنید

اکنون که ویندوز ۱۰ بیش از هر زمان دیگری در مورد شما می داند، منطقی است که پروفایل خود را در پسورد یا قفل بیومتریک نگه دارید. با این حال، بوت شدن بی رویه دسکتاپ یا لپ تاپ شما بی نهایت آزار دهنده است، مثلا برای انجام کاری می روید و وقتی برگشتید میبینید برنامه های راه اندازی بارگذاری نشده اند و صفحه دسکتاپ نمایش داده نشده است. این ها بخاطر فعال بودن صفحه قفل است.

توصیه نمی کنیم گذر واژه و ورود امنیتی خود را به طور کامل حذف کنید، اما می توان آن را با کمی نیروی بیرحمانه از طریق ابزار Windows tweaker انجام دهید: command prompt

۱- در نوار جستجوی ویندوز ۱۰ ، “CMD” را تایپ کرده و “Command Prompt” را انتخاب کنید.

۲- “Control userpasswords2″ را در کادر تایپ کرده و Enter را بزنید.

۳- ” User Accounts” ظاهر می شود. تیک جعبه در بالای نوشته ی” users must enter a username and password to use this computer” را بر دارید.

۴- از شما خواسته می شود رمز عبور خود را وارد کرده و تأیید کنید تا تنظیمات را تغییر دهید. پس از اتمام، دیگر نیازی به ورود مجدد به رایانه خود ندارید.

۸- اعلان های خود را غیر فعال کنید

ویندوز ۱۰ دوست دارد به شما اطلاع دهد که برنامه ها و فیدهای اجتماعی شما چه کاری انجام می دهند. در حالی که این موضوع می تواند واقعاً مفید باشد، وقتی برنامه ها و app های فعال زیادی دارید، شاید آزار دهنده می شوند و می خواهید جلوی آن ها را بگیرید.

خوشبختانه مایکروسافت متوجه می شود که همه از Windows Feedback یا سایر برنامه های از پیش نصب شده اعلان نمی خواهند، بنابراین به شما امکان می دهد برنامه هایی را که می خواهید به شما اطلاع دهند انتخاب کنید.

۱- Settings را باز کنید و به System بروید.

۲- در سیستم ، ” Notifications & Actions” را انتخاب کنید.

۳- در اینجا می توانید اعلان های هر برنامه روی رایانه خود را تغییر دهید.

۴- همچنین می توانید برای تنظیم نوع اعلانات هنگام فعال کردن اعلان ها، روی یک برنامه کلیک کنید.

۹- فلش مرورگر Edge را در flick of a switch غیرفعال کنید

Adobe Flash چهره وب را تغییر داد. این کار اغلب آهسته و دست و پا گیر بود – شما را وادار می کرد که منتظر بارگذاری سایت های سنگین فلش باشید – اما درها را برای دنیای کاملاً جدید طراحی وب سایت باز کرد که هیجان انگیز و تازه بود، به دلیل تمام نقص های فنی. با این حال، فلش یک مزاحم و دردسری است که دارای حفره های امنیتی زیاد است. زمان خود را در خورشید گذرانده است.

اگر مایل هستید مرورگر Edge را واضح و بدون حفره های امنیتی اجرا کنید، می توانید Flash را در flick of a switch خاموش کنید.

۱- Edge را باز کنید و در گوشه سمت راست روی سه نقطه کلیک کنید.

۲- Settings را انتخاب کنید و اسکرول کنید تا بتوانید روی ” View Advanced Settings” کلیک کنید.

۳- برای خاموش کردن ” Use Adobe Flash Player” را تغییر دهید.

۱۰- از Windows 10 بخواهید DVDs پخش کند

اگر از ویندوز ۷ یا ۸٫۱ به ویندوز ۱۰ به روزرسانی کرده باشید، پخش دی وی دی یک معضل است – مجوز فیلم شما از سیستم عامل قبلی منتقل می شود اما اگر یک لپ تاپ یا دسکتاپ جدید خریداری کرده اید که ویندوز ۱۰ را اجرا می کند، متوجه می شوید که اصلاً نمی توانید DVD پخش کنید.

مایکروسافت در قالب Windows DVD Player app در Windows Store یک راه حل دارد که رایگان نیست.

۱۱- پنجره ها را با فشار یک دکمه (یا دو) به هم بچسبانید

ویندوز ۷ با کمال تعجب از Aero Snap بهره می برد، ویژگی ای که اپل فقط با سیستم عامل X El Capitan دارا است. در حالی که ویندوز ۸ این ویژگی را اصلاح کرد، ویندوز ۱۰ به شما اجازه می دهد چهار پنجره و برنامه را به هم بچسبانید. می توانید تمام این کارها را فقط با دو فشار کلید و بدون هیاهو انجام دهید.

 • Windows Key + Up = پنجره فعال را به سمت بالا بچسبانید
 • Windows Key + Down = پنجره فعال را به سمت پایین بچسبانید
 • Windows Key + Left = پنجره فعال را به سمت چپ بچسبانید
 • Windows Key + Right = پنجره فعال به سمت راست بچسبانید

۱۲- “Print” اسناد به PDF

راهنمایی برای کسانی که قبلاً توجه نکرده اند: ویندوز ۱۰ در نهایت به شما امکان می دهد تا اسناد را به PDF چاپ کنید. نصب برنامه شخص ثالث دیگر برای ذخیره یک صفحه وب یا سندی برای استفاده آفلاین وجود ندارد. اکنون می توانید PDF را به عنوان گزینه خروجی چاپ انتخاب کنید تا اسناد صادراتی ویندوز ۱۰ در قالب فایل ضروری Adobe باشند.

۱۳- عمر باتری لپ تاپ خود را طولانی کنید

مایکروسافت ابزار جدید Battery Saver را به ویندوز ۱۰ معرفی کرده است و در صورت پایین آمدن تا آستانه مشخص، به افزایش عمر باتری لپ تاپ یا تبلت شما کمک می کند.

می توانید تنظیمات Battery Saver را از طریق Settings > System > Battery Saver and Battery Saver Settings پیدا کنید. در این منوها، می توانید ویندوز خود را زمانی که شارژ شما در یک سطح معین قرار می گیرد به طور خودکار به حالت Battery Saver تغییر دهید، اعلان ها را غیرفعال کنید و روشنایی صفحه را کاهش دهید.

همچنین مایکروسافت به شما اجازه می دهد برنامه ها را معاف کنید، به این معنی که آن ها بدون در نظر گرفتن تنظیمات شما به صورت عادی اجرا می شوند.

۱۴- عملکرد نگران کننده “Wi-Fi Sense” مایکروسافت را خاموش کنید

مایکروسافت آنچه که معتقد است یک سیستم مفید برای به اشتراک گذاشتن شبکه بی سیم منزلتان با دوستان است، دارد. هرکسی که در لیست مخاطبین شماست به طور خودکار رمز Wi-Fi شما را دریافت می کند، به این معنی که وقتی به خانه یا محل کار شما می آیند، به طور خودکار به شبکه شما متصل می شوند بدون اینکه نیازی به رمز عبور داشته باشند.

در حالی که مایکروسافت می گوید این مورد کاملاً ایمن است و کاربران قادر به دسترسی به فضای ذخیره سازی شبکه یا هر داده حساس دیگری نیستند، زنگ های هشدار باید به صدا در بیایند.

اگر مایلید شبکه خانگی خود را از حجم اینترنت مصرفی اینستاگرام و یوتیوب دوستانتان حفظ کنید، مایکروسافت این امکان را فراهم کرده که وقتی برای اولین بار به یک شبکه جدید وصل می شوید، این عملکرد را از طریق ” Share network with contacts” خاموش کنید. با این حال، سایر کاربران ویندوز ۱۰ را از به اشتراک گذاشتن این اطلاعات هنگام اتصال به شبکه خانگی شما منع نمی کند.

اگر می خواهید شبکه بی سیم خود را به طور کامل از برنامه Wi-Fi Sense ویندوز ۱۰ حذف کنید، در واقع باید SSID شبکه خود را تغییر نام دهید تا شامل “optout_” شود که کمتر از ایده آل است.

۱۵- کلید های میانبر ویندوز که باید بدانید

همه ما میانبرهای Ctrl + Alt + Del و Windows Key + D (منظور از windows key همان کلید صفحه کیبورد است که یک علامت ویندوز روی آن می باشد) را می شناسیم، اما ویندوز ۱۰ مایکروسافت مجموعه جدیدی از میانبرهای صفحه کلید که فوق العاده مفید هستند را در اختیار کاربران قرار داده است که باید بلافاصله آن ها را به ذهن بسپارید.

 • Windows Key + A = باز کردن ” Action Centre”
 • Windows Key + S = باز کردن Search
 • Windows Key + C = باز کردن Cortana در حالت گوش دادن
 • Windows Key + Tab = باز کردن ” Task View”
 • Windows Key + Ctrl + D = یک میز کار مجازی جدید باز می شود
 • Windows Key + Ctrl + Right / Left = چرخش بین میز کار های مجازی باز
 • Windows Key + Ctrl + F4 = بستن میز کار مجازی فعلی
 • Windows Key + G = ” Game Centre” را باز می کند

۱۶- بازی های Xbox One را مستقیماً روی لپ تاپ اجرا کنید

به خوبی بازی کردن Xbox One در تلویزیون نیست، اما ویندوز ۱۰ می تواند کنسول را در دسکتاپ اجرا کند. برنامه Xbox را در رایانه شخصی که سیستم عامل آن ویندوز ۱۰ است، باز کنید و مطمئن شوید که کنسول به همان شبکه رایانه وصل شده است. باید Xbox One نمایان شود و بتوانید مستقیماً بازی کنید، گویی در همان فضا هستید.

بسته به کیفیت اتصال، کمی تاخیر وجود دارد. اگر واقعاً تاخیر زیاد است، می توانید کیفیت گرافیکی را پایین بیاورید، اما برای بازی های کندتر باید ایده آل باشد.

۱۷- ترفندهای مفید دیگر

میلاد حیدری

سالهاست در زمینه آموزش رایگان در زمینه های اینترنت، کامپیوتر و دنیای تکنولوژی فعالیت می کنم و هدفم ارتقای سطح علمی هموطنان عزیز در سراسر دنیاست. سوالات خود را مطرح کنید در حد توان پاسخ خواهم داد...

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا